Leksykon mitologii. Mity ludów i narodów świata

Wydawnictwo: Musa S.A.
Knaurs Lexikon der Mythologie
8373198644
mitologia, kulturoznastwo
Felliciya

Leksykon Gerharda J. Bellinger, wybitnego religioznawcy, obejmuje ponad 3000 haseł, 13 obszernych artykułów problemowych oraz ponad 400 ilustracji. Jest to obszerny przegląd mitów funkcjonujących u różnych ludów: opisano tu bogów i demony ze wszystkich ważnych kręgów kulturowych, poczynając od Tiamata, wyłonionego z Chaosu prasmoka, po gwiazdy współczesnej kultury masowej (Batman, Marilyn Monroe, Elvis Presley). Zawarte są w nim informacje na temat aktualnego sensu mitów jako formy wyrazu, myślenia i życia narodów, objawiającego się w uroczystościach i rytuałach, w sztukach pięknych i literaturze, znajdującego nawet odbicie w języku pojęć wszystkich niemal nauk. Dzieło to stanowi kompendium wiedzy, które powinno znaleźć się w każdej bibliotece gromadzącej książki o historii kultury.

źródło opisu: Musa S.A., 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie