Siedmiu braci

Tłumaczenie: Izabella Czermakowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Seitsemän veljestä
literatura fińska

Pod Helsinkami, w Jukoli, mieszka siedmiu braci. Nie są specjalnie spokojni – skłóceni ze sobą, z sąsiadami, policjantem i proboszczem mają więc kłopoty ze znalezieniem żon; miejscowe matki uważają, że nie są odpowiednimi partnerami dla ich córek. Gdy przed konfirmacją zmuszeni są nauczyć się czytać, uciekają. Osiedlają się w lesie Impivaara, gdzie przeżywają sporo przygód – na Boże Narodzenie pali im się dom, wiosną walczą ze stadem wołów. Dziesięć lat zmagań z przyrodą zmusza ich do powrotu do Jukoli. Wkrótce stają się autorytetami dla wsi.

digsa | 2013-11-09

dla Finów jest to na pewno cholernie ważna pozycja, dla przeciętnego Polaka, który ją przeczyta tak po prostu, nie znając kontekstu, raczej nie będzie niczym szczególnym.

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane