Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948

Wydawnictwo: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich
8391200035
historia
arachne

Książka składa się z dwóch części - biografii Witolda Pileckiego autorstwa Adama Cyry, oraz raportu z pobytu w Auschwitz napisanego przez Pileckiego.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

veinylover | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Znakomita książka o Pileckim stworzona przez historyka, oparta na wieloletnich badaniach, wyprana w miarę możności z emocji, bo nie istnieją emocje, które mogłyby oddać to wszystko, co znajdujemy w książce, a nadające się do umieszczenia na papierze.
Polecam. Lektura obowiązkowa, choć dla mnie to wszystko straszne, straszne, straszne...

| 2017-11-08
Przeczytana: listopad 2017

Rotmistrza Pileckiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiac.Każdy pewnie słyszał to nazwisko.Ale nie każdy zna szczegółowo jego biografię oraz wie o wszystkich czynach,których dokonał.

Książka przedstawia historię rodu Pileckich od czasów Powstania Listopadowego i Styczniowego,poprzez narodziny i wczesne lata dzieciństwa Witolda i jego rodzeństwa,pierwsze starcia na froncie,bohaterskie czyny podczas II WŚ,aż do śmierci z rąk UB.

Autor podzielił opowiesc na 9 rozdziałów.Zamieścił też zdjęcia z prywatnych kolekcji (zdjęcia rodzinne,zdjęcia z kolegami) oraz z czasów,kiedy Pilecki był aresztowany (zdjęcia obozowe i więzienne).
Poszczególne rozdziały mają różną długosc,czasem autor przedstawia wiele spraw ogólnikowo,głównie skupiając się na zdarzeniach z czasu przebywania Pileckiego w obozie Auschwitz.

Książka ma budowę typową dla naukowych prac historycznych.Autor we wstępie opisuje problematykę,wymienia dostępną literaturę przedmiotu wraz z omówieniem oraz pokrótce streszcza...

jolene7 | 2014-03-07

Raport Rotmistrza przeczytałam już dawno w postaci e-booka, ale mimo to bardzo chciałam mieć tę książkę. Przez długi czas nigdzie nie było można jej dostać i wreszcie się udało!
Wreszcie zaczęło się mówić o takich postaciach, powstaje coraz więcej książek i publikacji. Szkoda, że tak późno, choć lepiej późno niż wcale.
Adam Cyra bardzo rzetelnie przedstawił biografię Rotmistrza w pierwszej części, jest to wg mnie najlepsza książka prezentująca sylwetkę naszego bohatera. Druga część to praca samego Pileckiego. Smutne i poruszające opisy tego co przeżył w Auschwitz. A mimo tego twierdził, że Oświęcim to była igraszka w porównaniu z tym co wydarzyło się później... Wspaniały człowiek, wielki bohater.
Każdy winien go poznać i wiedzieć ile Rotmistrz poświęcił dla Polski i dla nas. Cześć i chwała Rotmistrzowi!

ryszpak | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Adam Cyra, wybitny historyk, od wielu lat pracownik Muzeum Auschwitz-Birkenau stworzył, dzięki wieloletniej pracy, biografię Witolda Pileckiego. Człowieka, który dobrowolnie dał się pojmać w ulicznej łapance w Warszawie i dostał się do Oświęcimia. Prawie każdy zna historię dzielnego patrioty, wielu z nas poznało tą historię jednak dopiero po upadku komunizmu w Polsce. Zna również zakończenie tej historii. Człowieka, który na polecenie sztabu gen. Andersa wrócił po wojnie do Polski i wysyłał raporty o nastrojach społecznych i sytuacji politycznej, za co został w pokazowym procesie skazany na karę śmierci.
Adam Cyra napisał doskonałą książkę, będącą równocześnie monografią ruchu oporu w KL Auschwitz. Jest ona bogata w zdjęcia, zarówno Witolda Pileckiego jak i jego towarzyszy z obozu.

Książka zawiera również słynny Raport Pileckiego, przemycany w częściach z obozu m.in. przez uciekinierów. Raport powinien być lekturą obowiązkową dla KAŻDEGO. Pilecki stara się rzetelnie opisywać...

arachne | 2011-01-20

To smutne, że niewielu wie, kim był Rotmistrz Pilecki. Smutne, że książki o jednym z największych polskich bohaterów są w jego ojczystym kraju towarem deficytowym, dostępne w sprzedaży tylko drogą internetową (przynajmniej w moim, wcale nie takim małym mieście), a i to przy odrobinie szczęścia.

