Niewidzialne Kolegium

Tłumaczenie: Barbara Czarniawska
Wydawnictwo: Oficynka
Riziero e il collegio invisibile
Ag2S

Wraz z kawalerem Riziero ponownie wkraczamy na włoskie salony XVIII wieku, by oddać się poszukiwaniom De cultu Sanctoni, zaginionego rękopisu Benedykta XIV. Tajemniczy rękopis, napisany przez papieża w czasach młodości, dziś może mu bardzo zaszkodzić. Chcą to wykorzystać żądni wpływów członkowie tajnego stowarzyszenia Niewidzialne Kolegium. Riziero nie zamierza im tego ułatwiać i rozpoczyna śledztwo. Jakie tajemnice odkryje? Kto stanie mu na drodze?
W drugiej części cyklu, którego bohaterem jest Riziero z Pietracuty, nasz bohater coraz śmielej poczyna sobie nie tylko jako śledczy, ale również jako wytrawny kochanek o libertyńskim nastawieniu do uciech łoża. Między pościgami, pojedynkami na szpady i politycznymi rozgrywkami znajduje czas na pozyskiwanie względów pięknych kobiet i ich dwórek. W jego otoczeniu pojawia się też niejaki Casanova.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: wydawca

miqa | 2011-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 listopada 2011

„Niewidzialne kolegium” to druga, po „Konklawe”, część przygód włoskiego młodzieńca – kawalera Riziero z Pietracuty. W drugim tomie jego przygód będziemy świadkami jego pojedynków na miecze, szalonych ucieczek w ostatniej chwili, heroicznej odwagi i sprytu. Akcja powieści rozgrywa się w XVIII wieku, w 1743 roku. I podczas tych 198 stron będziemy poruszać się po wielu włoskich miastach.

Czym jest tytułowe „Niewidzialne Kolegium”? To tajne stowarzyszenie łączące frakcje Gorliwych i Koron. Jego członkowie, znajdujący się w Świętym Kolegium, planują stworzenie alternatywnego organu, a że nikt nie wie kim są jego członkowie to z tego powodu nazywane jest niewidzialnym. Jak nietrudno się domyślić, owo Kolegium będzie zamieszane w sprawę zaginięcia papieskiego rękopisu.

[ Dalsza część recenzji : http://miqaisonfire.wordpress.com/2011/11/12/97-niewidzialne-kolegium-fabrizio-battistelli/

Przeczytana: 07 listopada 2011

Niebezpieczne młodzieńcze zapiski

„Niewidzialne Kolegium” Fabrizio Battistelli
cykl: Przygody kawalera Riziera
wyd. Oficynka
rok: 2011
str. 208
Ocena: 4,5/6

Staram się przestrzegać zasady, by cykle wydawnicze czytać w odpowiedniej kolejności, bez pomijania czegokolwiek. Jest to o tyle istotne, iż nierzadko się zdarza, że wiedza na temat wcześniejszych wydarzeń jest niezbędna do zrozumienia akcji toczącej się w kolejnych odsłonach cyklu. Przede wszystkim dlatego tak długo zwlekałam z przeczytaniem Niewidzialnego Kolegium, stanowiącego drugą część przygód Rizeria z Pietracuty, zapoczątkowanych powieścią Konklawe. Przyszedł jednak taki czas, w którym wewnętrzna potrzeba zaznajomienia się z przeszłością bohatera stała nieistotna, więc z czym prędzej sięgnęłam po posiadaną w swych zbiorach powieść Fabrizio Battistelli’ego.

Głównym bohaterem Niewidzialnego Kolegium, jest kawaler Riziero. Przystojny, inteligentny młodzieniec, swego rodzaju osiemnastowieczny agent służb specjalnych,...

Fuzja | 2016-06-02

„Niewidzialne Kolegium” to druga książka opowiadająca o kawalerze Riziera i jego przygodach. Fabrizio Battistelli i tym razem wprowadza w pełen intryg świat, gdzie polityka przeplata się z religią, a jak wiadomo połączenie to jest szalenie niebezpieczne.

Za sprawą młodego Riziera wkraczamy na włoskie salony XVIII wieku po to, by odnaleźć wykradziony rękopis Papieża Benedykta XIV. De cultu Sanctorum, to bardzo kontrowersyjne pismo, które Ojciec Święty napisał w czasach młodości, a które to może przynieść mu obecnie niepożądany rozgłos, innymi słowy może mu zaszkodzić. Niewidzialne Kolegium to tajne stowarzyszenie, które chce wykorzystać ową słabość Papieża. Jednak na ich drodze staje kawaler Riziero. Czy i tym razem uda mu się rozwikłać tajemnicę?

Bohater, który już w poprzednich częściach miewał słabość do pięknych, i najlepiej niewinnych, dam tu osiąga pełnoprawny status libertyna. Nie odpuszcza sobie cielesnych uciech nawet w sytuacjach, na pierwszy rzut oka, ku temu...

