Kontredans

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00983-9
powieść polska
Kasia

Powieść o przedziwnym trójkącie, w którym dwie siostry rywalizują o uczucia dziecka, rzecz dzieje się w dniach stanu wojennego, a korzeniami sięga lat 50.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1984

gwiazdka | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Kontredans to historia dwu sióstr, obie po przejściach. Pomimo, że potrzebują siebie nawzajem, nie umieją się znaleźć, nie umieją też rozmawiać. Pełne wzajemnych pretensji pomimo wszystko nie zrywają kontaktu, walczą ze sobą o dorosłego już syna jednej z nich. Książka trudna, bo i temat niełatwy i autorka swoim sposobem miesza czasy i ludzi, co ja u Nurowskiej bardzo lubię, ale lektury to nie ułatwia.

odAdoZ | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

"Kontredans" to przenikanie się dramatycznych wspomnień dwóch sióstr, uzależnionych od siebie, ale nie potrafiących nawiązać między sobą normalnego kontaktu i obwiniających się za wszystko co zdarzyło się w ich życiu.
Prócz wątku sióstr - Anny i Krystyny pojawia się też dramat młodego mężczyzny Maćka, który za swoją konspiracyjną działalność zostaje internowany i osadzony na Białołęce.
W związku z wydarzeniami z przeszłości, obie siostry czują się matkami Maćka i ponad wszystko walczą ze sobą o prawo do niego i o jego uczucia.
Jedna z trudniejszych pozycji książkowych Pani Marii Nurowskiej, która porusza prawdziwe dramatyczne wydarzenia lat 50-tych i stanu wojennego.
Minusy powieści:
Momentami w książce zaciera się granica "kto mówi" i miałam problem z identyfikacją postaci. Dodatkowo brakowało mi konkretnego zakończenia.

Anne_Joy | 2013-11-07
Przeczytana: 31 października 2013

Książka niełatwa w czytaniu i wymagająca skupienia, ale jak najbardziej warta poznania. To opowieść o dwóch siostrach – Annie i Krystynie oraz o synu Anny – Maćku. Los sprawia, że to Krystyna bardziej niż Anna staje się dla Maćka matką. Siostry łączy trudna i złożona relacja, w której nie zabraknie jednak nadziei na porozumienie. Warto zapoznać się z ich niezwykle ciekawą historią!

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

syla50 | 2012-09-02

Książka jest o dwóch siostrach, które wspominają, podsumowują swoje życie. Jak dla mnie zbyt ciężka, tak często były przeskoki opowieści z jednej siostry na drugą, że się gubiłam i już nie wiedziałam która właśnie opowiada. Trudne relacje i trudna książka, jako wakacyjna lektura nie sprawdziła się.

Korynna | 2017-06-08
iguana | 2017-02-20