Jak powstaje kolor

Tłumaczenie: Elżbieta Michalik
Wydawnictwo: Galaktyka
Teria y practica del color
83-86447-36-2
sztuka
Justyna Ka

Poradnik dla początkujących malarzy, opisuje proces tworzenia koloru.

MountainTobacco | 2014-02-07

Autor snuje opowieść o kolorze rozpoczynając od opisu barw światła, poszukując kolorów i kontrastów w otaczających nas przedmiotach. Ostrzega nas przed nadużyciem czerni oraz bieli, udowadniając jednocześnie, że do namalowania świata wystarczą nam jedynie trzy kolory. Barwy zostały nie tylko starannie opisane i porównane, ale również połączone w harmonijne gamy. Autor zastanawia się również nad problematyką namalowania cienia, wyszukując przykładów wśród dzieł uznanych twórców.
Nie szukajmy jednak w tej pozycji porad, w jaki sposób powinniśmy posługiwać się kolorem, gdyż i tak ich nie znajdziemy. Bowiem autor nie tylko przytacza nam przykłady, ale głównie zachęca, a nawet inspiruje do własnych poszukiwań. Mówi: przyjrzyjcie się modelowi, wybierzcie paletę, ale nie trzymajcie się jej bezkrytycznie. Wyszukajcie wśród odcieni taki, który wam się spodoba i użyjcie go. To jest wasza decyzja.
A ja ze swojej strony serdecznie polecam tę książkę początkującym malarzom, albo tym którzy...

Nitager | 2016-06-21

Czy wiesz, że do namalowania dowolnego obrazu wystarczą trzy barwy farb?. Czy wiesz, z jakich barw składa się białe światło? Czy wiesz, że można zobaczyć coś, co nie istnieje? Czy wiesz, że inaczej miesza się barwy światła, a inaczej barwy farb? Czy wiesz, że pomalowanie czegoś na niebiesko, to tak naprawdę ODJĘCIE od tego przedmiotu koloru żółtego?
Książka jest rewelacyjna, z pogranicza fizyki i sztuki. Opisuje nie tylko palety barw, dobór farb, zasady mieszania kolorów, ale też kilka ciekawych eksperymentów optycznych, które każdy może przeprowadzić w domu. Dzięki temu czytelnik nie tylko rozumie, JAK mieszać farby, ale też DLACZEGO własnie tak, a nie inaczej.
Dla początkujących malarzy-amatorów - lektura nie tylko obowiązkowa, ale tez niezmiernie ciekawa i wciągająca.

vanjean | 2016-11-27
empatyczna | 2015-03-11