Okładka książki Boska Komedia

klasyka
typ
papier
Łukasz Kuć
6.73 (2321 ocen i 74 opinie)

Opis książki

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

mgmorpheus | 2014-04-29
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Z wielkimi oporami zacząłem czytać ten włoski poemat, ale warto było, na prawdę. Sięgnąłem po tą lekturę ponieważ w kilku poprzednich książkach, które czytałem było wiele nawiązań do Boskiej komedii i chociażby z tego powodu warto przeczytać i nie tylko.
Odniosłem wrażenie, że to bardzo wyniosły i uduchowiony poemat, traktujący o życiu. Polecam.

africansun | 2013-10-11
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2013

*Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie.*

PIEKŁO: muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa wizja piekła, same kary były wyjątkowo wymyślne i bardzo różnorodne. Moją ulubioną (w sensie najciekawszym pomysłem), było wykręcenie głowy do tyłu wróżbitom, gdyż 'zbyt często spoglądali do przodu, czyli w przyszłość'.
Podobało mi się też, że piekło wg Dantego jest podzielone na kręgi, a kręgi jeszcze czasami na jary. Ja sama zawsze sobie wyobrażałam piekło jako wielką przestrzeń, gdzie wszyscy 'siedzą' razem.
Jedynym minusem są czasami zupełnie niepotrzebne rozmowy z duchami przebywającymi w piekle.

CZYŚCIEC: tbc

RAJ: tbc

isabelle142 | 2013-04-14
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Przeczytałam wersję skróconą (wybrane pieśni), w sumie ok. 150 stron, wychodząc z założenia, że to da mi lepszy ogląd całości niż lektura samego Piekła, ale w całości. Zapowiadało się całkiem dobrze, bowiem opisy zawarte w pierwszej części były całkiem ciekawe i pomysłowe (a to bogactwo kontekstow - całe szczęście, że na końcu książki znajdowały się niektóre przypisy!), niestety, następne już nie. Napięcie systematycznie spadało aż do ostatniej strony. Mimo wszystko miałam do czynienia ze znacznie nudniejszymi utworami, a początek naprawdę mi się podobał, no i czuję się nieco ubogacona intelektualnie, dlatego daję 5 gwiazdek :)

Kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trzeba przyznać, że ukazany obraz piekła, a także "ranking" przewinień i grzechów zawsze fascynował ludzkość. Książkę mogę polecić, szczególnie osobom zaznajomiomym nieco w historii, dla innych może być problemem pełno odniesień do postaci, czy też wydarzeń historycznych.
Jeden z ciekawszych klasyków literatury, według mnie. Niestety taki język nie bardzo mi podchodzi, kilka razy musiałam pzeczytać sobie coś dwa razy. Dlatego też ocena taka, a nie inna.

Katarzyna | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

"Boska Komedia" nie jest lekturą, którą można by "połknąć" w biegu do pracy. Ją trzeba smakować; długo, rzetelnie i z wielką wnikliwością. Nie zaszkodzi też zaznajomić się z historią Włoch,Kościoła, filozofią czy mitologią starożytną ; wtedy dopiero doceni się to, co trzymamy w dłoniach.
Fascynująca w "BK" jest szczególnie możliwość poznania sposobu postrzegania pewnych aspektów świata w czasach, gdy żył i tworzył Dante. Zdecydowanie polecam (;

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

Monika | 2010-12-19
Przeczytana: luty 2010

Książka, którą na pewno warto przeczytać, ponieważ motyw wędrówki przez piekło, czyściec i niebo był powielany nieraz w późniejszej twórczości wielu pisarzy, poetów, malarzy, a nawet współcześnie - także w filmie i muzyce. Najciekawszą częścią jest, wiadomo, piekło, ale opisy czyśćca i nieba również przykuwają uwagę ;)

Beata | 2010-09-30
Przeczytana: 2010 rok

nigdy nie zrozumiem fenomenu tej książki.
Jak dla mnie są to frustracje autora przelane na papier.

Jan | 2011-01-31

To już nie te "dantejskie sceny" czyściec w porównaniu do piekła wypada nijako.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto