Okładka książki Boska Komedia

klasyka
typ
papier
Łukasz Kuć
6,74 (2421 ocen i 80 opinii)

Opis książki

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Michał | 2014-08-05

W moim tłumaczeniu bardzo przyjemnie rytmicznie całość leżała. Utwór wielki, każdy zna z nazwy i przede wszystkim fragmentów "Piekła". Włoska epopeja narodowa. Dla mnie pomijając wartość językową (którą i tak ciężko mi ocenić, bo oceniać język przekładanego to jak przez mgłę) niewiele tu ciekawego. Rozliczenie włoskich osób publicznych, podobnie jak w Anglii "Don Juan" Byrona jest rozliczeniem angielskich polityków i poetów - tutaj to dominanta, a mi to nic nie mówi. Bez kontekstu historycznego łatwo się wynudzić, a musi to być spory kontekst, co najmniej dla studenta filologii włoskiej albo historyka. Prócz tego jest tu jeszcze teologia i ciekawa koncepcja podziału Piekła, Czyśćca i Nieba na kręgi - dosyć zmysłowa i mistyczna.

Perfekcyjna konstrukcja, genialne tłumaczenie, świetne pomysły i poglądy, ale całego geniuszu nad którym się wszyscy zachwycają nie jestem w stanie dostrzec. Możemy tylko cząstkowo doceniać "Boską Komedię", jeżeli nie znamy świata,...

Witold | 2014-01-18

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

africansun | 2013-10-11
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2013

*Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie.*

PIEKŁO: muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa wizja piekła, same kary były wyjątkowo wymyślne i bardzo różnorodne. Moją ulubioną (w sensie najciekawszym pomysłem), było wykręcenie głowy do tyłu wróżbitom, gdyż 'zbyt często spoglądali do przodu, czyli w przyszłość'.
Podobało mi się też, że piekło wg Dantego jest podzielone na kręgi, a kręgi jeszcze czasami na jary. Ja sama zawsze sobie wyobrażałam piekło jako wielką przestrzeń, gdzie wszyscy 'siedzą' razem.
Jedynym minusem są czasami zupełnie niepotrzebne rozmowy z duchami przebywającymi w piekle.

CZYŚCIEC: tbc

RAJ: tbc

isabelle142 | 2013-04-14
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Przeczytałam wersję skróconą (wybrane pieśni), w sumie ok. 150 stron, wychodząc z założenia, że to da mi lepszy ogląd całości niż lektura samego Piekła, ale w całości. Zapowiadało się całkiem dobrze, bowiem opisy zawarte w pierwszej części były całkiem ciekawe i pomysłowe (a to bogactwo kontekstow - całe szczęście, że na końcu książki znajdowały się niektóre przypisy!), niestety, następne już nie. Napięcie systematycznie spadało aż do ostatniej strony. Mimo wszystko miałam do czynienia ze znacznie nudniejszymi utworami, a początek naprawdę mi się podobał, no i czuję się nieco ubogacona intelektualnie, dlatego daję 5 gwiazdek :)

Mateusz | 2014-07-25

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trzeba przyznać, że ukazany obraz piekła, a także "ranking" przewinień i grzechów zawsze fascynował ludzkość. Książkę mogę polecić, szczególnie osobom zaznajomiomym nieco w historii, dla innych może być problemem pełno odniesień do postaci, czy też wydarzeń historycznych.
Jeden z ciekawszych klasyków literatury, według mnie. Niestety taki język nie bardzo mi podchodzi, kilka razy musiałam pzeczytać sobie coś dwa razy. Dlatego też ocena taka, a nie inna.

Katarzyna | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

"Boska Komedia" nie jest lekturą, którą można by "połknąć" w biegu do pracy. Ją trzeba smakować; długo, rzetelnie i z wielką wnikliwością. Nie zaszkodzi też zaznajomić się z historią Włoch,Kościoła, filozofią czy mitologią starożytną ; wtedy dopiero doceni się to, co trzymamy w dłoniach.
Fascynująca w "BK" jest szczególnie możliwość poznania sposobu postrzegania pewnych aspektów świata w czasach, gdy żył i tworzył Dante. Zdecydowanie polecam (;

Parma | 2014-10-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

A Ty w którym kręgu piekelnym widzisz siebie ? ;) Boska komedia jest na tak wysokim poziomie , że nie trzeba się wyjątkowo starać aby zobaczyć wszystko począwszy od wilczycy i smolistych rzek oczyma wyobraźni. Poznajmy zatem trochę historii i przekonajmy się jak cienka jest granica między dobrem a złem. Dla mnie jest to klasyka do której lubię wracać dosyć często. Obowiązkowa pozycja na półce.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto