tłumaczenie
La Divina Commedia
klasyka
Łukasz Kuć

Inne wydania

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Mów do mnie
Lisa Scottoline

7,82 (11 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)

7,56 (18 ocen i opinii)
A między nami wspomnienia
Gabriela Gargaś

8,66 (29 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Bardzo długie przebudzenie
Grażyna Jeromin-Gałuszka

6,67 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
BeArcik | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Nic dziwnego, że "Boska komedia" weszła do klasyki literatury, gdyż poza wiekami, które ją uszlachetniały jako cenne źródło historyczne, jest również wspaniałym popisem kunsztu literackiego. Czytało mi się z ogromną przyjemnością i lekkością, choć maniera rozbudowanych porównań, przewijająca się co najmniej raz w każdej pieśni, stała się w końcu zbyt monotonna. No i całość ma niestety swoją bardzo zasadniczą wadę - Raj. Po niesamowitych rozwiązaniach Piekła i Czyśćca odniosłam wrażenie, że w Raju Dantemu skończyły się już pomysły, albo obmyślił wielki finał i nad resztą nie chciało mu się już pracować. Stąd jest potwornie nudny, każdy krąg wygląda niemal tak samo, a jedyną treścią są wywody filozoficzno-teologiczne. Wciąż jednak Dante jest w stanie zachwycać czytelnika swoją wyobraźnią, która pozwoliła mu wykreować wszystkie trzy światy, oraz jego wiedzą z zakresu historii, polityki, a zwłaszcza astronomii. Nie będę go potępiać za dużą dozę prywaty i subiektywności w osądach nad...

mgmorpheus | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Z wielkimi oporami zacząłem czytać ten włoski poemat, ale warto było, na prawdę. Sięgnąłem po tą lekturę ponieważ w kilku poprzednich książkach, które czytałem było wiele nawiązań do Boskiej komedii i chociażby z tego powodu warto przeczytać i nie tylko.
Odniosłem wrażenie, że to bardzo wyniosły i uduchowiony poemat, traktujący o życiu. Polecam.

Adrian Korzeniewski | 2012-12-25
Przeczytana: październik 2012

Piękny stylem, stronniczy i niesprawiedliwy treścią.

Deutschland91 | 2014-04-17
Przeczytana: lipiec 2009

Ciekawa lektura napisana pięknym chociaż bardzo trudnym językiem. Autor ciekawie przedstawił wizje piekła, nieba i czyśćca. Opis nieba trochę z początku wydawał mi się naciągany, ale później z każdym wersem wciągałam się coraz bardziej.

FromNorwayWithLove | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pani Kuciak sprawiła, że Dantego można już czytać sobie do poduszki. Piekielna przyjemność!

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

Mateusz | 2014-07-25
Przeczytana: 2013 rok

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trzeba przyznać, że ukazany obraz piekła, a także "ranking" przewinień i grzechów zawsze fascynował ludzkość. Książkę mogę polecić, szczególnie osobom zaznajomiomym nieco w historii, dla innych może być problemem pełno odniesień do postaci, czy też wydarzeń historycznych.
Jeden z ciekawszych klasyków literatury, według mnie. Niestety taki język nie bardzo mi podchodzi, kilka razy musiałam pzeczytać sobie coś dwa razy. Dlatego też ocena taka, a nie inna.

"Boska komedia" obraża i dyskryminuje?

Włoska organizacja walcząca o prawa człowieka wzywa do usunięcia ze szkolnego programu „Boskiej Komedii” Dantego – twierdząc, że dzieło to jest rasistowskie, islamofobiczne i antysemickie.