Boska Komedia

klasyka
typ
papier
Łukasz Kuć
6,78 (2624 ocen i 86 opinii)

Opis książki

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
FromNorwayWithLove | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pani Kuciak sprawiła, że Dantego można już czytać sobie do poduszki. Piekielna przyjemność!

Adrian | 2012-12-25
Przeczytana: październik 2012

Piękny stylem, stronniczy i niesprawiedliwy treścią.

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

Witold | 2014-01-18
Na półkach: Aaa, Chcę przeczytać

Mateusz | 2014-07-25

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

dervorin | 2014-08-14

Arcydzieło. Przebrnięcie przez nie wymaga znajomości historii (zwłaszcza Italii) lub żmudnego (a może interesującego?) czytania tego, co znajduje się w przypisach.

Jan | 2011-01-31

To już nie te "dantejskie sceny" czyściec w porównaniu do piekła wypada nijako.

africansun | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 11 października 2013

*Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie.*

PIEKŁO: muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa wizja piekła, same kary były wyjątkowo wymyślne i bardzo różnorodne. Moją ulubioną (w sensie najciekawszym pomysłem), było wykręcenie głowy do tyłu wróżbitom, gdyż 'zbyt często spoglądali do przodu, czyli w przyszłość'.
Podobało mi się też, że piekło wg Dantego jest podzielone na kręgi, a kręgi jeszcze czasami na jary. Ja sama zawsze sobie wyobrażałam piekło jako wielką przestrzeń, gdzie wszyscy 'siedzą' razem.
Jedynym minusem są czasami zupełnie niepotrzebne rozmowy z duchami przebywającymi w piekle.

CZYŚCIEC: tbc

RAJ: tbc

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica