Zapałka na zakręcie

Autor:
Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1)
miłość nastolatków, Mada
typ
papier
6,72 (4146 ocen i 240 opinii)

Opis książki

Główna bohaterka, Mada, poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych Marcin jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych ...

źródło opisu: Wydawca

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Sawalka | 2014-11-07

Moja ulubiona powieść dla nastolatek, po którą sięgam do dziś w chwilach smutku i zwątpienia. Książka o nadziei i o tym, że warto czasem dać człowiekowi drugą szansę.Ma ponadczasowy wymiar i mimo , że akcja rozgrywa się w innych czasach jej przesłanie jest uniwersalne.

Agnieszka | 2015-01-25

Niestety, opinia nie będzie z książki, ale z moich wspomnień po niej.
Nie mogłam się oderwać od jej lektury. A po jej zakończeniu miałam taki sentymentalny nastrój.
Zdecydowanie najlepsza z cyklu.

Natalia | 2014-04-16

Kasiążka mojego dzieciństwa. Bardzo miło ją wspominam. I koniecznie musze do niej wrócić w wolnej chwili :)

MadziaR | 2010-11-04

Przeczytałam kilkanaście lat temu, była moją ulubioną książką młodzieżową...

Niesamowite, że po tylu latach ciągle tak świetnie pamiętam tą książkę.

Camillie | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012, 2014
Przeczytana: 17 lutego 2014

To moje drugie podejście do tej książki. Zapałkę na zakręcie za pierwszym razem czytałam niespełna dwa lata temu w górach, a w te ferie złapałam wyjątkowy nastrój na książkę tego typu. No i wreszcie chciałabym przeczytać całą serię o Marcinie i Madzie (bo mam wszystkie części w pięknych wydaniach w swojej biblioteczce! <3), a takie długie przerwy plus moja słaba pamięć daje zupełne nieogarnianie fabuły, więc...

Zapałka na zakręcie przedstawia nam pewną historię pierwszej miłości. Pokazuje niepewność, trudną przeszłość, wyrażanie siebie i ogólnie takie swojskie nastoletnie życie. Mada to nastolatka, z którą większość z nas dziewczyn, mogłaby się utożsamić. Natomiast Marcin to chłopak tajemniczy, ukrywający cienie swojej przeszłości. Co wyniknie z ich burzliwej znajomości?

"Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki."

Ciekawym zabiegiem jest pokazywanie wydarzeń z dwóch perspektyw - Mady i Marcina. Spotkałam się z tym już w Gdy nadejdzie czas, ale tutaj wygląda to...

Susie | 2011-04-22
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Gdyby nie to, że miałam tę książkę jako lekturę, być może nigdy bym się z nią nie spotkała. Albo nie zainteresowałaby mnie aż tak, by po nią sięgnąć. W poprzedniej klasie również mieliśmy książkę Krystyny Siesickiej w spisie lektur. Była to książka "Ludzie jak wiatr" i to właśnie ona była moim pierwszym spotkaniem z tą autorką, czytało się dość przyjemnie i tyle. Dopiero "Zapałka na zakręcie" sprawiła, że zapragnęłam sięgnąć po inne książki Siesickiej.

Przeczytałam ją praktycznie rzecz biorąc przez jeden wieczór.

Co sprawiło, że tak mi się spodobała? Lekkość pióra autorki, oraz oczywiście a jak inaczej - perypetie bohaterów w niej przedstawionych. Spodobała mi się historia Mady (zdrobnienie od Magdalena) i Marcina, którzy na początku byli w stosunku do siebie niechętni, szczególnie Mada. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Ja przeczytałam ją w jeden wieczór. Jedyne co mi się średnio w niej podobało to zakończenie. Jest to największy minus tej historii i chociaż jest druga część...

Ewa | 2015-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Cóż, z przykrością muszę stwierdzić, że pierwsze co mi się nasuwa na myśl o tej książce to to, że beznadziejnie się ją czyta. I nie chodzi mi o język lub sposób pisania, tylko o koszmarną interpunkcję! Wykrzyknik tam na wykrzykniku i wykrzyknikiem pogania. Nie wiem - to mój pech, że trafiłam na takie wydanie, czy we wszystkich wersjach tak jest, w każdym razie od całkiem niezłej treści cały czas odrywały mnie te potworne wykrzykniki.
Jeśli chodzi o ,,wnętrze'' to fajerwerków specjalnych i odkryć wielkich nie ma, aczkolwiek trudno wymagać nowych tematów prawie 3 tysiąclecia po wynalezieniu pisma. Fajnie ujęte problemy nastolatków - rozmaite, od przeciętych po niecodzienne, od rozwodu rodziców po pierwszą miłość.
Mimo wszystko warto sięgnąć, jeśli brak pomysłów na czytanie lub ma się akurat "fazę" na takie książki :)

Elas777 | 2014-03-19
Przeczytana: 18 lutego 2014

"Zapałka na zakręcie" to powieść dosyć lekka i bardzo przyjemna. Jest to książka - o sprawach skomplikowanych, jak trudno spełniać czyjeś oczekiwania.
Opowiada o losach siedemnastoletniej Mady(skrót od Magdaleny) i Marcina. Są oni w sobie bardzo zakochani, lecz obie strony uważają, że druga jej nie kocha.
Akcja rozpoczyna się podczas wakacji, gdzie Mada i Marcin pierwszy raz się spotykają. Siedemnastolatka uważa, że matka, jej ukochanego, czuje niechęć do niej. Jest jednak zupełnie inny powód, bowiem Marcin skrywa przed Madą swoje tajemnicę.
Książka należy do tych, które, jak zwykle mawiam, są "niedokończoną opowieścią".
Następuję kontynuacja tej książki, recenzja pojawi się w swoim czasie na blogu.
Zapałkę wszystkim polecam!

Melba | 2014-03-04

Ach, to uczucie cudowne, kiedy człowiek czyta o zakochanych 17-latkach myśląc z drżeniem w sercu: "ja też tak będę miała". Została mi w pamięci spódnica z dżerseju (sama nazwa brzmiała dorosło :) i canasta, w którą grywała mama głównej bohaterki. Dziś sama gram w kanastę, zauroczenie książką minęło (prawo wieku), ale pozostał do niej wielki sentyment i cała góra cudownych wspomnień :)
Pani Siesicka pisze o miłości nastolatków, trudno więc oczekiwać emocji rodem z "Anny KAreniny", ale robi to w sposób niezwykle mądry I ciekawy. Dzisiejsza młodzież z ciekawością powinna sięgnąć po tę książkę choćby po to, by zobaczyć jak grzecznie, kulturalnie I międzypokoleniowo można rozwiązywać w życiu różne problem.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica