To rzekł Zaratustra

Okładka książki To rzekł Zaratustra
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Mediasat Poland klasyka
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinen
Wydawnictwo:
Mediasat Poland
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8498191904
Tłumacz:
Sława Lisiecka, Zdzisław Jaskuła
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
155 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Fryderyk Nietzsche i jego filozofia, to konfrontacja potęgi ludzkiego umysłu versus prawdziwe życie. Z życiorysu niemieckiego filozofa można wywnioskować, że to życie wygrało z gigantem filozofii. Nietzsche umarł niezupełnie doceniony przez współczesnych, nie pozostawiwszy po sobie rodziny, a ostatnie lata jego życia minęły w praktycznym obłąkaniu i odseparowaniu się od świata zewnętrznego. Dodatkowo, ku jego nieszczęściu, spuściznę filozoficzną Fryderyka Nietzschego wykorzystały kilkadziesiąt lat po jego śmierci przeróżnej maści kreatury i miernoty intelektu dla sowich ordynarnych celów. Z Adolfem Hitlerem i Alfredem Rosenbergiem na czele. W tym miejscu warto nadmienić, że Nietzsche podszywał się pod polskie pochodzenie, aby złośliwie drażnić pruskich nacjonalistów, zaś samą niemiecką kulturę uważał za upadłą.
W dorobku pisarskim Nietzschego dzieło „Tako rzecze Zaratustra” stanowi jego opus vitae , gdzie umieścił większość swoich założeń filozoficznych, do których dochodził przez lata w różnych traktatach. Podtytuł książki jest bardzo celny „Książka dla wszystkich i dla nikogo”. Traktuje ona o esencji ludzkiego życia, poszukuje celów ludzkiej egzystencji oraz aksjologicznych ram dla życia jednostki, czyli spraw, które dotyczą nas wszystkich. Ale jednocześnie jest ona niezwykle trudna w odbiorze. Aby nadążyć za myślą autor trzeba ją uważnie przestudiować, a nie czytać sobie do poduszki po ciężkim dniu. Jednocześnie pytania i tezy autora są niebywale abstrakcyjne i tak dalece odległe od poczciwej codzienności, że wydają się w pierwszym odruchu zbędne i przekombinowane. Przyznam się, że wiele wątków było dla mnie zbyt zagmatwanych, założenia filozoficzne zbyt abstrakcyjne, a sama lektura była jednym z większych wyzwań czytelniczych i to pomimo bardzo pięknego, literackiego języka. Jednak podświadomie czuje się emanującą z tekstu potęgę ludzkiej myśli, czego wyśmienitym muzyczny odzwierciedleniem jest poemat muzyczny Richarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”. Stylistyka przypowieści z życia i nauk Zaratustry jest według mnie bardzo mocno stylizowana na nowotestamentowe opisy życia wędrownego nauczyciela z Judei.
Może kiedyś, kiedy będę dysponował umysłem uwolnionym od codziennych spraw i problemów, powrócę do tej wymagającej książki i razem z autorem za rękę powędruje w stronę „światła bijącego od prawdy filozoficznej.” ;)

Fryderyk Nietzsche i jego filozofia, to konfrontacja potęgi ludzkiego umysłu versus prawdziwe życie. Z życiorysu niemieckiego filozofa można wywnioskować, że to życie wygrało z gigantem filozofii. Nietzsche umarł niezupełnie doceniony przez współczesnych, nie pozostawiwszy po sobie rodziny, a ostatnie lata jego życia minęły w praktycznym obłąkaniu i odseparowaniu się od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 972
  • Przeczytane
    3 541
  • Posiadam
    1 283
  • Teraz czytam
    439
  • Ulubione
    157
  • Filozofia
    135
  • Chcę w prezencie
    35
  • Klasyka
    29
  • Literatura niemiecka
    18
  • 2018
    13

Cytaty

Więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także