Zapałka na zakręcie

Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1 382
miłość nastolatków, Mada

Inne wydania

Główna bohaterka, Mada, poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych Marcin jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych ...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marlena | 2013-06-04
Przeczytana: 1978 rok

Moja ulubiona książka z dzieciństwa. Czytałam ją naście razy gdy miałam naście lat. Za każdym razem musiałam zapisywać się po nią w bibliotece i czekałam wieki, a gdy wreszcie była cała do mojej dyspozycji nie mogłam się z nią rozstać ;-)

Pinacolada | 2015-03-30
Na półkach: Audiobook, Przeczytane

Piękna opowieść o pierwszej miłości. Miłość, która spada jak grom z jasnego nieba i po mimo różnych zdarzeń przetrwa wszystko. Bardzo fajna książka dla młodzieży, ale i starsi mogą w niej znaleźć coś dla siebie. Polecam.

Catalina | 2010-10-15
Przeczytana: 20 września 2010

„Zapałka na Zakręcie” to pierwsza publikacja jednej z najpoczytniejszych autorek młodzieżowych – Krystyny Siesickiej, która w swoich utworach opisuje wszystkie odcienie szarości dnia codziennego każdego z nas, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, bez ubarwień. Książka po raz pierwszy wydana w 1966 roku, a mimo to wciąż tak aktualna i żywa. To, co urzekło mnie w tej powieści, to bezpretensjonalne poczucie humoru i bohaterowie, którzy są tak rzeczywiści i namacalni, że czasami odnoszą wrażenie, jakbym wczoraj w szkole albo tydzień temu w sklepie spotkała te same dziewczyny, tych samych chłopców i ich rodziców…

„Nigdy nie umawialiśmy się z Marcinem konkretnie, ot, po prostu umieliśmy się znaleźć.”

Podczas wakacji Mada poznaje chłopaka innego niż wszyscy. Marcin jest wycofany, pełen rezerwy, tajemniczy, skryty i ironiczny. Mimo to dziewczyna lubi jego towarzystwo i nieustannie szuka klucza do jego przeszłości i osobowości. „Zapałka na zakręcie” to książka o pierwszej miłości, o...

awiola | 2012-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

„Są jeszcze na świecie dziewczęta, które staną jak wryte przed nie istniejącą zapałką, trzeba tylko znaleźć zakręt i zawołać magiczne zdanko!”

Chyba zauważyliście, że ostatnio powracam do starych książek. I tak jak pisałam we wcześniejszym poście, znalazłam „Zapałkę na zakręcie”, pierwszą książkę Siesickiej, dzięki której rozpoczęła się moja przygoda z autorką. Książka powstała w 1966 r., a więc miało ją w rękach niejedno pokolenie polskich czytelników. Wiele dziewcząt wychowało się na tej powieści. Kiedyś była lekturą w szkole podstawowej. Czy jest nią nadal, wzruszając i bawiąc kolejne pokolenie nastolatków? Tego nie wiem. Nie jestem na czasie.

Głównych bohaterów książki poznajemy w turystycznej miejscowości Osada. Mada z siostrą Alką i swoją matką przyjeżdżają tam, jak co roku na wakacje. Tutaj właśnie bohaterka poznaje Marcina, który przyjechał również z matką na letni odpoczynek. Marcin jest nieufnym i skrytym chłopakiem, otacza go aura tajemnicy z przeszłości. Mada wie...

Justyna Antoniewicz | 2015-06-12
Przeczytana: 2015 rok

Powieść Krystyny Siesickiej porywająca i wzruszająca historia o Magdalenie zwanej Madą, która wyjeżdża razem z mamą na wakacje nad morze.
Poznaje tam Marcina,skrytego i nieśmiałego chłopaka nieufny bardzo jest do dziewczyny.
Już kolejny raz przeczytałam tę książkę darzę ją sentymentem, za każdym razem urzeka mnie, chwyta za serce głęboko zapada mi w pamięć.
Drugi raz wzięłam się za czytanie i nie żałuje wcale.
O problemach 17-letniej nastolatki opowiada, o problemach w wieku dojrzewania, buntu,,, o zwykłych, normalnych sprawach.
Dla mnie świetna, rewelacyjna książka moja ulubiona.

| 2014-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Bardzo fajna książka o miłości..tej pierwszej..prawdziwej..eh szkoda,że nie można cofnać czasu chętnie znowu byłabym wesołą 17 latką:)
Mada..troche mnie wkurzała..ale w sumie..
Marcin:))) Fajny chłopak..
Bardzo lubie książki P. Siesickiej,choć gdy ma sie 32 lata odbiera sie je troche inaczej,niz gdy miało sie 17 lat:)Polecam

W czasie ostatnich wakacji, kiedy panowała totalna nuda, mama podsunęła mi książkę z naszej domowej biblioteczki, była to powieść Krystyny Siesickiej ,,Zapałka na zakręcie”. Wielokrotnie wcześniej brałam ją do ręki i odkładałam, pochopnie oceniając jej nieciekawą treść. Przypomniałam sobie, że ten tytuł pojawiał się w kanonie lektur szkolnych, więc postanowiłam ją w końcu przeczytać. Moje zaskoczenie było ogromne! Główną bohaterką powieści jest Magda. Na stałe mieszka w mieście, a na wakacje wyjeżdża na wieś. To właśnie tam poznaje chłopaka – Marcina. Jak twierdzi jest on zupełnie inny od reszty jej znajomych. Na początku chłopak jest nieufny, tajemniczy i bardzo niechętnie opowiada o sobie, a szczególnie o swojej przeszłości. Nie chce też bliżej poznawać reszty jej przyjaciół. Historia znajomości głównych bohaterów jest bardzo burzliwa i przewrotna. Kiedy znajomość Mady (Magdy) i Marcina nabiera tempa, jego matka sprzeciwia się, twierdząc, że jej syn nie pasuje do tak porządnej...

introsia | 2015-12-13

„Zapałka na zakręcie”, czyli niezwykle trafna kwintesencja słów: „Ile wielkich spraw w życiu człowieka zależy od maleńkich, niedostrzegalnych nieomal decyzji.”
Grupa dzieci spotyka się co roku w jednej miejscowości podczas wakacji. Dzieci – słowo klucz. Wszystko jest beztroskie, a dominującym uczuciem jest radość oczekiwania na czas spędzony ze znajomymi. I nagle wszystko komplikuje to dorastanie! Najpierw zgrana paczka przyjaciół, później „tu dwoje, tam dwoje”. Właśnie temu autorka poświęca najwięcej uwagi. Wprowadza wiele zagrywek damsko-męskich, które przywołują na twarz uśmiech, ale i zadumę. Duże wrażenie zrobiła na mnie zmiana perspektywy w narracji. Ten celowy i świadomy zabieg doskonale posłużył do uświadomienia, że jedno i to samo zachowanie, może być diametralnie inaczej odbierane przez kobietę i mężczyznę.

Monia0420 | 2014-08-12

Czy książka mi się podobała? Mogę szczerze powiedzieć, że tak – nawet byłam ciekawa zakończenia, czego nie przewidziałam sięgając po nią. Szczerze powiedziawszy „Zapałka na zakręcie” okazała się lepszą pozycją niż sądziłam. Mimo tego, że czasem da się odczuć różnicę w np. strojach dzisiejszej młodzieży, a bohaterów książki – to czytając nie zwracałam na to uwagi i po jakimś czasie zapomniałam, że jest to książka z lat siedemdziesiątych. Komu mogę polecić? Chyba każdemu. Nastolatce, która lubi opowieści z podwórka jak i pokoleniu mam i babć, które chcą wrócić do młodzieżowych lat.

Byłam nią zachwycona. Marcin, dla mnie nastolatki, był wymarzonym chłopakiem. Tak chciałam, żeby mnie ktoś poprosił, abym opowiedziała mu jak myję głowę. Zawsze, gdy jechałam tramwajem i były zaparowane okna widziałam napis na szybie - Mada kocham Cię Marcin...