Przeciw metodzie

Against Method
83-7162-849-8
filozofia i etyka
n0e

W "Przeciw metodzie" wybitny amerykański filozof, Paul Feyerabend, proponuje nową, krytyczną interpretację wiedzy naukowej. Jego tezy o istocie nauki, ocenie osiągnięć naukowych, charakterze rozwoju poszczególnych dyscyplin naukowych, rozróżnieniu pomiędzy "naukowym" i "nienaukowym" stały się wielkim wydarzeniem, które zrewolucjonizowało całą współczesną wiedzę.

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k2472_przeciw_metodzie_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k2472_przeciw_metodzie_

Piktor | 2015-02-21

Całkiem ciekawe dzieło z zakresu filozofii nauki - a może filozofii antynauki? Jako naukowy laik nie powinienem zapewne wydawać zbyt kategorycznych sądów o koncepcjach autora (choć paradoksalnie on by mnie do tego zapewne mocno zachęcał), mogę natomiast powiedzieć, że brzmi on na moje ucho rozsądnie i ludzko. Nawet jeśli znajdzie się w jego rozumowaniu - dość luźnym zresztą, co może odrobinę utrudniać zrozumienie, choć jednocześnie nadaje książce lekkości - luki albo nie zgodzi z nim kategorycznie, warto to przeczytać choćby po to, żeby podjąć z samym sobą dyskusję (z jakimkolwiek skutkiem) nad tym, na ile można ufać nauce, czy racjonalizm ma ograniczenia, by zakwestionować rzekomą obiektywność nauki i metody naukowej. No i żeby przeczytać bardzo interesujące spojrzenie na walkę Galileusza w obronie teorii kopernikańskiej, które można uznać za wizytówkę książki.

6.5/10

Don_Wasyl | 2016-01-08

Ogromne wyzwanie intelektualne. Zapomniana lub nieznana wśród wielu badaczy, jednak - moim zdaniem - jedna z najważniejszych książek z zakresu filozofii nauki. Jak żadna inna uczy pokory tak niezbędnej w pracy naukowca.

Filinka | 2011-12-02

oryginalna metodologia,
i do tego świetnie się czyta :D

Darek Jakubowski | 2016-02-26

Doskonała odtrutka na popperyzm.

meduzek | 2016-08-08
Przeczytana: 2009 rok