Walczyłem pod Kurskiem

Tłumaczenie: Izabela Dębecka
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
wspomnienia
Witold Lisek

Druga w kolejności z sześciu części przygód wojennych oficera Wehrmachtu Helmutha Nowaka, który w zbeletryzowanej formie spisał w ostatnich latach życia, dzięki ocalonym z zawieruchy notatkom, swoje wojenne przygody aby przekazać czytelnikowi obraz wojny widzianej oczami żołnierza strony zwyciężonej. W "Walczyłem pod Kurskiem" autor opisuje przygotowania i przebieg zmagań na tzw, łuku kurskim z perspektywy bezpośredniego uczestnika. Ciekawie portretuje typy oficerów i żołnierzy tak niemieckich jak i nieprzyjaciela. Bez zbędnych upiększeń przedstawia dramat ludzi walczących nieustannie na pierwszej linii frontu.

źródło opisu: Arkadiusz Wingert, 2009

źródło okładki: http://tropy-historii.pl/inne_tytuly.php

Harald_Hardrade | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Słabe, do tego żenada z opisem na okładce. Jeśli ktoś tego nie sprawdzi to nie dowie się, że to czysta fikcja. Zdziwiło mnie, gdy patrząc na stopkę redakcyjną zauważyłem, że polskie wydanie to przekład z czeskiego. Okazuje się, że to wypociny jakiegoś Czecha, który udaje niemieckiego żołnierza, stworzył jego życiorys i pisze jego niby przygody. I nie byłoby z tym problemu, gdyby to zostało wyraźnie napisane. A nie jest. Do tego jeszcze, jakby było mało ten żałośny koleś siłuje się na jakieś moralizowanie, że niby żołnierz niemiecki walczył rycersko, dopóki w 1941 nie starł się z Rosjanami, wtedy musiał czasem sobie pomordować żeby ratować istnienie cywilizowanego Zachodu. Szczególnie żałośnie to brzmi w ustach Czecha, którego krajanie potulnie (z kilkoma wyjątkami) przesiedzieli całą wojnę. Mało tego, ostro produkowali wspaniałe panzery dla niemieckiej armii. Przemysł czechosłowacki stał na wysokim poziomie (np. fabryka Skody) i do końca wojny bardzo dzielnie wyrabiał normy.

Dariusz | 2014-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

" Helmuth Nowak to jeden z literackich pseudonimów niezwykle płodnego czeskiego pisarza Josefa Fraisa, a wspomnienia są literacką fikcją, chociaż solidnie osadzoną w historii. Książkowego Helmutha Nowaka nigdy nie było i Czytelnik szukający autentycznych wspomnień w stylu „Kto sieje wiatr” Brunneggera może poczuć się nabity w butelkę przez wydawcę, bo informacji o tym, że Nowak jest postacią fikcyjną nigdzie w książce nie znajdziemy" - cytat z opisu autora w LC

Nie oceniam tej książki, uważam że brak powyższej informacji w książce to przegięcie. Ocena BEZNADZIEJNA dotyczy wydawcy który wprowadza w błąd nabywce książki który myśli że dostaje autentyczne wspomnienia Nowaka.

Bookmaster | 2016-12-05
Na półkach: Historyczne, Przeczytane