Casanova

Casanova
83-11-10239-2
casanova, biografia
Noon

Kim był? Awanturnikiem w wielkim stylu, zdobywcą i uwodzicielem kobiet na masową skalę? Podróżnikiem, szarlatanem, alchemikiem, hazardzistą, pieczeniarzem i faworytem wielu XVIII-wiecznych dworów królewskich i rezydencji magnackich? Nazwisko Giovanniego Giacomo Casanovy di Seingalt stało się dla świata przede wszystkim synonimem wyuzdanego libertynizmu w pudrowanej peruce. To właśnie on napisał jedną z pierwszych w literaturze światowej powieść science fiction, on także miał wynaleźć... prezerwatywę. Wielu mu współczesnych uważało go za wcielonego diabła - dziś Casanova uchodzi raczej za typowego dekadenta wczesnego Oświecenia, którego życiem kierowała pasja erotyczna i nieposkromiona żądza przygód. Tyle tylko, że kobiety zdobywał wrodzonym czarem, urokiem osobistym, uprzejmością i ogładą. To właśnie on w przeciwieństwie do wielu znanych uwodzicieli z tamtych czasów traktował kobiety po partnersku, na równych prawach. Gdy wygasał romans, pozostawała zażyłość i przyjaźń.

Makta | 2013-07-12
Klaudia | 2012-11-27