W mgnieniu słów - poezje

978-83-89598-63-9
poezja, Persja
poezja
Isiliel

Rumi, wybitny perski poeta suficki, mistyk i mistrz duchowy, twórca zakonu wirujących derwiszów, żył w XIII wieku. Dla swych uczniów i admiratorów stał się autorytetem najwyższej rangi — stąd przydomek Moulana, „Nasz pan”. Jego poezja okazała się ponadczasowa — do dziś popularność Rumiego przekracza wszelkie granice geograficzne, językowe i światopoglądowe. Twórczość poetycka Moulany,...

Twórczość poetycka Moulany, szalenie różnorodna, zachwyca metaforyką, kunsztownymi paradoksami, a jednocześnie genialną prostotą, uwodzi śmiałością i metafizyczną głębią. Wiele utworów porusza temat miłości do Boga, który przedstawiony jest jako Kochanek,
a poszukująca z Nim kontaktu dusza ludzka jako Kochająca. Drogą wiodącą do Boga — i do wewnętrznej harmonii człowieka — jest tylko bezwarunkowa miłość.

Prezentowany tu wybór zawiera trzydzieści dwa liryki — tyle, ile jest liter perskiego alfabetu. To one użyczyły wierszom tytułów i stały się graficzną i koncepcyjną osią książki - swoistego abecadła czy elementarza Rumiego. Szata graficzna tomu jest bogata jak brzmienie poezji; przeplatają się tu wyczarowane przez Katarzynę Bruzdę perskie kobierce i pulsujące kolorem litery oraz fragmenty oryginalnego tekstu skreślone ręką irańskiego kaligrafa.

Do książki dołączona jest darmowa płyta zawierająca autorskie kompozycje Mariusza Kolucha inspirowane muzyką irańską, nagrane z wykorzystaniem irańskich instrumentów
muzycznych (daf, nej, tanbur, setar, tar, rebab, zarb). W warstwie tekstowej użyto wyłącznie gazali Rumiego, w oryginalnej i polskiej wersji językowej. Śpiewają je i recytują Mariusz Koluch i Marek Smurzyński. Ścieżkę dźwiękową towarzyszącą wierszom Moulany nie bez powodu zatytułowano Qalb-ha, po persku „serca”. Serce jest najważniejszym adresatem i zarazem podmiotem twórczości Rumiego, a zmienne tętno bębnów nadaje tym unikalnym utworom pełen życia rytm.

źródło opisu: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=263

źródło okładki: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=263

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: sierpień 2008

Żadna poezja nie robi na mnie takiego wrażenia, jak perska poezja sufich właśnie, a nie da się zaprzeczyć, że Moulana Dżala ad-Din Rumi był jej najwybitniejszym przedstawicielem. Jest w niej pasja i namiętność, jakiej nigdzie nie znajdzie się w lirykach Zachodu, jest też religijna żarliwość i mistycyzm, o jakim nie śniło się chrześcijanom. I do tego ta niespotykana nigdzie indziej metaforyka, ten kunsztowny język!... (Że nie wspomnę o tym, jak ślicznie wydana jest sama książka, aż chce się ją trzymać w ręce!... Mówiłam, że kocham książki?)

nallaSiobhan | 2012-09-10

Przekład niekiedy drażniący, ale Rumi jest tak wybitny, że w każdej wersji trafia w sedno uczuć

Simonucha | 2015-04-29
Na półkach: Persja, Przeczytane