Witold Pilecki, którego amerykański historyk nazwał jednym z sześciu najodważniejszych ludzi XX wieku, nigdy nie doczekał się należytej sławy. Bo walczył. Walczył z Niemcami, a gdy przyszli Sowieci, walczył z Sowietami, ci z kolei wybitnie zadbali o to, by Polska o Rotmistrzu zapomniała.

Trudno zawrzeć w krótkiej opinii cały życiorys Pileckiego, bo jego dokonaniami można spokojnie obdzielić kilku bohaterów: udział w kampanii wrześniowej, dobrowolny wyjazd do Oświęcimia, założenie pod pseudonimem Tomasza Serafińskiego organizacji oporu, która ma informować "świat" o poczynaniach nazistów i przygotować grunt pod obozowe powstanie, ucieczka (i spotkanie PRAWDZIWEGO Tomasza Serafińskiego),...

Bagienka | 2014-12-01
Przeczytana: 12 listopada 2014
Czytoholik_pl | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz to książka Adama Cyry mająca charakter pracy naukowej. To kompletna biografia Rotmistrza, w oparciu o setki źródeł historycznych: pozycji naukowych, wspomnień, książek popularno-naukowych, rozmów. Jeśli ktoś szuka wyczerpującej temat historii życia Witolda Pileckiego, to już dłużej szukać nie musi. Dzieło Cyry to prawdziwe kompendium, po brzegi wypełnione faktami z życia tego bohaterskiego Polaka.

Cyra podzielił książkę chronologicznie na części, poczynając od opisu okresu dzieciństwa i lat młodości Pileckiego, poprzez udział w walkach z bolszewikami, następnie działalność w międzywojniu, by szczegółowo przyjrzeć się działalności Rotmistrza w czasie II Wojny Światowej, a zwłaszcza podczas jego pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W dalszej części książki autor opisał udział Pileckiego w Powstaniu Warszawskim, pobyt w obozach jenieckich, działalność w II korpusie Andersa i wreszcie powrót do Polski z jego tragicznym finałem. Całość...

Ewelina Tondys | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Jedną z osób, która w tragiczny sposób została dotknięta represjami komunistycznego reżimu, był rotmistrz Witold Pilecki – Polak, żołnierz oraz, zdaniem historyków, postać zaliczana do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu.

Wybitna publikacja Adama Cyry zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.

cymelium | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Rotmistrz Pilecki jest jedną z niewielu postaci, którą podziwiam. Niesamowite życie, niesamowita odwaga, skromność i wierność. Niesamowita miłość do ojczyzny. Dyscyplina i szacunek. Tak, to był wyjątkowy człowiek. I przerażające jest to, że przeżycia obozowe były niczym w porównaniu z więzieniem mokotowskim. Przerażające, że ,,nasi rodacy" byli gorsi niż gestapo. Przerażające, że przez tyle lat nieznana była osoba rotmistrza Pileckiego. Przerażające, że nawet teraz młodzi ludzie nie wiedzą kim był i co zrobił.
Bardzo podobał mi się teatr telewizji pt. Śmierć Rotmistrza Pileckiego. Mam nadzieję, że doczekam się filmu o Nim. Tymczasem zostają książki. Polecam

a_psik | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

W dzisiejszych czasach idolami zostają zagraniczne gwiazdy muzyki lub kina, a ludzie, którzy naprawdę mogliby być określeni tym mianem, pozostają nieznani większości społeczeństwa. Szkoda, wielka szkoda. Jedną z takich postaci jest Witold Pilecki (nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński” i in.), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej (TAP), żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Według niektórych historyków uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Jego losy są szczególnie dramatyczne. Brał udział w obu wojnach światowych, dobrowolnie dał się złapać podczas łapanki do Auschwitz, uczestniczył w powstaniu warszawskim, ostatecznie w wyniku prześladowań stalinowskich został stracony w 1948 roku. Najistotniejszym elementem jego życiorysu są lata 1940-1943, kiedy to jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz. Rotmistrz Pilecki może być...