Jasnowidzenia inżyniera Szarka

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

| 2013-04-18
Przeczytana: 2010 rok

Książka z pewnym klimatem, wciąga w wir wydarzeń i nie pozwala się od niej oderwać. Życie bohaterów płynie wolno i spokojnie jak w ubiegłym wieku a jednak zakończenie z całkiem innej epoki może zaskoczyć albo rozczarować.

Mój zapał samozwańczego badacza starej polskiej fantastyki co i rusz bywa skutecznie studzony. Zanim jednak tak się stanie, buzują we mnie fantazmaty, urojenia, fatamorgany krążące wokół PRL-u, który okazał się całkiem przyjaznym matecznikiem science fiction.

Wyobrażam sobie mniej lub bardziej biedne lata 70 i 80. Miasta i miasteczka wolne od szpecących reklam. Kolejki do sklepów mięsnych, duże i małe fiaty, wczasy zakładowe, braki w kolejnych sektorach… - w takich właśnie dekoracjach rozstawiam „swoich” pisarzy. Stukają w klawisze maszyn do pisania, gaszą papierosy w „kryształowych” popielniczkach, dopijają resztę kawy ze szklanek. Ze szklanek właśnie… Na ich oczach kwitną lub dogorywają sojusze robotniczo-chłopskie, a oni piszą o kosmosie, podróżach w czasie, Ufo i cudownych wynalazkach.

W takich chwilach czuję się podwójnie oderwanym od rzeczywistości budowniczym piętrowej fikcji. Bo nie dość, że myślę o PRL-owskiej fantastyce być może potrzebą eskapizmu napędzanej, to...

Fidel-F2 | 2015-11-15

Ciekawe, nie męczy, raczej wciąga. Koncepcja intrygi dość skomplikowana. Można przeczytać, jeśli ktoś ma zapotrzebowanie na oldskulową sf to nawet warto.

ziza | 2014-09-22

rewelacyjna książka, co prawda dzieje się w czasach (chyba ) PRLu, dla nas przez to trochę fantastyczna, ale o to chodzi.
Wciąga niesamowicie i ciężko się od niej oderwać, a końcówka naprawdę zaskakuje

| 2015-01-04
Na półkach: 2014, Przeczytane

Jak wszystko Borunia to gotowy materiał na scenariusz.

mm_89 | 2016-03-20
Marcin | 2016-01-06