Autobiografia

Autobiography of G. K. Chesterton
978-83-62268-17-7
autobiografia, Chesterton
Snoopy

„W Autobiografii G.K. Chesterton potraktował sam siebie dokładnie w taki sam sposób, w jaki traktował bohaterów innych swoich prac biograficznych: Browninga, Shawa czy Blake’a. Nie znajdziemy więc w tej książce prawie żadnych dat – poza datą urodzenia autora, a nawet i o niej udało mu się napisać z przymrużeniem oka. Zamiast ważnych faktów biograficznych otrzymamy zajmujące anegdoty. Dowiemy...

się napisać z przymrużeniem oka. Zamiast ważnych faktów biograficznych otrzymamy zajmujące anegdoty. Dowiemy się sporo o rozmaitych ludziach, ale stosunkowo mało o głównym bohaterze. Własne życie stało się dla Chestertona jedynie pretekstem do ukazania... wojny idei!” (Jaga Rydzewska)

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: www.xlm.pl

Łukasz Kuć | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

"Autobiografia" praktycznie nie jest autobiografią. Chesterton, pod pretekstem ukazania swojego życiorysu, snuje opowieść o epoce, w której dane mu było żyć. Opowiada o prądach filozoficznych i intelektualnych. Jego przyjaciółmi byli wybitni pisarze tamtego okresu tacy jak B. Shaw, czy H. G. Wells, zaś najpiękniejsze było to, że nie zgadzał się z nimi w prawie żadnej kwestii, mimo to pozostawali w bliskich stosunkach. W ogóle "Autobiografia" Chestertona przypomina mi bardzo "Dzienniki" Kisiela. Oba dzieła charakteryzuje niepokorne spojrzenie na otaczający świat, obaj autorzy obracali się w wysokich kręgach i chociaż obaj byli lubiani, to zawsze płynęli pod prąd. Obaj też obficie epatowali ironią i humorem.

Kamil | 2015-04-07

G.K. Chesterton, Autobiografia, Fronda - jakby wszyscy w taki sposób pisali autobiograie to ktoś by je czytał.

Po wielu dziełach Chestertona Fronda wydała wreszcie słynną autobiografię. Jednakże jest to autobiografia inna niż wszystkie. Znawcy Chestertona będą wiedzieli czego się spodziewać, jednakże ktoś, kto pierwszy raz spotyka się z angielskim dżentelmenem będzie zaskoczony. Owo zaskoczenie może być jednak miłe, ta biografia to bowiem rodzaj gawędy, opowieści przy kawie bądź szklance whisky. Chesterton nie podaje tutaj wielu chronologicznie ułożonych faktów, brak dat, jałowych opisów co robił i gdzie chodził. Jest za to interpretacja czasów, w których żył i wykładnia jego charakterystycznego sposobu myślenia. Chesterton nie pisze o sobie ale o idei jaką wyznawał, a także o swoich adwersarzach, którym jak zwykle się obrywa, acz w bardzo dżentelmeński sposób. Każdy kto nie lubi czytać suchych, typowo historycznych biografii powinien sięgnąć po tą książkę, gdyż czyta się ją jak...

Agata | 2013-09-03

"Najgorsze w kłótni jest chyba to, że przerywa ona dyskusję". Chesterton jest jednym z najodważniejszych i najbardziej wytrwałych dyskutantów, jakich spotkałam czytając. Zdarza mu się być sofistą, zdarza mu się przesadzić z paradoksalnością, ale jest prawdziwym rycerzem: rzuca twierdzenia jak rękawice i staje każdemu, kto zechce walczyć na argumenty. W "Autobiografii" widać, jak bardzo ciągnęło go do polityki, widać też, jak rodziło się współczesne dziennikarstwo: wygląda na to, że powstało jako próba zmuszenia polityków do udziału w otwartej, uczciwej i racjonalnej dyskusji.

Tomek | 2016-07-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane