Okręt w herbie. Legendy gdańskie

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Gdańsk
A--

Inne wydania

Zbiór niezwykłych legend gdańskich przybliżających elementy historii i architektury tego królewskiego miasta, między innymi: O pięknej Kasi, złym komturze i budowniczych kościoła Mariackiego; O Szymku Flisaku, który swoimi skrzypkami uciszył groźne psy na Wyspie Spichrzów czy O sprytnym wartowniku strzegącym Bramy Wyżynnej, który oszukał diabła. Znajdziemy tu także historię o stolemie, który pomógł dzielnemu żeglarzowi Marcinowi zdobyć rękę ukochanej Krystyny i o odważnym Michałku, który pokonał straszliwego Króla Mora na Młodym Mieście, a nawet o astronomie Janie Heweliuszu, jego papudze Cynozurze i zazdrosnym uczniu Pietrze. Zamieszczone w zborze wiersze i opowiadania, publikowane po raz pierwszy w 1977 roku, wrosły już w historię miasta, wywierając niemały wpływ na kształtowanie się świadomości kolejnych pokoleń gdańszczan.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1968 rok

Ten zbiór legend dostałam kiedyś na gwiazdkę, bardzo dawno temu...Ponieważ uwielbiałam baśnie i legendy z wielką przyjemnością przeczytałam i te. Nie pamiętam juz szczegółów, ale wiem, że bardzo mi się podobały. Polecam.

Dociekliwy_Kotek | 2014-08-11
Przeczytana: sierpień 2014

Przede wszystkim opowieści z tej książeczki mają cudowny klimat bajki dla dzieci - są tu i krasnoludki, i wielkoludy, i źli rycerze, i dobrzy rzemieślnicy, jest oczywiście wielka miłość i są bajkowe przeszkody do pokonania na drodze do szczęścia. I, co najważniejsze, są przemycone bardzo udatnie, nieobciążające bajek szczegóły z historii Gdańska - tej udokumentowanej i tej zupełnie już baśniowej.

drobnypijaczek | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Zacznijmy od pytania: dlaczego dorosły sięga po opowieści dla dzieci?
Przypadkiem, książka stała w domu rodziców pośród beletrystki wojennej. I przypadkiem wraz z innymi książkami przywiozłem ją do swojego domu.
Jak przywiozłem tak przeczytałem, i odniosłem wrażenie, że opowieści z tego zbioru śmiało mogą być scenariuszem serialu animowanego. Opowieści są różne: od ciepłych i delikatnych, aż po mroczne i tajemnicze, pełno w nich rymowanych piosenek, i wierszyków, przez co czytanie staje się mniej monotonne. Dodatkowo opowieści spojone są dłuższymi wierszami, również przedstawiającymi różne miejskie legendy. Fajnie się to czyta, a w dzisiejszym świecie nieustannej pogoni za szczęściem i majątkiem pozwalają, choć na chwilę przenieść się do czasów legend i baśni. Do czasów własnego dzieciństwa. Dla starszych dzieci i dorosłych poszukujących szczęścia utraconego.

Horus | 2017-05-18
Przeczytana: 22 maja 2017