Bohumil Hrabal

Tłumaczenie: Zofia Tarajło-Lipowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Biograficzna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-745-2
Bohumil Hrabal
monotema

Niemal powieściowy życiorys Hrabala, który powstał jeszcze za jego życia, który pisarz przeczytał i autoryzował. Posługując się wspomnieniami Harbala, jego przyjaciół i przeciwników, ale przede wszystkim własną narracją autorka nakreśliła portret pisarza, który odrzuca jakiekolwiek kazania czy morały, którego dzieło stało się specjalnym przesłaniem.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Kilka dzieł Hrabala zdarzyło mi się już przeczytać. W odwiecznym sporze hrabalistów i kunderowców zajmuję stanowisko tych pierwszych, zdecydowanie tych pierwszych.
Biografia autora "Postrzyżyn", "Pociągów pod specjalnym nadzorem" oraz moich ulubionych "Wesel w domu" wciąga. Czytelnik zagłębia się mocno w życie pisarza, ja na przykład zastanawiałam się wraz z autorką, jakie były motywacje Hrabala do pisania, skąd czerpał tyle świetnych pomysłów i czemu nie potrafił odnaleźć się w świecie, gdzie miał status sławnej osoby.
Moim zdaniem Zgustová oddała chociaż częściowo klimat jego powieści, co widać zwłaszcza po zakończeniu.
Polecam.
Dłuższa opinia tutaj: ---> https://czechozydek.wordpress.com/2014/12/05/monika-zgustova-bohumil-hrabal/

Natalia | 2011-04-21

Jest to zdecydowanie najgorsza pozycja wśród biograficznych książek
o Hrabalu, wśród tych, które ukazały się na polskim rynku.
To marna imitacja "hrabalowej" stylistyki, co więcej,
nie wnosi nowego spojrzenia na postać pisarza. odtwórcza i męcząca.

magdawu | 2012-12-14

Napisana w taki sposób, że czyta się jak powieść. Bardzo "luźna", nie tylko suche fakty,ale też ciekawostki i anegdotki z życia Hrabala. Polecam;)

s90 | 2015-11-08
ttrabantt | 2014-09-02