Afryka Północna 1942-1943

Wydawnictwo: Bellona
An Armt at Down: The War in North Africa, 1942-1943
historyczna
Camillos

Jest to pierwszy tom monumentalnej trylogii o wyzwalaniu Europy podczas II wojny światowe, w którym laureat Nagrody Pulitzera, Rick Atkinson, opowiada pasjonującą historię kampanii w Afryce Północnej. Pokazuje, że nie da się zrozumieć ostatecznego zwycięstwa aliantów nad Trzecią Rzesza bez poznania kulis wielkiego dramatu, jaki rozegrał się w Afryce Północnej w latach 1942-43. Ten pierwszy rok sojuszniczej wojny stał się punktem zwrotnym amerykańskiej historii, właśnie wtedy bowiem Stany Zjednoczone zaczęły działać jak wielka potęga światowa.
Z każdą kolejną bitwą niedoświadczona i niekiedy kiepsko dowodzona armia stawała się znakomitą siłą bojową. Centralnym punktem opowieści są sylwetki niezwykłych, choć czasem niedoskonałych dowódców: Eisenhowera, Pattona, Bradleya, Montgomery'ego. Książkę Atkinsona charakteryzuje żywa, miejscami nawet dowcipna narracja; jest niezwykle bogata w szczegóły militarno-historyczne, zawiera przy tym wiele nowych, jeszcze niepublikowanych materiałów.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.odk.pl/afryka-polnocna-1942-1943,1341.html