Byłem fryzjerem katów

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://img217.imageshack.us/img217/6977/byemfryzjeremwh6.jpg

Inka | 2014-06-28
Przeczytana: 31 maja 2014

Książka ujawnia szereg nowych, nieraz bardzo szczegółowych a nawet szokujących faktów, które dotąd mało znane były historykom, zajmującym się dziejami tego największego hitlerowskiego obozu śmierci.Przez swoją pozycję w obozie Pan Józef mógł poruszać się po miejscach w obozie, które były niedozwolone dla nieuprzywilejowanych więźniów.Dzięki temu czytelnik może poznać różne zakątki obozu. Wspomnienia Józefa Seweryna-Krausa są spisane zajmująco, żywym oraz przystępnym językiem. Nie ma w nich ani cienia szowinizmu, czy uprzedzeń politycznych lub narodowościowych.

Wzruszający, przyjmujący i wstrząsający obraz największej zbrodni w dziejach.

kinga | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

"Tak, słowo bestialstwo jest tutaj na miejscu"

Jest to dokument - zapis bestialstwa niemieckich oficerów, cierpienia i śmierci ich ofiar, z dołączonymi fotografiami i indeksem (krótkie notki biograficzne) niektórych więźniów.

Józef Seweryn - Po kilkakrotnych aresztowaniach, trafił do Oświęcimia. Obnaża prawdę, jaką zapamiętał z tamtych mrocznych lat.

Mówi o zatrzymaniach, przesłuchaniach, jakie urządzali Niemcy. Są to wspomnienia wstrząsające (mimo bogatej literatury na ten temat, za każdym razem skóra cierpnie):

"Ten mówi prawdę, kto nie ma czasu pomyśleć, co powiedzieć - gestapowcy mieli to wbite do głowy. Uczono ich przecież jak przesłuchiwać i jak katować, aby nie zabijać za szybko. To byli fachowcy."

Ukazuje metody, jakich chwytano się przy przesłuchaniach, z całym asortymentem tortur.

"Po uderzeniu odchyliłem głowę tak, że zobaczyłem najczęściej stosowanej tutaj narzędzie tortur, zwane huśtawką. Był to żelazny drąg oparty końcami na specjalnie w tym celu...

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

AgikaSz | 2015-10-08
przemo370 | 2015-04-17