Ogryzek Aureliusza

Wydawnictwo: Telbit
978-83-62252-10-7
dla dzieci, dla młodzieży
Ag2S

Przezabawna, momentami sensacyjna historia gimnazjalisty, który… obalił rząd! Aurelisz Szypki – ksywka „Spidi” – po wizycie premiera w szkole w rodzinnych Ścichapękach zyskuje sławę najniegrzeczniejszego dziecka w Polsce. Uciekając przed dziennikarzami i gniewem rodziny, wyjeżdża na kilka dni do Warszawy pod opieką pani psycholog Matyldy Orchidei. Pozornie troskliwa nieznajoma szybko okazuje...

Przezabawna, momentami sensacyjna historia gimnazjalisty, który… obalił rząd!
Pozornie troskliwa nieznajoma szybko okazuje się bezwzględną oszustką, która bezdusznie wykorzystuje do własnych celów popularność młodych podopiecznych. Za jej sprawą pobyt Aureliusza w stolicy przedłuża się w nieskończoność, a medialna sława, zamiast słabnąć, wzrasta. Jedynym ratunkiem dla czternastolatka jest ucieczka – ale jak to zrobić, będąc wciąż pod obstrzałem kamer?… Pokonać wroga jego własną bronią!

źródło opisu: http://www.telbit.pl/index.php5?art=500

źródło okładki: http://www.telbit.pl/index.php5?art=500

kasia900 | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Powieść Marcina Fabjańskiego pt. Ogryzek Aureliusza, zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa Telbit na powieść młodzieżową. Uważam, że autorowi przypadła nagroda niekoniecznie zasłużenie.

Nie wiem czy na pewno można nazwać tę książkę powieścią, bo zawiera jedynie 118 stron i to wielką czcionką. Bezpieczniejszym terminem byłoby tu- opowiadanie.

Historia jest o gimnazjaliście, który całkiem przypadkowo obalił rząd, przez jego jeden mały wybryk. Gdy do jego szkoły w Ścichapękach przyjeżdża premier ze swą świtą, nastaje poruszenie i gwar. Jednak to co zrobi Aureliusz sprawi, że jego życie obróci się o 180 stopni. Od tamtej chwili zostanie uznany najniegrzeczniejszym dzieckiem w Polsce. Dziennikarze rzucą się na niego, zasypując milionem pytań. Z opresji uratuje go Matylda Orchidea- psycholożka, która chce chłopcu pomóc. Niestety, w rzeczywistości okaże się zwykłą oszustką i materialistką.

Mimo wszystko historia skończy się happy endem. Nie do końca...

Pattusiaa | 2016-09-27
Na półkach: 2016r., Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2016

Książka jako opowiadanie dla dzieci nie jest zła, jednak brakuje zdecydowanie zakończenia. Pomysł ciekawy, ale mógłby być lepiej ukazany. Język mało dziecięco/młodzieżowy, niektóre wątki wręcz dziwne, nie wiadomo skąd wzięte. Wsiadanie do samochodu nieznajomej... Tak... Tego chcemy uczyć dzieci. Chyba że jako przestroga. Dziwne momenty są w tej historyjce na porządku dziennym. Moja opinia raczej neutralna.

kp0018 | 2011-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Bez rewelacji. Momentami można się uśmiechnąć, ale żeby była tak jak to podaje opis "przezabawna"? Chociaż może młodszy czytelnik znajdzie więcej przyjemności z lektury niż osoba koło 30-tki;)

Kasia | 2015-11-13
Asia | 2015-07-29