Dostojewski na Manhattanie

Dostoïevski à Manhattan
nihilizm, Dostojewski
filozofia i etyka
mahone

książka o źródłach globalnego nihilizmu

źródło okładki: czytelnia.onet.pl

Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 14 lipca 2010

Pierwsze polskie wydanie eseju, który zainspirowany został atakami terrorystycznymi na World Trade Center 11 dnia września 2001 roku.
Wydarzenie to wznosi pisarz do rangi wielkiego symbolu, w którym wszelkie podziały, zmagania, dyferencjacje, rywalizacja nabierają monumentalnego i profundalnego znaczenia. Dnia 11 września nastąpił impakt dwóch wielkich obozów cywilizacyjnych, ukonstytuowanych na antynomicznych, głęboko zinternalizowanych systemach aksjonormatywnych i antytetycznych stylach życia. Z jednej strony widzieliśmy Zachód, zgnuśniały w bogactwie i liberaliźmie, z drugiej zaś radykalny Islamizm, wyabstrahowany od wartości oraz przesłanek religijnych, stanowiący agresywną ideologię, która nieuchronnie dąży do konfrontacji, przede wszystkim z Ameryką, jako kolebką rozpusty oraz kulturowej arogancji. W starciu owych spolaryzowanych kręgów cywilizacyjnych, w gruzach i pyle po wieżach World Trade Center dyspersji uległ mit "końca historii", którego orędownikiem był Francis...

MArian | 2016-04-02
Przeczytana: 2015 rok