Boska Komedia

klasyka
typ
papier
Łukasz Kuć
6,77 (2610 ocen i 85 opinii)

Opis książki

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
FromNorwayWithLove | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pani Kuciak sprawiła, że Dantego można już czytać sobie do poduszki. Piekielna przyjemność!

Adrian | 2012-12-25
Przeczytana: październik 2012

Piękny stylem, stronniczy i niesprawiedliwy treścią.

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

Witold | 2014-01-18
Na półkach: Aaa, Chcę przeczytać

Mateusz | 2014-07-25

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

Jan | 2011-01-31

To już nie te "dantejskie sceny" czyściec w porównaniu do piekła wypada nijako.

africansun | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 11 października 2013

*Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie.*

PIEKŁO: muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa wizja piekła, same kary były wyjątkowo wymyślne i bardzo różnorodne. Moją ulubioną (w sensie najciekawszym pomysłem), było wykręcenie głowy do tyłu wróżbitom, gdyż 'zbyt często spoglądali do przodu, czyli w przyszłość'.
Podobało mi się też, że piekło wg Dantego jest podzielone na kręgi, a kręgi jeszcze czasami na jary. Ja sama zawsze sobie wyobrażałam piekło jako wielką przestrzeń, gdzie wszyscy 'siedzą' razem.
Jedynym minusem są czasami zupełnie niepotrzebne rozmowy z duchami przebywającymi w piekle.

CZYŚCIEC: tbc

RAJ: tbc

isabelle142 | 2013-04-14
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Przeczytałam wersję skróconą (wybrane pieśni), w sumie ok. 150 stron, wychodząc z założenia, że to da mi lepszy ogląd całości niż lektura samego Piekła, ale w całości. Zapowiadało się całkiem dobrze, bowiem opisy zawarte w pierwszej części były całkiem ciekawe i pomysłowe (a to bogactwo kontekstow - całe szczęście, że na końcu książki znajdowały się niektóre przypisy!), niestety, następne już nie. Napięcie systematycznie spadało aż do ostatniej strony. Mimo wszystko miałam do czynienia ze znacznie nudniejszymi utworami, a początek naprawdę mi się podobał, no i czuję się nieco ubogacona intelektualnie, dlatego daję 5 gwiazdek :)

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku