Okładka książki Zapałka na zakręcie

Zapałka na zakręcie

Autor:
Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1)
wydawnictwo
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
miłość nastolatków, Mada
typ
papier
6,72 (4070 ocen i 235 opinii)

Opis książki

Główna bohaterka, Mada, poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych Marcin jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych ...

źródło opisu: Wydawca

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Jeniulka | 2011-01-17

Była w zawodówce moją lekturą ale i tak fajnie się czytało

Beata | 2010-12-13

Dawno temu tą książkę przeczytałam.Miło ją wspominam.

zorro | 2014-03-08
Przeczytana: 1988 rok

... byłam nią zachwycona, muszę kupić mojej córce...

medziks1 | 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: styczeń 2013

„Zapałka na zakręcie” to powieść obyczajowa opowiadająca o wkraczającej w dorosłość Magdalenie, zwanej częściej Madą. Na wakacje wyjeżdża do znanego jej z poprzednich lat miejsca, gdzie podczas wolnych, letnich miesięcy spotyka się z dawnymi znajomymi. Tym razem poznaje tam jednak kogoś nowego – Marcina. Różni się on od większości znanych jej chłopców. Jest nieco zamknięty w sobie, spokojny, cichy. Wydaje się obojętny na świat dookoła i uważający się za lepszego od innych. Widać, że skrywa jakiś sekret i nie ma zamiaru dużo o sobie opowiadać.

„Potem i tak mijaliśmy się co dzień, chociaż pozornie szliśmy obok siebie. Czy to w ogóle była miłość? Chyba tak. Chyba w żadnym innym uczuciu ludzie nie mijają się tak często jak w tym.”

Kiedy młodzi poznają się bliżej, od razu powstaje między nimi nić porozumienia. Oboje wiedzą jak zachowywać się w towarzystwie drugiej osoby. Mada doskonale zdaje sobie sprawę, że Marcin nie chce rozmawiać o przeszłości i p...

klaudiabla2 | 2011-06-23
Przeczytana: 29 maja 2011

Tym razem głównymi bohaterami książki Krystyny Siesickiej jest Mada(Magdalena) i Marcin. Spotykają się na wakacjach w Osadzie, chłopak od razu interesuje dziewczynę. Niestety skrywa przed nią pewną tajemnicę. Książka porusza wiele ważnych dla każdego nastolatka problemów przez co jest bardzo życiowa. Brak zaufania do drugiej osoby. Bez niej nigdy nic nam się nie uda, nic nie przetrwa, zaczynają się kolejne kłopoty, problemy. Okłamywanie rodziców. Czy to jest nam potrzebne? Nie lepiej powiedzieć, oni spojrzą na to z innej strony i dadzą nam gotowe rozwiązanie. Rozwód rodziców i nieinteresowanie się dzieckiem. Temat często powtarzany, ale w tej książce jest w nim wiele prawdziwych emocji. I Wreszcie ocenianie ludzi przez pryzmat tego jednego jedynego wydarzenia. Dlaczego ludzie tego co dobre nie pamiętają, a tylko powinie nam się noga będzie to rozpamiętywane do końca życia? Strasznie tego nie lubię, bo wiele razy się osobiście z tym zetknęłam. Okładka przedstawiająca reprodukcję obrazu...

Zienka | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

To pierwsza książka Krystyny Siesickiej jaką przeczytałam. Po tej lekturze napewno sięgnę po kolejne. Teraz po prostu muszę przeczytać "Pejzarz sentymentalny", kontynuację. Historia bardzo mi się podobała. Jest innna od typowych młodzieżówek, mimo, że często spotyka się podobny temat. Autorka ma talent do opisywania uczuć i przeżyć bohaterów. Dlatego czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. W sam raz dla dziewczyn w wieku gimnazjalnym. Polecam ;)

AniaZawadzka | 2012-05-22
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Po tę książkę sięgnęłam z czystej babskiej ciekawości, z sentymentalnego pragnienia powrotu do czasów nastoletnich, a jeszcze i dlatego-że kiedy była lektura ja jej nie przeczytałam...o zgrozo! Powieść lekka, ciepła i wciągająca. Majstersztyk uwikłania losów grupy młodych ludzi na tle przyjemnie pachnącego lata. Zagubione i poplątane relacje budują atmosferę, która zmusza do czytania aż do ostatniej strony jednym tchem.

Kubix24 | 2014-04-06
Na półkach: Współczesne, Przeczytane

Nie jest to jakaś beznadziejna książka, ale jakimś fenomenem to też zdecydowanie nie jest. Niby książka mądra, uczy o tym, żeby nie zadawać się z alkoholikami, a w razie potrzeby wygadać się zaufanej osobie. Jednak mimo to nie podobała mi się cała historia. Przewidywalna książka, momentami musiałem się po prostu z nią mordować, ale czasem czytało się dość przyjemnie. No, w każdym razie rewelacją to nie jest.

domisia890 | 2012-12-18
Przeczytana: 2011 rok

Cała książka ma w sobie dużo niedomówień i tajemnic a niektóre wątki wyjaśniają się dopiero z czasem.Utwór jest ciekawie skonstruowany, posiada dwa tory narracji. Najpierw poznajemy punkt widzenia Mady, a następnie tę samą sytuację widzimy oczami Marcina. Ten zabieg uświadamia nam, jak często mylimy się w ocenie innych i jak pochopnie wydajemy sądy. Książka wybitna czytając ją również można się wzruszyć.

Erdene | 2013-08-10

Bardzo polecam książki Krystyny Siesickiej wszystkim nastolatkom, którą lubią historie o zakochaniu. To jasne, że fanom fantastyki czy thrillerów, może one nie przypaść do gustu. To działa też w drugą stronę. Dla mnie swego czasu czytanie Zapałki na zakręcie było wyjątkowo przyjemne, ciepły klimat, historia miłosna w tle. Książki amerykańskich autorek mogą się po prostu schować przy Siesickiej ;).

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku