Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-89700-94-0
przygody, sensacja, tajemnica
Łukasz Kuć

Redaktor Dybowski nigdy nie przypuszczał, że to się może zdarzyć w Polsce. Dzięki zainteresowaniu Kopernikiem zostaje wciągnięty w kryminalną aferę, której nawet nie potrafiłby sobie wyobrazić parę dni wcześniej... Czy naprawdę istnieje egzemplarz "Narratio Prima", dzieła Joachima Retyka ujawniającego teorie Kopernika, na którym sam Kopernik wyparł się swoich tez? I co wspólnego mają z tym badania nad tajemniczą kochanką Kopernika, Anną Schilling? A gra toczy się o naprawdę - nie tylko o wielkie pieniądze, ale i o życie. Kryminał Artura Górskiego pokazuje walkę o spuściznę Kopernika we współczesnej Polsce.

źródło opisu: Insytut Wydawniczy Erika, 2010

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/44

lbadura | 2017-09-24
Przeczytana: 21 września 2017

Niniejszego audiobooka przesłuchałem rzutem na taśmę. Nie jest to zbyt obszerna pozycja, całość trwa zaledwie cztery godziny.
Trudno powiedzieć do jakiego gatunku należy ta książka. Ma cechy powieści kryminalnej, powieści sensacyjnej, w której poruszane są fakty historyczne z życia Kopernika. Średnio porwała mnie ta książka, to co mi się spodobało to odnośniki do mało znanych faktów historycznych z życia Kopernika. Jednak nie wszystko co się ma temat Kopernika w książce pojawia jest faktem historycznym. Autor pozwolił sobie na wplątanie fikcji a może pewnych spekulacji związanych z biografią Kopernika.
Akcja książki toczy się współcześnie. Pewien mafiozo poluje na książkę autorstwa Joachima Retyka wydaną w 1540 pt. „Narratio Primo”, w której pierwszy i jedyny uczeń Mikołaja Kopernika zapowiada długo oczekiwaną publikacje teorii heliocentrycznej swojego nauczyciela.
Faktem jest ze „Narratio Primo” faktycznie została napisana przez Retyka i wydana w roku 1540 w Gdańsku. Natomiast...

Rudolfina | 2016-05-15
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Mafiozo w fioletowej marynarce i bardzo wątpliwa sensacja historyczna z nazwiskiem wielkiego astronoma w tle, to trochę za mało, jak na powieść sensacyjną.
Tak naprawdę, nie wiem, o czym jest ta książka.
Czy to opowieść o zawodowym zabójcy? Wątek jego kolejnych zleceń jest chyba najbardziej rozbudowany w powieści, trup rzeczywiście ściele się gęsto.
Czy to historia naiwnej dziennikarki, która postanowiła dokonać przekrętu życia? Przekrętu idiotycznego, dodajmy, no bo jak można oferować do sprzedaży starodruk z odręcznym dopiskiem Kopernika, jeśli ten dopisek trzeba najpierw sfabrykować, a sam starodruk wcześniej ukraść? Kradzież byłaby, oczywiście, dla naszej super-bohaterki pestką, ale nie zadała sobie trudu, żeby sprawdzić, że egzemplarz z muzeum, które miała zamiar okraść, nie jest oryginałem, tylko kopią.
Czy to wreszcie opowieść o pechowym wydawcy wplątanym przypadkowo w machinę zdarzeń?
Żeby to chociaż była książka o rozterkach mafioza, ale rozterek mafiozo ma tyle, ile...

Marta | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

Uwielbiam książki z historią w tle. Niestety, "Zdrada Kopernika" była rozczarowaniem. Dobry temat został zmarnowany. Część historyczna, na którą bardzo liczyłam, potraktowana bardziej niż po macoszemu. Jej praktycznie nie było, tyle tylko co parę wzmianek o tym samym. Część współczesna, która z założenia miała być sensacyjną, mroczną i pełną akcji - była po prostu mdła i nudna. Jedyne co mi się w książce podobało, to opis Torunia i to, że część wydarzeń ma miejsce właśnie tam, ale tylko a powodu mojego osobistego sentymentu do tego miasta.

joola | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Jak mówił bohater "Rejsu" - nuuuda i trudno nie przyznać mu racji

Monika | 2011-10-13
Przeczytana: 05 października 2011

Do książki byłam bardzo optymistycznie nastawiona. Uwielbiam bowiem wszelkiego rodzaju niewyjaśnione zagadki, tajemnice i poszukiwania skarbów. Mój mąż nazywa to syndromem Indiany Jonesa i uważa, że to efekt mojej szczenięcej miłości do profesora Jonesa ;). Mniejsza jednak o źródło mojej fascynacji tego typu zagadkami.Już na pierwszy rzut oka książka wydała mi się dość cienka jak na powieść , w której mamy znaleźć wszystko czego szukamy w tego rodzaju lekturach. Jednak nie objętość książki stanowi o jej wartości prawda :) ?Z entuzjazmem rozpoczęłam lekturę i zanim się obejrzałam książka się skończyła. Pozostałam z czytelniczym niedosytem. Nie mogę powiedzieć, że książka jest nudna czy zła. Moim zdaniem jest dobra - napisana ciekawie i lekko. Czego więc w niej zabrakło? Mnie osobiście zabrakło samego Kopernika. Owszem , wspominany jest w związku z dziełem "Narratio Prima" Joachima Retyka jednak dla mnie to za mało. W opisie książki mowa jest o romansie astronoma z Anną Schilling ale...

Konrad | 2014-04-23

Trochę się zawiodłem. Pomysł ciekawy jednak akcja w książce trochę nudna

Kamilllion | 2017-11-05
Przeczytana: luty 2016