Agnesscorpio | 2011-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Riziero z Pietracuty to inteligentny przystojny młodzieniec, o wysokim wzroście i muskularnej budowie ciała. Jest niezwykle spostrzegawczy, sprawny fizycznie, przebiegły i czasami podstępny. Łamie serce niewieście i pomimo tego, że w rodzinnych stronach posiada osobistą narzeczoną, nie traci nigdy okazji, aby skorzystać z uroków kobiecego ciała, nawet dopiero co spotkanego.
W kolejnej książce autorstwa Fabrizio Battistelli, zatytułowanej „Niewidzialne kolegium”, nasz osiemnastowieczny James Bond rusza w równie niebezpieczną co podniecającą akcję. Otóż Oliviero, brat Riziero, prosi go o pomoc w odnalezieniu skradzionego rękopisu Ojca Świętego. Z Sali Rękopisów Niepublikowanych i Rzadkich zginął młodzieńczy wywód Papieża traktujący o kulcie świętych. Obecnie ta praca może stać się podstawą reformy Kościoła, a w związku z tym, iż papież Benedykt XIV ma wielu wrogów, niektórym z nich nie w smak będą jakiekolwiek zmiany w prawach kościelnych. Oliviero wierzy, że tylko brat jest w...

magda | 2011-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Lekkie jak salonowa konwersacja
Riziero z Pietracuty znów rusza na ratunek. Tym razem ktoś kradnie rękopis Benedykta XIV. Owo napisane w młodości pismo może zagrozić jego władzy i reformom, które zamierza wprowadzić. Prawdopodobnie za kradzieżą stoi Niewidzialne Kolegium – tajne stowarzyszenie, które realizuje własne cele. Riziero rozpoczyna śledztwo, brawurowo wkraczając na salony i do obozów wojskowych. Na swojej drodze spotka bezlitosną markizę Rosaspinę, kapitana Vallevardę, pewnych żądnych wpływów i władzy kardynałów i wiele innych charakterystycznych postaci, które pod pozorem uprzejmości snują intrygi i działają podstępnie, nie unikając nawet krwawych rozwiązań. Z salonów i obozów wojskowych akcja przenosi się często do alkowy, gdzie główni bohaterowie – zgodnie z libertyńskim duchem czasów – toczą dalsze, równie niebezpieczne, boje.
Mało jest powieści kryminalnych, które w tak dużym stopniu jak „Niewidzialne Kolegium” odwołują się do kultury wysokiej, cokolwiek w...

Katalepsja Bóbr | 2012-01-09
Przeczytana: 13 grudnia 2011

W „Niewidzialnym Kolegium” kawaler Rizero wyrasta na awanturnika pierwszej wody: siecze szabelką, ucieka i ściga, pojedynkuje się i zdobywa względy rokokowych femme fatales. Powieść zawiera też dużo więcej smaczków obyczajowych, co wynika głównie z tego, że z kręgów typowo kościelnych przeskakuje do dworsko-mieszczańskich. (...) Ponownie zawodzą jednak sceny erotyczne, które mniejszą ilość nadrabiają perwersją, a mimo to nadal wypadają komicznie.
czytaj całość: http://booklips.pl/recenzje/do-dwoch-razy-sztuka/

dudqa | 2012-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Spodziewałam się po niej czegoś znacznie lepszego, ciekawszego, zaciekawiła mnie dopiero po przeczytaniu 2/3 książki, kończy się dziwacznie

robak | 2013-10-04
Przeczytana: 03 października 2013

Druga część Przygód kawalera Riziera , Świetna powieść i fantastyczne opisy walki jak i romansów oraz intryg Polecam

| 2013-03-03
Na półkach: 2013, Przeczytane

„Niewidzialne Kolegium” to druga część przygód Riziera, autorstwa Fabrizia Battistellego. Tym razem bohater będzie szukał zaginionego rękopisu papieża Benedykta XIV. Dokument napisany przez papieża w młodości może mu bardzo zaszkodzić, a że ma wielu przeciwników, nikt nie zawaha się go wykorzystać do wywołania skandalu w Państwie Kościelnym. Najbardziej niebezpieczne jest tzw. Niewidzialne Kolegium, bardzo wpływowe, tajne stowarzyszenie. Riziero po raz kolejny będzie musiał uratować Rzym od skandalu.

Druga część cyklu Przygody kawalera Riziera nie różni się specjalnie od poprzedniej. Intrygi, spiski, pojedynki i romanse są na porządku dziennym. Autor mocniej zaznaczył tutaj wpływy tajnych organizacji, a także nakreślił walkę najbardziej znaczących państw europejskich o posadzenie na tronie piotrowym swojego kandydata. Bardzo spodobał mi się pomysł umieszczenia w książce młodego mężczyzny Casanovy. Pokazanie najbardziej znanego kochanka na świecie jako młodego człowieka, który nie...

Indecent | 2016-01-26
Przeczytana: 29 stycznia 2016