Lepszy

Wydawnictwo: Officina
83-85208-01-1
cenzura, felieton
Jeanpaul

Pierwsze wydanie słynnych refleksji autora o jego karierze pisarskiej i naukowej, a przede wszystkim zmaganiach z cenzurą.

źródło opisu: antykwariat.waw.pl

źródło okładki: antykwariat.waw.pl

adrilla | 2016-04-12
Przeczytana: 2008 rok

"Lepszy" był moją pierwszą książką Waldemara Łysiaka, w wieku lat ok. 20 nabrałam ochoty na jakąś "poważną" lekturę i z domowej biblioteczki wyciągnęłam właśnie tę pozycję. Dziś mogę stwierdzić, że miało to dosyć duży wpływ na ukształtowanie się mojego postrzegania rzeczywistości. Opisane w niej zręczne sztuczki w walce z cenzurą czasów PRL sprawiły, że zafascynowana inteligencją autora sięgnęłam po kolejne książki pióra Pana Łysiaka. W największe zdumienie (w "Lepszym" i kolejnych lekturach) wprawiło mnie to, jak Łysiakowi już na początku lat 90 udało się doskonale przewidzieć co czeka nasz kraj po transformacji w takiej formie, w jakiej została przeprowadzona. A to pozwoliło mi z kolei w pełni zrozumieć, że znajomość historii nie jest, jak coraz częściej słyszymy, nikomu niepotrzebną stratą czasu, a tylko patrzenie w przyszłość ma sens. Bzdura. Patrzenie w przyszłość ma sens, owszem, ale tylko wtedy, kiedy znamy przeszłość. W przeciwnym razie tylko nam się wydaje, że patrzymy i...

WrednaZdzira | 2016-12-05
Heatcliff | 2016-10-18