Między codziennością a wielką historią. Druga wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar, Muzeum II Wojny Światowej
historia
A--

Autorzy opisali w tej książce nie tylko pamięć zbiorową dotyczącą wojny, ale znacznie więcej – odsłonili obraz społeczeństwa polskiego widziany przez pryzmat dzisiejszego postrzegania II wojny światowej. Powstała w ten sposób doskonała książka, nieraz mówiąca o nas więcej niż prace poświęcone czasom obecnym. Powinna to być obowiązkowa lektura dla polityków, socjologów, a także publicystów i autorów szkolnych programów nauczania historii.
prof. dr hab. Anna Landau-Czajka
Książka ta powstała na podstawie analizy materiału empirycznego będącego pokłosiem projektu badawczego „II wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego”. Jest jednak czymś zdecydowanie ambitniejszym niż typowy raport z badań. Zawarte w niej teksty przedstawiają zarówno obecny stan pamięci o wojnie, jak i przemiany tej pamięci w ostatnich dziesięcioleciach. Tak szerokie ujęcie problemu pozwala czytelnikowi na samodzielną interpretację przedstawionego materiału empirycznego i stawianie własnych pytań.
dr hab. Kaja Kaźmierska, prof. UŁ

źródło opisu: SCHOLAR, 2010