Rzecz o hetmanie Wyhowskim

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-088-6
Witold Lisek

Popularnie napisana monografia, podejmująca szczególnie dziś ważną i w pewnej mierze aktualną tematykę. Tematem jest słabo znany Polakom - w odróżnieniu od Ukraińców - fragment dziejów naszego narodu. W pewnym sensie jest kontynuacją wydarzeń znanych Polakom z "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza i nawiązuje do dobrych tradycji polskiego piśmiennictwa historycznego. Autor ocenia hetmana Jana Wyhowskiego, inspiratora i organizatora ugody hadziackiej (1658 r.) oraz pokazuje nieudaną próbę unii polsko-ukraińskiej i stworzenia Rzeczpospolitej Trojga Narodów.
Język książki jest żywy i barwny. Autor zręcznie stopniuje napięcie akcji, w płynną narrację wplata niekiedy bardzo ciekawe i warte uwagi refleksje, wykazuje się cenną dla czytelnika niepodległością sądu. Jego styl oddaje ducha książek Patrona konkursu - Pawła Jasienicy

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Esej ,,Rzecz o hetmanie Wyhowskim” to ideowy spadkobierca wspaniałej serii Pawła Jasienicy, co widać zarówno w treści, jak i formie, na każdej z kart tej ksiązki. Opowiada ona o najbardziej chyba burzliwych latach w historii Ukrainy – akcja jej rozgrywa się od śmierci Bohdana Chmielnickiego w 1657 roku do obalenia Jana Wyhowskiego dwa lata później. Niby dwa lata to nie dużo, jednak w tym czasie doszło do ugody z wrogimi Polsce Kozakami, zmianie postanowień Unii Lubelskiej i powołania Rzeczypospolitej Trojga Narodów (polskiego, litewskiego i ruskiego), wojny moskiewsko – kozackiej z pogromem Moskali pod Konotopem, wreszcie do upadku unii i polsko – kozackiego przymierza. Jest to przyjemna, łatwa w odbiorze i niebojąca się krytycznych odwołań do współczesności pozycja, korzyści z przeczytania której odczują zarówno zawodowi historycy jak i amatorzy. Niestety, nie ma róży bez kolców i tak też jest w tym przypadku. Książka Łukasza Ossolińskiego, chociaż oparta na źródłach z epoki,...

Karakalla | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książka opisująca wydarzenia od śmierci Bohdana Chmielnickiego do momentu pozbawienia buławy hetmańskiej Iwana (Jana) Wyhowskiego. Pisana językiem popularnonaukowym. Autor stara się przybliżyć sytuację polityczną i nastroje na kresach Rzeczpospolitej w tym okresie. Jednocześnie tonuje wyolbrzymione dane podane w różnych źródłach dzięki temu dając bardziej realistyczny obraz sytuacji. Polecam.

Mandragora | 2015-10-07
| 2014-10-11