Okładka książki Boska Komedia

klasyka
typ
papier
Łukasz Kuć
6,77 (2591 ocen i 85 opinii)

Opis książki

"Boska komedia" jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec i Raj. Podróż przez zaświaty jest jednak tylko pretekstem, by przedstawić poglądy poety na politykę, filozofię, literaturę i obyczajowość średniowieczną, stając się zarazem kompendium wiedzy kosmologicznej i przyrodniczej tego okresu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
FromNorwayWithLove | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pani Kuciak sprawiła, że Dantego można już czytać sobie do poduszki. Piekielna przyjemność!

Adrian | 2012-12-25
Przeczytana: październik 2012

Piękny stylem, stronniczy i niesprawiedliwy treścią.

Witold | 2014-01-18

Dalek | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jedyne na co mogę narzekać w tej książce to zakończenie.
Piekło było opisane genialnie, lecz chwilami się nudziłem.
Czyściec był absolutnie genialny.
Niebo było dobre, jednak tym bliżej końca - tym gorzej.
Nie będę streszczał książki, bo wszyscy wiedzą o co chodzi. Jest pewna rzecz, która utrudnia odbiór. Nie tyle, co skomplikowany język, bo całość była pisana dla ludu (choć przy Niebie Dantego trochę poniosło), a postacie. Większość postaci nie było mi znanych, bo nie znam wszystkich autorów - szczególnie antycznych. Jednak są postacie znane wszystkim, np. Judasz, Mahomet, Brutus, Ewangeliści. Książki nie czyta się łatwo (i jak widać nawet trudno ocenić - składnia okropna), jednak warto ją przeczytać. Dla samego siebie...

Mateusz | 2014-07-25

Zawiodłem się na tej książce. Muszę przyznać, iż jako agnostyk, szukający Boga w codziennym otoczeniu, otwierałem tę książkę z nadzieją, iż przyniesie mi ponadczasowe prawdy, mogące spełnić mój cel. Tymczasem dostrzegłem typowy dla średniowiecza pogląd na Kościół, politykę, ludzkość i wszelkie inne dziedziny. Zrobiłem sobie tylko i wyłącznie małą powtórkę z historii.
Być może za wiele wymagałem od tej książki. Jednak ja rozpatruję każdą z pozycji pod względem filozoficznym.

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 19 marca 2012

Ciężko szło...
To jest jedna z tych książek, do których trzeba dorosnąć. Była ciekawa. I tyle już razy, pojawiały się w lubianych przeze mnie współczesnych książkach nawiązania od Boskiej Komedii... Trzeba to przeczytać. A raz nie wystarczy.
Doceniam styl i treści, nastrój i swoiste nowatorstwo jak na czas powstania...
Jednak aby czerpać przyjemność z czytania, należało by jednak nauczyć się włoskiego i przeczytać oryginał.

wicher_Lab | 2014-02-21

Czytałem w tłumaczeniu Juliana Korsaka, bo Porębowicz zbyt porąbany zdał mi się. Co tu dużo mówić, mało powiem - arcydzieło obrazowania trudnych i niezwykle celnych myśli/stanów/nastrojów...
Jakby ktoś to zekranizował... szkoda, że dominikanie nie są filmowcami, oni jedni mieliby cierpliwość, aby kongenialnie adaptować majaki Dantego do postaci żywego obrazu.

africansun | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 11 października 2013

*Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie.*

PIEKŁO: muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa wizja piekła, same kary były wyjątkowo wymyślne i bardzo różnorodne. Moją ulubioną (w sensie najciekawszym pomysłem), było wykręcenie głowy do tyłu wróżbitom, gdyż 'zbyt często spoglądali do przodu, czyli w przyszłość'.
Podobało mi się też, że piekło wg Dantego jest podzielone na kręgi, a kręgi jeszcze czasami na jary. Ja sama zawsze sobie wyobrażałam piekło jako wielką przestrzeń, gdzie wszyscy 'siedzą' razem.
Jedynym minusem są czasami zupełnie niepotrzebne rozmowy z duchami przebywającymi w piekle.

CZYŚCIEC: tbc

RAJ: tbc

isabelle142 | 2013-04-14
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Przeczytałam wersję skróconą (wybrane pieśni), w sumie ok. 150 stron, wychodząc z założenia, że to da mi lepszy ogląd całości niż lektura samego Piekła, ale w całości. Zapowiadało się całkiem dobrze, bowiem opisy zawarte w pierwszej części były całkiem ciekawe i pomysłowe (a to bogactwo kontekstow - całe szczęście, że na końcu książki znajdowały się niektóre przypisy!), niestety, następne już nie. Napięcie systematycznie spadało aż do ostatniej strony. Mimo wszystko miałam do czynienia ze znacznie nudniejszymi utworami, a początek naprawdę mi się podobał, no i czuję się nieco ubogacona intelektualnie, dlatego daję 5 gwiazdek :)

Kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trzeba przyznać, że ukazany obraz piekła, a także "ranking" przewinień i grzechów zawsze fascynował ludzkość. Książkę mogę polecić, szczególnie osobom zaznajomiomym nieco w historii, dla innych może być problemem pełno odniesień do postaci, czy też wydarzeń historycznych.
Jeden z ciekawszych klasyków literatury, według mnie. Niestety taki język nie bardzo mi podchodzi, kilka razy musiałam pzeczytać sobie coś dwa razy. Dlatego też ocena taka, a nie inna.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Victor Hugo
    213. rocznica
    urodzin
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Michel Houellebecq
    57. rocznica
    urodzin
    Życie bez czytania jest niebezpieczne, trzeba zadowolić się samym życiem, a to niesie ze sobą pewne ryzyko
  • José Mauro de Vasconcelos
    95. rocznica
    urodzin
    Wreszcie zrozumiałem, co to znaczy ból. Ból to wcale nie znaczy dostać lanie, aż się mdleje. Ani nie znaczy rozciąć sobie stopę odłamkiem szkła tak, że lekarz musi ją zszywać. Ból zaczyna się dopiero wtedy, kiedy boli nas calutkie serce i zdaje się nam, że zaraz przez to umrzemy, i na dodatek nie mo... pokaż więcej
  • Stefan Grabiński
    128. rocznica
    urodzin
    Wyrósł z głębin na wodach kwiat piękny jak smutek, cichy jak westchnienie. Biały był i twarde miał pąki, kręgiem po brzegach w zieleń liści dłoniastych ujęty.
  • Theodore Sturgeon
    97. rocznica
  • Elizabeth George
    66. rocznica
    urodzin
    Sęk w tym, że nie da się komuś odebrać drugiego człowieka, jeśli on sam tego nie chce.

Znajdź nas na Facebooku