6,78 (2666 ocen i 88 opinii)
tłumaczenie
Edward Porębowicz
La Divina Commedia
978-83-7623-146-4
klasyka
Łukasz Kuć

Inne wydania

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

• Szturmując niebo
  • Wyspa
  • Złączeni
  • Nie ma nieba
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Powrót do Daringham Hall
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Sekret Sonji

6 (3 ocen i opinii)
Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Deutschland91 | 2014-04-17
Przeczytana: lipiec 2009

Ciekawa lektura napisana pięknym chociaż bardzo trudnym językiem. Autor ciekawie przedstawił wizje piekła, nieba i czyśćca. Opis nieba trochę z początku wydawał mi się naciągany, ale później z każdym wersem wciągałam się coraz bardziej.

FromNorwayWithLove | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pani Kuciak sprawiła, że Dantego można już czytać sobie do poduszki. Piekielna przyjemność!

Witold | 2014-01-18
Na półkach: Aaa, Chcę przeczytać

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

Mateusz | 2014-07-25

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trzeba przyznać, że ukazany obraz piekła, a także "ranking" przewinień i grzechów zawsze fascynował ludzkość. Książkę mogę polecić, szczególnie osobom zaznajomiomym nieco w historii, dla innych może być problemem pełno odniesień do postaci, czy też wydarzeń historycznych.
Jeden z ciekawszych klasyków literatury, według mnie. Niestety taki język nie bardzo mi podchodzi, kilka razy musiałam pzeczytać sobie coś dwa razy. Dlatego też ocena taka, a nie inna.

Monika | 2010-12-19
Przeczytana: luty 2010

Książka, którą na pewno warto przeczytać, ponieważ motyw wędrówki przez piekło, czyściec i niebo był powielany nieraz w późniejszej twórczości wielu pisarzy, poetów, malarzy, a nawet współcześnie - także w filmie i muzyce. Najciekawszą częścią jest, wiadomo, piekło, ale opisy czyśćca i nieba również przykuwają uwagę ;)

dervorin | 2014-08-14

Arcydzieło. Przebrnięcie przez nie wymaga znajomości historii (zwłaszcza Italii) lub żmudnego (a może interesującego?) czytania tego, co znajduje się w przypisach.