Okładka książki Zapałka na zakręcie

Zapałka na zakręcie

Autor:
Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1)
wydawnictwo
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
miłość nastolatków, Mada
typ
papier
6.72 (4066 ocen i 235 opinii)

Opis książki

Główna bohaterka, Mada, poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych Marcin jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych ...

źródło opisu: Wydawca

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Jeniulka | 2011-01-17

Była w zawodówce moją lekturą ale i tak fajnie się czytało

Beata | 2010-12-13

Dawno temu tą książkę przeczytałam.Miło ją wspominam.

zorro | 2014-03-08
Przeczytana: 1988 rok

... byłam nią zachwycona, muszę kupić mojej córce...

medziks1 | 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: styczeń 2013

„Zapałka na zakręcie” to powieść obyczajowa opowiadająca o wkraczającej w dorosłość Magdalenie, zwanej częściej Madą. Na wakacje wyjeżdża do znanego jej z poprzednich lat miejsca, gdzie podczas wolnych, letnich miesięcy spotyka się z dawnymi znajomymi. Tym razem poznaje tam jednak kogoś nowego – Marcina. Różni się on od większości znanych jej chłopców. Jest nieco zamknięty w sobie, spokojny, cichy. Wydaje się obojętny na świat dookoła i uważający się za lepszego od innych. Widać, że skrywa jakiś sekret i nie ma zamiaru dużo o sobie opowiadać.

„Potem i tak mijaliśmy się co dzień, chociaż pozornie szliśmy obok siebie. Czy to w ogóle była miłość? Chyba tak. Chyba w żadnym innym uczuciu ludzie nie mijają się tak często jak w tym.”

Kiedy młodzi poznają się bliżej, od razu powstaje między nimi nić porozumienia. Oboje wiedzą jak zachowywać się w towarzystwie drugiej osoby. Mada doskonale zdaje sobie sprawę, że Marcin nie chce rozmawiać o przeszłości i p...

klaudiabla2 | 2011-06-23
Przeczytana: 29 maja 2011

Tym razem głównymi bohaterami książki Krystyny Siesickiej jest Mada(Magdalena) i Marcin. Spotykają się na wakacjach w Osadzie, chłopak od razu interesuje dziewczynę. Niestety skrywa przed nią pewną tajemnicę. Książka porusza wiele ważnych dla każdego nastolatka problemów przez co jest bardzo życiowa. Brak zaufania do drugiej osoby. Bez niej nigdy nic nam się nie uda, nic nie przetrwa, zaczynają się kolejne kłopoty, problemy. Okłamywanie rodziców. Czy to jest nam potrzebne? Nie lepiej powiedzieć, oni spojrzą na to z innej strony i dadzą nam gotowe rozwiązanie. Rozwód rodziców i nieinteresowanie się dzieckiem. Temat często powtarzany, ale w tej książce jest w nim wiele prawdziwych emocji. I Wreszcie ocenianie ludzi przez pryzmat tego jednego jedynego wydarzenia. Dlaczego ludzie tego co dobre nie pamiętają, a tylko powinie nam się noga będzie to rozpamiętywane do końca życia? Strasznie tego nie lubię, bo wiele razy się osobiście z tym zetknęłam. Okładka przedstawiająca reprodukcję obrazu...

Zienka | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

To pierwsza książka Krystyny Siesickiej jaką przeczytałam. Po tej lekturze napewno sięgnę po kolejne. Teraz po prostu muszę przeczytać "Pejzarz sentymentalny", kontynuację. Historia bardzo mi się podobała. Jest innna od typowych młodzieżówek, mimo, że często spotyka się podobny temat. Autorka ma talent do opisywania uczuć i przeżyć bohaterów. Dlatego czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. W sam raz dla dziewczyn w wieku gimnazjalnym. Polecam ;)

AniaZawadzka | 2012-05-22
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Po tę książkę sięgnęłam z czystej babskiej ciekawości, z sentymentalnego pragnienia powrotu do czasów nastoletnich, a jeszcze i dlatego-że kiedy była lektura ja jej nie przeczytałam...o zgrozo! Powieść lekka, ciepła i wciągająca. Majstersztyk uwikłania losów grupy młodych ludzi na tle przyjemnie pachnącego lata. Zagubione i poplątane relacje budują atmosferę, która zmusza do czytania aż do ostatniej strony jednym tchem.

Kubix24 | 2014-04-06
Na półkach: Współczesne, Przeczytane

Nie jest to jakaś beznadziejna książka, ale jakimś fenomenem to też zdecydowanie nie jest. Niby książka mądra, uczy o tym, żeby nie zadawać się z alkoholikami, a w razie potrzeby wygadać się zaufanej osobie. Jednak mimo to nie podobała mi się cała historia. Przewidywalna książka, momentami musiałem się po prostu z nią mordować, ale czasem czytało się dość przyjemnie. No, w każdym razie rewelacją to nie jest.

domisia890 | 2012-12-18
Przeczytana: 2011 rok

Cała książka ma w sobie dużo niedomówień i tajemnic a niektóre wątki wyjaśniają się dopiero z czasem.Utwór jest ciekawie skonstruowany, posiada dwa tory narracji. Najpierw poznajemy punkt widzenia Mady, a następnie tę samą sytuację widzimy oczami Marcina. Ten zabieg uświadamia nam, jak często mylimy się w ocenie innych i jak pochopnie wydajemy sądy. Książka wybitna czytając ją również można się wzruszyć.

Erdene | 2013-08-10

Bardzo polecam książki Krystyny Siesickiej wszystkim nastolatkom, którą lubią historie o zakochaniu. To jasne, że fanom fantastyki czy thrillerów, może one nie przypaść do gustu. To działa też w drugą stronę. Dla mnie swego czasu czytanie Zapałki na zakręcie było wyjątkowo przyjemne, ciepły klimat, historia miłosna w tle. Książki amerykańskich autorek mogą się po prostu schować przy Siesickiej ;).

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku