Henry VIII. King and Court

historia, kulturoznawsto, biografie
historia
angielski
Felliciya

[...] A detailed biography of Henry VIII, set against the cultural, social and political background of his court - the most magnificent court ever seen in England - and the splendour of his many sumptuous palaces. Seen from this new perspective, Henry VIII emerges as a fully-rounded and realistic personality, not the two-dimensional caricature of popular misconception.

źródło opisu: Od wydawcy

Rose | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Właśnie skończyłam swoją prawie 700 - stronicową przygodę z Henrykiem VIII, która przeminęła zdecydowanie zbyt szybko.
Henryk Tudor to postać o której przeczytałam już kilka książek i ciągle mi mało. Sama zastanawiam się skąd taka fascynacja tą postacią.
Król na ogół nie słynie z dobrej opinii, to porywczy, nieustępliwy i dość bezwzględny władca, nie można również ukryć, że był nieuleczalnym kobieciarzem, który niewiele robił sobie z uczuć swoich żon, tracił dla nich głowę w sekundę, niestety później to one ją traciły... już dosłownie.
Mimo tych wszystkich minusów, pod maską zła da się zobaczyć w nim całkiem dobrego i chyba nawet trochę zagubionego człowieka. Sama książka pisana jest w prosty i ciekawy sposób. Mimo, że zawiera dużo opisów pomieszczeń, przedmiotów i strojów, czytając nie nuży.
Poleciłabym ją jednak osobom, które już coś wiedzą na temat Henia i jego losów, bo niektóre wątki zostały skrócone i opisane pobieżnie, przez co nie do końca można dokładnie poznać historie...

abel | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Po przeczytaniu wcześniej wydanej przez wydawnictwo Astra książki poświęconej Plantagenetom podjąłem silne postanowienie trzymania się z daleka od tej krakowskiej oficyny. Niestety nie mamy wpływu na to, jakie książki dostajemy w prezencie...
O tej pozycji trudno powiedzieć nawet to, że była wartościowa w oryginale. Autorka przez pierwsze 150 stron zanudza czytelnika bezsensownie szczegółowymi opisami dworu Henryka VIII, we wstępie zapowiada, że będzie korzystać z wydanego niedawno w Anglii inwentarza królewskiego i dotrzymuje słowa.Informacje te oczywiście mogłyby być istotne, niestety Alison Weir całkowicie pozbawiona jest umiejętności segregowania faktów, dokonywania uogólnień, czy uwypuklania tego, co ważne. Bezrefleksyjnie wymienia tysiące urzędów, pomieszczeń i obiektów, co gorsze nie potrafi utworzyć z tych szczegółowych informacji pełniejszego obrazu, a podsumowaniem tego zalewu informacji jest banał: dwór Henryka VIII był świetny i bogaty.
Dalsze części książki niestety...

Emerald | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 lutego 2017

Pozycja dla tych, którzy znają już trochę postać Henryka VIII i ciąg zdarzeń, związanych z jego panowaniem, ale chcą poszerzyć znajomość tła historycznego. Znajdziemy tutaj wyczerpujące opisy życia dworskiego, sztuki, architektury, rozrywek, bo wydarzenia są drugim planie. Świetnie napisana, dała mi szerszą perspektywę na tamten okres historyczny. Dzięki temu lepiej będzie można zrozumieć ówczesne postacie i ich postępowanie.

Karolina | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2017