Boska Komedia

La Divina Commedia
klasyka
Łukasz Kuć

Inne wydania

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Szymon Okuń | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Boska Komedia Dantego to wręcz encyklopedia; dzieło zbierające w sobie całą ówczesną wiedzę teologiczną i astronomiczną. Autor oprowadza nas po piekle, prezentując nam, ku przestrodze, słynne dantejskie sceny. Następnie zaprasza nad do czyśćca i raju by pokazać wspaniałość zbawienia i zachęcić do godnego życia.

Utwór niełatwy do rozszyfrowania, wymagający ogromnego skupienia, pełen metafor, symboli i alegorii.

Nola | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Mroczne wieki średniowiecza i "Boska komedia" Dantego - jak dla mnie poezja i te dziewięć kręgów piekła.

Tylko znów nasuwa się pytanie: Czy piekło jest endotermiczne czy egzotermiczne? Połowicznej odpowiedzi udzielimy sobie sami czytając dzieło Dantego.

BeArcik | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Nic dziwnego, że "Boska komedia" weszła do klasyki literatury, gdyż poza wiekami, które ją uszlachetniały jako cenne źródło historyczne, jest również wspaniałym popisem kunsztu literackiego. Czytało mi się z ogromną przyjemnością i lekkością, choć maniera rozbudowanych porównań, przewijająca się co najmniej raz w każdej pieśni, stała się w końcu zbyt monotonna. No i całość ma niestety swoją bardzo zasadniczą wadę - Raj. Po niesamowitych rozwiązaniach Piekła i Czyśćca odniosłam wrażenie, że w Raju Dantemu skończyły się już pomysły, albo obmyślił wielki finał i nad resztą nie chciało mu się już pracować. Stąd jest potwornie nudny, każdy krąg wygląda niemal tak samo, a jedyną treścią są wywody filozoficzno-teologiczne. Wciąż jednak Dante jest w stanie zachwycać czytelnika swoją wyobraźnią, która pozwoliła mu wykreować wszystkie trzy światy, oraz jego wiedzą z zakresu historii, polityki, a zwłaszcza astronomii. Nie będę go potępiać za dużą dozę prywaty i subiektywności w osądach nad...

SK6 | 2016-07-03
Na półkach: 2016, Lektura, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2016

"6", może dlatego, że bardzo trudno zrozumieć słowa w tej książce, ja miałem z tym problem, czasami musiałem czytać dwa razy jedną stronę. Nie wiem, czy wrócę jeszcze do tej książki, może na starość przy kominku w krzesełku bujanym. :) Zachciało mi się czytać tą książkę, ponieważ w jednej ze książek Dan'a Brown'a pod tytułem "Inferno" jest o niej mowa, w ogóle cała książka opiera się na niej.

mgmorpheus | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Z wielkimi oporami zacząłem czytać ten włoski poemat, ale warto było, na prawdę. Sięgnąłem po tą lekturę ponieważ w kilku poprzednich książkach, które czytałem było wiele nawiązań do Boskiej komedii i chociażby z tego powodu warto przeczytać i nie tylko.
Odniosłem wrażenie, że to bardzo wyniosły i uduchowiony poemat, traktujący o życiu. Polecam.

Adrian Korzeniewski | 2012-12-25
Przeczytana: październik 2012

Piękny stylem, stronniczy i niesprawiedliwy treścią.

Deutschland91 | 2014-04-17
Przeczytana: lipiec 2009

Ciekawa lektura napisana pięknym chociaż bardzo trudnym językiem. Autor ciekawie przedstawił wizje piekła, nieba i czyśćca. Opis nieba trochę z początku wydawał mi się naciągany, ale później z każdym wersem wciągałam się coraz bardziej.

Rosemary | 2017-01-06
Na półkach: 2017, Przeczytane

Wiele czasu i uwagi zażyczyła sobie ta książka.
Mnóstwo zawiłych metafor i skomplikowanej symboliki
sprawiło, że byłam zmuszona czytać na bieżąco przypisy i
interpretacje (155stron!).
Zaświaty, które stworzył Dante na podstawie ówczesnych
wyobrażeń odnośnie do życia po śmierci są zbudowane niezwykle
kunsztownie. Brak tam miejsca na przypadek czy omyłkę.
Dantejska wizja piekła tak bardzo rozgrzała wyobraźnię
czytelników, że nawiązania do tego dzieła można znaleźć
prawie w każdej dziedzinie sztuki, co niesamowicie
wyraźnie widać dopiero po przeczytaniu oryginału.
Raj zaś zamieszkany jest przez persony wybrane w sposób
zupełnie nieobiektywny, co skutkuje wieloma
kontrowersjami. Prywata i dogmatyczność Dantego budują ten utwór.

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

Nowe przekłady znanych książek

30 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Tłumacza. Z tej okazji mamy dla Was dwie wiadomości – obie dobre. Po pierwsze, wprowadziliśmy nową funkcjonalność, dzięki której każdy tłumacz otrzymał indywidualną podstronę i możliwość jej edycji. Po drugie, przypominamy sobie nowe przekłady znanych książek.

"Boska komedia" obraża i dyskryminuje?

Włoska organizacja walcząca o prawa człowieka wzywa do usunięcia ze szkolnego programu „Boskiej Komedii” Dantego – twierdząc, że dzieło to jest rasistowskie, islamofobiczne i antysemickie.