Nagi sad

Seria: Proza
Wydawnictwo: Znak
7,67 (691 ocen i 93 opinie) Zobacz oceny
10
86
9
120
8
162
7
196
6
82
5
26
4
12
3
6
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324015061
liczba stron
208
język
polski
dodał
Snoopy

Debiut literacki wielkiego pisarza "Nagi sad" to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca. Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i...

Debiut literacki wielkiego pisarza

"Nagi sad" to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.

Na motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. "Przez dziewięć mostów", który otrzymał m.in. „Złotą Pragę” (Grand Prix na festiwalu telewizyjnym w Pradze) w 1972 roku. Scenariusz filmu napisał sam Wiesław Myśliwski.

„Tom prozy Wiesława Myśliwskiego przykuł mnie od pierwszych zdań do swego tekstu, gęstego od znaczeń; oderwać się od niego nie można. Nie znaczy to, że Nagi sad jest powieścią sensacyjną czy „przygodową”, wręcz przeciwnie: to rzecz nie dla tych, którzy szukają tylko interesującej anegdoty. (...) Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent”. (Julian Przyboś, Niezwyczajny debiut, „Życie Warszawy” 1968)

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011.

źródło okładki: www.znak.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2143)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1415

Jak most w powieści Myśliwskiego, tak życie dla człowieka jest pewnego rodzaju spoiwem, które łączy wszystko, scala w jedność, stając się punktem odniesienia, do tego jak budować własne życie, gdzie i kiedy wyznaczać mu właściwy kierunek, tak by w końcu ta droga, którą idzie, doprowadziła go do tego połączenia...
Idziemy od mostu do mostu, od celu do celu, od marzenia do marzenia, od nienawiści do miłości i na odwrót, od obowiązku do obowiązku, od przyjemności do radości, od rzeczy wzniosłych, po te, które do upadku nas zmuszają...
...i idziemy sobie od jednego mostu do drugiego, czasami oglądając się za siebie, czasami całkowicie zapominając o tym, co było za nami. Drepczemy sobie, raz szybciej, raz wolniej, raz całkowicie się zatrzymując, by złapać oddech, dać odpocząc sercu, umysłowi i nogom styranym. Ciągle wyglądamy za tym, co dopiero przed nami. Szukamy znaków na niebie, w śpiewie skowronka, w głosach naszych współtowarzyszy, kroczącym gdzieś razem z nami, w pewnej...

książek: 867
Strega | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

"Nagi sad" na tle wielu książek, które przeczytałam, wyróżnia piękna polszczyzna. To wyjątkowa pozycja i zaskakująco dojrzała jak na debiut pisarski. Nie sposób oprzeć się misternie układającym się słowom i tworzącym je sugestywnym wizjom.

Książkę trzeba czytać powoli i w skupieniu, by całe jej piękno wchłonąć. Mało w niej dialogów, ale to nie przeszkadza, a wręcz podkreśla siłę uczucia w niej tkwiącego.

To, co jest tutaj najcenniejsze, to wzajemna miłość ojca do syna. Miłość kryjąca się w milczeniu, w niedopowiedzeniach, w błahych gestach. Cała reszta jest tylko tłem dla tej relacji.

książek: 2662
beata | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

„Byłem tylko taki, jakim mnie zmyślił, bo jedynym moim istnieniem, do którego się przyznaję, było to zmyślenie jego, temu zmyśleniu zawdzięczam siebie, ale i taki już na całe życie pozostałem. Ani on mnie innego nigdy nie dostrzegał, ani ja tego zmyślenia nie opuszczałem na krok, nawet mi się nigdzie siebie szukać nie chciało poza tym.”

Po latach wracam do utworów Myśliwskiego. Jakże inaczej teraz smakują! Aż zastanawiam się, co odebrałam z nich jako licealistka czy studentka? Książki Myśliwskiego zaklasyfikowałam w mojej głowie na półkę „Dobre”, co w moim ówczesnym taryfikatorze oznaczało najwyższą półkę. Ale nie pamiętam tych doznań, wzruszeń, rozmyślań, które towarzyszą mi teraz. Mam wrażenie, że czytam jego dzieła po raz pierwszy:).

