Zapałka na zakręcie

Okładka książki Zapałka na zakręcie Krystyna Siesicka
Okładka książki Zapałka na zakręcie
Krystyna Siesicka Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zapałka na zakręcie (tom 1)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1979-01-01
1979-01-01
miłość nastolatków Mada

Cudo!

Cudo!

Miłość przeważnie jest fajnym tematem, a jeśli jest pierwsza,, szczera, nastoletnia i na dodatek ciekawie opowiadana, bo o tych samych wydarzeniach raz mówi Mada, innym razem Marcin, to sukces murowany, nawet gdy wróciło się do tej książki po prawie 40 latach. Aż tak mną nie szarpało jak wtedy, gdy czytałam ją w młodości, ale na pewno jest lepsza niż wiele współczesnych harlekinów.

Bardzo dobra książka: opowiada o niełatwych okresie dojrzewania, orientowania się w swoich uczuciach i pierwszych trudnych wyborach. Podobał mi się styl Siesickiej: prosty, ale jednocześnie bardzo przemawiający do czytelnika.
Polecam.

Polecam.

A co tam! Dycha za książkę moich nastoletnich lat :) I tych późniejszych zresztą też ;) Znam ją niemal na pamięć, tak ją lubiłam. Przeplatanka perspektyw, niedopowiedzenia, nadinterpretacje. Polecam spędzenie czasu z Madą i Marcinem :)

Książka jest ciekawa i krótka przez co szybko się ją czyta. Zakończenie jest strasznie zastanawiające i zmusza czytelnika do refleksji. Mada i Marcin są świetnymi postaciami o których później ciężko zapomnieć. Książka jest zabawna. Polecam ją bardzo.

W tym roku do książki wróciłam po wielu latach już jako dorosła kobieta. Może nie zachwyciła mnie tak jak wtedy, gdy byłam nastolatką, ale mimo wszystko miło jest wrócić do książek, które czytało się w młodości.

Jako nastolatka wypożyczylam tę książkę z gminnej biblioteki, nie przeczytaną oddałam po 10 latach (wstyd!) często o niej myślałam, ale wstyd nie pozwolił mi oddać tej książki przez wiele lat. Zrobiła to za mnie moja siostra, której serdecznie dziękuję. Dziękuję również za wyrozumiałość Pan z biblioteki, ktore nie nałożyły na mnie kolosalnej kary :-)
Dzisiaj jako dorosła kobieta wkoncu odważyłam się po nią sięgnąć w formie elektronicznej. Jestem zachwyca. Mam do niej sentyment, okładkę znam na pamiętać ale dopiero teraz dorosłam aby wgryźć się w treść, która jest znakomita. Historia nastolatków wciągnęła mnie od pierwszych stron. "Otwarte i niedopowiedzone" zakończenie mile mnie zaskoczyło.
Myślę, że ta książka wyryła się w mojej pamięci i tam już pozostanie.

Dzisiaj jako dorosła...

Gdy byłam nastolatką przeczytałam tę książkę pierwszy raz. Poleciła mi ją moja mama, bo w niej się zaczytywała będąc nastolatką.

Historia Mady i Marcina, którzy poznają się w wakacje na wyjeździe i zaczynają się w sobie zakochiwać. Niestety Marcin jest tajemniczy, skryty i niechętnie opowiada o sobie. Natomiast Mada chce wiedzieć jak najwięcej o chłopcu, którego zaczyna darzyć uczuciem.
Opowieść o budowaniu relacji oraz tym jak szkodzą tajemnice i strach przed szczerością.

Pani Krystyna Siesicka pisząc tę książkę zdecydowanie przegięła z używaniem wykrzykników. Większość zdań w dialogach jest zakończona właśnie wykrzyknikiem. Zupełnie niepotrzebnie, bo w trakcie czytania odniosłam wrażenie, że ludzie do siebie cały czas krzyczą.
Dodatkowo prawie cały czas każdy powtarzał imiona swoich rozmówców, było to odrobinę męczące.
Nasza główna bohaterka jest nastolatką, a bardzo często zachowuje się jak dziecko. Jest uparta, złośliwa i najczęściej niemiła.
Było też kilka niezrozumiałych wg mnie wątków wepchniętych na siłę i bez przemyślenia, ale mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie o nich więcej i jakoś się wyjaśnią.

Moje ogólne wrażenie nie jest najgorsze, nie wiem czy przez to, że moja mamitka kiedyś ją lubiła, ale odnoszę wrażenie, że jakby trochę nad tą książką popracować byłoby zdecydowanie lepiej.

Książka mojego dzieciństwa, do której wracam z wielkim sentymentem. Słońce, wakacje, beztroska i głupia radość z małych spraw - ,, Zapałka na zakręcie " nigdy nie zawodzi, żeby wywołać uśmiech na mojej twarzy. Pozycja idealna, jeśli chcecie oderwać się od typowych wyciskaczy łez. Pogodna i słoneczna, a jednak wciąż ciekawa i z wartką fabułą. Zdecydowanie warta polecenia :)

Jedna z pierwszych książek, którą przeczytałam jako mała dziewczynka. Lubię do niej wracać. Dostałam w prezencie od mamy gdy miałam 8 lat. Już wtedy była pożółkła z powyginanymi kartkami bo mama dostała ją od swojej mamy. Mam do niej ogromny sentyment i zawsze czytam ze wzruszeniem , polecam !

• Dzieciństwo
  • Lektury