Libro de buen amor
poezja
ishtar

Juan Ruiz, który przeszedł do historii jako Arcipreste de Hita (Ksiądz Prałat z Hita), autor jednego z najbardziej rewelacyjnych arcydzieł poetyckich średniowiecznej Hiszpanii - to postać zagadkowa i tajemnicza. Niewiele znamy faktów z jego życia. Urodzony prawdopodobnie ok. 1283 r. w Alcala de Henares, zmarł, jak sądzą historycy literatury, przed rokiem 1351. Wiele lat spędził w Toledo i tam też, przypuszczalnie w więzieniu, do którego wtrącono go z rozkazu arcybiskupa tego miasta, powstała jedyna jego książka, będąca zbiorem luźno ze sobą powiązanych poematów i wierszy, różnorodnych tak pod względem tematyki jak i charakteru.
"Odkryta" na nowo w XIX wieku (wtedy to dopiero nadano jej tytuł Księga Dobrej Miłości) stała się jedną z najgłośniejszych i najbardziej czytanych książek w Hiszpanii, a także w innych krajach hiszpańskojęzycznych.

źródło opisu: http://www.antykwariat.nepo.pl

źródło okładki: http://www.antykwariat.nepo.pl

Basia | 2015-10-24
Na półkach: Przeczytane, Hiszpania

Książkę czyta się świetnie, jak na czas jej powstania to po prostu rewelacja, nieporównywalna z innymi dziełami z tamtego okresu. Jest humor, czyta się szybko i gładko. Merytorycznie wydaje się jakby była książką współczesną, napisaną w taki sposób, żeby się wpisywała w konwencję średniowiecza. Dla osób zajmujących czy interesujących się literaturą hiszpańską- klasyk.

inflamara | 2016-03-10
Przeczytana: 07 marca 2016

Jako studentka Iberystyki musiałam się z nią zmierzyć, jednak miło mnie zaskoczyła. Czyta się bardzo lekko i szybko, zawiera ciekawe pouczenia i elementy humorystyczne :)

Asia774 | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Lekturę tą dane mi było przeczytać obowiązkowo na zajęcia z literatury hiszpańskiej na studiach filologicznych, jednak nie było to ani trochę uciążliwe, wręcz przeciwnie - jestem pozytywnie zaskoczona, że utwór z XIV wieku może być napisany w tak lekki, żartobliwy sposób, przemycając przy tym czytelnikowi wiele prawd, które przez tyle setek lat wciąż są aktualne. Czytało się naprawdę przyjemnie.

Angelika Lachór | 2018-03-22
Przeczytana: 22 października 2017