Książę mgły

Cykl: Trylogia mgły (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
El Principe de la Niebla
Iza

Czyta Piotr Fronczewski. Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów...

Czyta Piotr Fronczewski.

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych), ale ważniejsze, że dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu "Orfeusz") i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: Empik.com

Opinie czytelników (19212)
Barbara Bąkowska | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

"Książę Mgły" jest książką, którą czyta się z przyjemnością. Subtelna historia przedstawiona przez autora pokazuje potęgę przyjaźni, miłości i fascynacji, łączącej nowo poznane osoby.
Max, Alicja i Roland spędzając razem czas na zabawie, ale też i stawiając czoła niebezpieczeństwom, doświadczają całej gamy silnych emocji. Tajemnice, magia, dziwne wydarzenia, wszystko to bardzo zbliża do siebie tę trójkę.
Mnie urzekła sceneria rozgrywanych akcji. Już samo słowo morze wywołuje we mnie przyjemne odczucia, a miejscem, w którym bohaterowie książki przeżywali piękne i dramatyczne chwile była właśnie nadmorska plaża. Utonęłam w pięknie opisywanych uroków tego miejsca. Przerażająca burza była po prostu cudowna. Siła żywiołu, potęga fal to coś, co przeraża, ale równie mocno zachwyca.
Książkę polecam.

Urmurmina | 2015-05-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prośba lub życzenie potrafią mieć wielką moc. Gdy się spełni coś, o czym od dawna się marzyło, świat staje się lepszy. Ale nawet za błahą obietnicą może kryć się dług, który nie będzie warty urzeczywistnienia naszych pragnień...

Książka, pomimo, że nie jest skierowana jedynie do młodzieży, od początku daje takie wyobrażenie - lekki język, młodzi główni bohaterowie i mnóstwo magii. Jednak to odkrywanie tajemnic z Maxem, Alicją i Rolandem oraz poszukiwanie informacji na temat Księcia Mgły sprawia, że opowieść jest ciekawa dla każdego! Chwilami było naprawdę przerażająco, dostawało się ciarek przy niektórych sytuacjach (czego efektem była dla mnie noc pełna koszmarów po przeczytaniu książki...). Historia bardzo mi się podobała i nie mogłam doczekać się końcówki. Jednak tutaj niestety się rozczarowałam - "ostateczne starcie" z Księciem Mgły potoczyło się za szybko i mało ciekawie. Nie mówiąc już o całkowitym zakończeniu powieści - miałam nadzieję na trochę inny finał... Ale ogólnie...

Aria | 2010-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2010

Dla mnie Zafón jest mistrzem obrazów. Jego powieści nie czyta się, je się widzi. Widzi się zakurzony cmentarz książek, mężczyznę piszącego na maszynce bez opamiętania, dziewczynkę wyłaniającą się z mgły na rowerze i ogród pełen pomników… Te obrazy, jakkolwiek są nieuchwytne, zostają w pamięci na zawsze. Można zapomnieć główny wątek, ale one zostaną. Nie bohaterzy, nie przesłanie, nie miejsce akcji, a właśnie obrazy. Krótkie, nieuchwytne sceny, przepełnione magią rzeczywistą, czyli taką, która ma miejsce w naszym racjonalnym życiu.
A i tytuły książek Zafóna są tak samo nierzeczywiste. Bo czy wiatr ma cień? A czy anioł może prowadzić grę? I Marina – dziewczynka tak nierzeczywista jak mgła, z której się wyłoniła jadąc na rowerze. I Książę, który jest panem czegoś niemal niematerialnego. Bo czy można rządzić mgłą? Można. I o tym chcę Wam dziś opowiedzieć.

Rozbijasz kamieniem starą kłódkę i wchodzisz do opustoszałego ogrodu. Chwasty zarosły wszystko, co niegdyś pieszczotliwie...

Piotr | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Autora uwielbiam, ale ta książka spowodowała, że zobaczyłem jego pewne niedoskonałości. "Książe mgły" jest czymś w rodzaju dreszczowca dla młodych czytelników. Do tej pory nie przeszkadzał mi przedział wiekowy, ale tutaj widoczny jest fakt, że jest to debiut autora. Oczywiście, życzę każdemu takiego startu w świecie literackim, ale jednak kiedy czyta się coś ocierającego się o szczyty literackie, to potem trudno jest spojrzeć łaskawie na utwór zdecydowanie słabszy.

Historia niezbyt oryginalna, ale napisana pięknym językiem, z którego Zafon słynie. Niewielu potrafi pisać tak klimatycznie i zarazem tak kolorowo.

Ta książka w moich oczach jest utworem mocno przeciętnym jak na autora, ale wybijającym się w ogólnym rozrachunku porównawczym. Fabuła nie jest tutaj dostatecznie rozwinięta,a sama objętość również nie powala. Jako niezmienny fan pisarza nie mogłem nie przeczytać, ale nie porwała mnie ta opowieść. To połączenie Kinga ze Sparksem w wersji dla młodzieży.

Gosia | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 września 2013

Książka zaliczana do literatury młodzieżowej mimo, iż autor w przedmowie pisze, że chciałby, aby była adresowana do wszystkich. Nie przepadam za magią, ale u Zafona mnie to nie razi. Cała historia jest tak skonstruowana, że potrafi zaciekawić i wciągnąć, także z pozycji rodzica. Czytając tę powieść dosłownie czuje się ten klimat i tak jakby oglądało się wydarzenia zawarte w książce z pewnego oddalenia - jaki widz lub obserwator, który jednak jest blisko bohaterów i razem z nimi doświadcza ich przeżyć. Pierwszą książką Zafona, jaką przeczytałam, była "Marina" i myślę, że obie we mnie pozostaną. Z niecierpliwością czekam na następne.

hanterkaa | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Mimo że ta debiutancka powieść autora określana jest mianem młodzieżowej,to według mnie może spodobać się dorosłym czytelnikom. Powieść zawiera w sobie nutkę młodzieńczej miłości–bez zbytniej słodyczy czy banalnych pomysłów–przyjaźń,strach,obecność magii oraz walkę ze złem.Fabuła nie należy do skomplikowanej,ale potrafi zaskoczyć kilkakrotnie.A im dalej w treść,tym bardziej akcja nabiera tempa. "Książę Mgły" na pewno potrafi zainteresować a chwilami nawet wciągnąć.Podsumowując jest to tajemnicza,magiczna,pełna dramatycznych wydarzeń książka,z nie do końca szczęśliwym zakończeniem.

"Książę mgły" to niewątpliwie nietypowa książka dla młodzieży- ma swój niepowtarzalny klimat magii, łączy także wątek kryminalny i obyczajowy. Młodsi czytelnicy będą zafascynowani interesującą historią zawartą na kartach tej książeczki, a starsi będą mogli wyciągnąć wnioski na temat wagi składania obietnic innym. Chociaż bardziej od tej trylogii cenię "Cień wiatru", czytanie Zafóna w oryginale jest niesamowitą przyjemnością i dostarcza wspaniałych wrażeń. Polecam !

CrooliC | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 01 lutego 2015

"Książę Mgły" choć chudziutka i wciągająca zajęła mi pół dnia...

Czytając tę książkę kilka razy autentycznie się przestraszyłem. Może to przez moją słabą odporność na duchy, zjawy i inne przeróżne mary.

Cała ta historia Craverów i Fleishmanów... Powieść ma mroczny klimat, szczegółowo zobrazowane pomieszczenia, krajobraz. Wciąga. Główny wątek Jacoba Fleishmana... Nie ukrywam, że byłem zaskoczony jego tożsamością. Postaci Max'a, Alicji i Victora Kraya są tak pokazane, że nie sposób ich nie polubić. A sam doktor Kain i jego żądza uzyskania spłaty długu... Chętnie wrócę do "Księcia Mgły" a także w najbliższym czasie pochłonę kolejne dwie części "Trylogii mgły"! Polecam

Lidka | 2018-06-05
Przeczytana: 30 maja 2018

Magia w kunsztownym wydaniu.Mimo, iż nie są to moje klimaty książka wciągnęła mnie na całego. Zresztą twórczość Zafona odbierana jest raczej pozytywnie.Dołączam do tego grona.
Polecam

zosia_bm | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 grudnia 2016

„Księcia mgły” Carlosa Ruiza Zafóny nie przeczytałam, a wysłuchałam zupełnie przypadkowo. Czytał Piotr Fronczewski, aktor o jednym z najlepszych głosów (moim zdaniem). Wciągnęła mnie nie tylko treść, ale zauroczyło doskonałe wykonanie.
Klimat jaki tworzy Zafon w swoich dziełach jest niepowtarzalny. Magia, tajemnica, mroczne otoczenie, smutne zakończenie.
Nie jestem amatorką magii, ale lubię twórczość Zafona. Książe mgły moim zdaniem nie należy do tych najlepszych dzieł pisarza, ale mimo wszystko polecam. Szczególnie polecam wersję czytaną przez P.Fronczewskiego.

zobacz kolejne z 19202