„Nagi sad” to debiut pisarski Myśliwskiego. Niejeden pisarz zapewne marzy o stworzeniu dzieła, które miałoby choć odrobinę wielkości tego debiutu… Klasa. Mistrzostwo. I niesamowita dojrzałość. Liczę. Myśliwski miał 35 lat, gdy wydano „Nagi sad”. A...

książek: 849
Marcin | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane

Debiutancka powieść Wiesława Myśliwskiego zawiera w sobie wiele z tego, co zwykliśmy kojarzyć z wielką literaturą, i choć to jeszcze nie "Traktat o łuskaniu fasoli" czy "Ostatnie rozdanie" (a więc powieści w doskonałości swej nieomal skończone), to przecież lektura "Nagiego sadu" może przyprawić o całkiem spory wstrząs metafizyczny. Nic tu nie jest oczywiste, niczego do końca tu nie wyjaśniono. Książkę czytać należy niejako "między wierszami", czy też może z lotu jaskółek, które nad owymi wierszami się unoszą (ten względnie znany cytat z Bruno Schulza prezentuję na miarę niedoskonałych możliwości mojej pamięci). Fabułą rządzi tu prawo ściśle indywidualnej perspektywy. Historię złożonych relacji ojca i syna opowiedziano z punktu widzenia tego ostatniego, a skoro rzecz do takiego ujęcia się sprowadza, to musi być to narracja płynna i zmienna, niespójna i niedoskonała. To właśnie na tak pomyślanej, ściśle wsobnej, a więc z konieczności niepełnej i wadliwej perspektywie, zasadza się...

książek: 3741
Grażyna | 2012-11-16
Przeczytana: 28 października 2018
książek: 2229
Wojciech Gołębiewski | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Myśliwski /ur.1932 / wg mnie osiągnął swoje apogeum, swoje /swój??/ akme w „Traktacie o łuskaniu fasoli” /2002/, a obecnie omawiana była jego debiutem w 1967, który pozytywnie ocenił sam Julian Przyboś. To co ja mogę dodać ?
A, no, przede wszystkim, że nie zauważyłem miłości między ojcem i synem, i vice versa, o której rozpisuje się większość recenzentów. Myśliwski pochodzi z sandomierskiego, z Dwikóz i świetnie zna polską wieś, gdzie głęboko zakorzeniony jest system patriarchalny. Chłop potęgą jest i basta, a że gospodarzem marnym to znaczenia nie ma.
Ojciec, mimo, że jest nikim, że do niczego nie doszedł, jest tyranem, którego boją się i syn, i żona, a nawet brat żony. Bo cham jest postawny i może przyłożyć. Swoje braki, swoje kompleksy stara się zniwelować przy pomocy wyuczonego syna. Bo ta chęć zaimponowania jest przyczyną wysłania syna po ...

książek: 605
Justyna | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Ach, ten Wiesław Myśliwski!
Po raz kolejny mnie zachwycił. Ten cudowny styl, przepiękny język, o zwyczajnych sprawach potrafi pisać nadzwyczajnie.

Książka objętościowo nie duża, ale jakże pojemna w treści.

Swój debiut Myśliwski zaczął pisać po kryjomu, obawiając się co może z tego wyjść. I wyszło cudowne dzieło, jak zwykle budzące zachwyt od pierwszego do ostatniego zdania i to dosłownie, bo właśnie ostatnie zdanie jest kwintesencją powieści. Oby więcej takich debiutów
w naszym kraju.

Proza Myśliwskiego to literacka uczta.

książek: 814
ishara | 2019-03-01
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2019

Cały czas nie mogę wyjść z podziwu, jak można tak pisać, jak robi to Wiesław Myśliwski i to w dodatku w swoim literackim debiucie! On już w swojej pierwszej powieści osiągnął poziom niedostępny dla większości pisarzy, szkoda tylko, że jego literacki dorobek jest tak ubogi.

W "Nagim sadzie" piękny, poetycki język autora wyraża to co nie wypowiedziane pomiędzy najbliższymi sobie ludźmi - ojcem i synem. Chociaż są sobie tak bliscy, więcej jest między nimi ciszy niż słów, a ich przywiązanie do siebie można wyczytać przede wszystkim z gestów, spojrzeń, obecności oraz właśnie z niewypowiedzianych słów. Autorowi udaje się z pozoru błahymi zdarzeniami dogłębnie opisać relacje rodzinne, gdzie cisza wyraża po stokroć więcej niż słowa. Miłość, szacunek, podziw, godność, wdzięczność to uczucia, które nie dają zamknąć się w słowach, gdyż te tylko je deprecjonują, dlatego milczenie jest dla nich najlepszym środkiem wyrazu. Myśliwskiemu udało się niezwykle subtelnie opowiedzieć z pozoru banalną...

książek: 706
ucho_igielne | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

„Nagi sad” to debiutancka powieść Wiesława Myśliwskiego. Debiut moim zdaniem udany i pokazujący jak sprawnym pisarzem jest autor. Wcześniej czytałem jego „Traktat o łuskaniu fasoli” i ten styl pisania przypadł mi do gustu. Myśliwski pisze o relacji ojciec-syn w sposób bardzo ciepły i wzruszający. Ojciec to rolnik ceniący sobie prostotę życia natomiast syn to ktoś kto czyta dużo książek i przymierza się do kariery pisarza. Mogę się tylko domyślać, że jest to wątek autobiograficzny ponieważ pisarz rzeczywiście wychował się na wsi a o uczuciu do ojca pisze bardzo przekonująco. Oczywiście wieś pokazuje też jego silny związek z naturą. Książka jest pozornie o rzeczach błahych, ale tak naprawdę odsłania nam całą paletę emocji. To sprawiło, że była to bardzo udana lektura i polecam ją każdemu.

książek: 1012
Nemeni | 2011-03-30
Przeczytana: marzec 2011

Wiesław Myśliwski już bardzo dawno temu zdobył grono wiernych czytelników. Swoim niepowtarzalnym stylem zjednał sobie serca wszystkich tych, którzy w książkach poszukują czegoś więcej niż tylko paruset stron zadrukowanych banałami. W tym roku wydawnictwo "Znak" wznowiło, w przepięknej oprawie, debiutancką powieść tego autora zatytułowaną "Nagi sad".


Powieść ta jest hołdem syna złożonym ojcu. I to hołdem najpiękniejszym, bo ze słów utkanym...

Główny bohater, sam będący już w podeszłym wieku, wraca pamięcią do czasów minionych, wspomina chwile z przeszłości. Te, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Kilka zdarzeń, historii będących odzwierciedleniem jego kontaktów ze swoim ojcem. Tych chwil, tak przecież ulotnych, a pozostawiających swój niezatarty ślad na długie lata. Czasami niezrozumiałych, czasem śmiesznych dla młodego człowieka zachowań, których sens i zrozumienie przychodzi wraz z wiekiem...

Ale tak naprawdę to z duszą na ramieniu odwiedzam tamte lata, jak w nie...

zobacz kolejne z 2133 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Wiesław Myśliwski laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Wiesław Myśliwski otrzymał Nagrodę im. Adama Mickiewicza w ramach 5. Poznańskiej Nagrody Literackiej. 87-letni pisarz został uhonorowany za całokształt twórczości oraz za wydaną w zeszłym roku powieść „Ucho Igielne”.


więcej
Znalezione w Ninatece: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego

Bo cóż ważniejsze jest od słów, wszystko się ze słów bierze, i nawet najkrwawsza bitwa toczy się o słowa, które po niej zostaną. Dziś w audiocyklu o powieści Wiesława Myśliwskiego, jednym z największych dzieł literatury XX wieku - „Widnokręgu”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd