Śmierć i życie wieczne

Tłumaczenie: Marek Węcławski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Eschatologie. Tod und ewiges Leben.
83-211-0694-3
religia
emm

Wraz z zagadnieniami eschatologicznymi w książce postawione zostały pytania o istotę chrześcijaństwa, o to, co w decydujących dla człowieka sprawach jest rzeczywistym wyznaniem wiary i na co ukierunkowana jest chrześcijańska nadzieja. Książka ta stanowi przewodnik po historii eschatologii i jest ostatnim dziełem oddanym do druku przez autora przed objęciem stolicy arcybiskupiej w Monachium i uzyskaniem godności kardynalskiej w 1977 r.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/smierc-i-zycie-wieczne/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/smierc-i-zycie-wieczne/

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Najtrudniejsza książka najwybitniejszego teologa świata, napisana zanim został papieżem. Wśród całej twórczości Autor zwierza się, że i dla niego była to książka najbardziej pracochłonna ale i bardzo popularna wśród teologów. Od razu zniechęcę praktykujących standardowo katolików (co niedziela msza i słaba znajomość Piśma Świętego). Praca o charakterze wybitnie naukowym. Spekulacji jest w niej najmniej i to może rozczarować poszukiwaczy odpowiedzi "co po śmierci ?". Jako namiętny czytelnik Ratzingera przeczytałem ją dwukrotnie, zrozumiałem jakieś 30-50%. Ale było warto. Wymogiem jest znajomość biblii i ogromna koncentracja. Mam w dorobku wiele prac naukowych a mimo to i było mi trudno przedzierać się przez eschatologię. Na pocieszenie dodam że Wojtyła jest o wiele bardziej niestrawny i bez studiów filozoficznych nie ma co się zabierać do lektury. Ta książka to rarytas teologiczny. Polecam !

Radek | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, Religia