Dzwony Bazylei

Tłumaczenie: Wacław Rogowicz
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Les Cloches de Bâle
Jeanpaul

Powieść "Dzwony Bazylei" jest pierwszą powieścią cyklu "Świat rzeczywisty", poświęconego przemianom dokonującym się w społeczeństwie francuskim XX w. (kolejne pozycje: "Piękne dzielnice", "Pasażerowie z dyliżansu" oraz "Aurelian").

źródło opisu: antykwariat.waw.pl

źródło okładki: antykwariat.waw.pl

eMajTi | 2015-12-08

Książka dobra, lecz nie bez wad - część pierwsza opowiadająca o sytuacji we Francji w opisywanym okresie i słabnącej roli arystokracji w społeczeństwie, której przedstawicielką była Diana była dla mnie bardzo dobra, potem czar pryska. Urzeka ona jako bohaterka - manipulatorka, której najważniejszym celem jest utrzymanie nieskazitelnej opinii wśród "towarzystwa". Niestety jej małżeństwo stawia jej reputację pod znakiem zapytania. To co mnie jednak najbardziej zainteresowało w pierwszej części to dość nietypowy, lekko chaotyczny, wciąż trącący surrealizmem styl narracji, który w części drugiej i kolejnych stopniowo ulatuje zastąpiony przez chłodny realizm. W mojej opinii szkoda, że w ten sposób posłuchał żony, która mu ten zabieg podpowiedziała. Warto przeczytać chociażby po to, by poznać te czasy i zobaczyć w jaki sposób autor zmienia sposób pisania w obrębie książki.

książek: 1919
Vinga | 2016-11-29