Nadciąga mrok

Tłumaczenie: Beata Hrycak-Domke
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zapiski Liebermanna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Darkness Rising
978-83-245-8948-7
Ag2S

Wiedeń, rok 1903. Przed jednym z kościołów policja trafia na makabryczne znalezisko: bezgłowe ciało zakonnika. Wkrótce znajduje też szczątki miejskiego radnego. Obie ofiary należały do grona antysemitów, zatem podejrzenia padają na wiedeńskich chasydów. Detektyw Rheinhardt zwraca się o pomoc do swego przyjaciela, doktora Maksa Liebermanna. W miarę postępu śledztwa racjonalnie myślący lekarz zagłębia się wbrew sobie w świat żydowskiego mistycyzmu i kabały. W dawnym praskim getcie poznaje legendy o słynnym kabaliście, twórcy golema. Okażą się one kluczem do rozwiązania zagadki związanej z morderstwami. W tym samym czasie Liebermann przeżywa kryzys w życiu zawodowym i prywatnym. Zostaje zawieszony w obowiązkach lekarskich, a uczucie do enigmatycznej panny Lydgate przemienia się w niezdrową obsesję.

źródło opisu: Opis wydawcy

BeitKultura | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Kolejna powieść Franka Tallisa przenosi czytelnika do XX-wiecznego Wiednia. "Nadciąga mrok" może sprawić, że każdy uwierzy w legendę o tajemniczym stworzeniu rabina Loewa. Czy istota poszukująca nowego imienia Boga znowu uratuje Żydów z rąk prześladowców?

Detektyw Rheihardt zmaga się z nie lada zagadką. Bezgłowe ciała stają się coraz większym problemem wiedeńskich ulic. Co ciekawe, ofiarami stają się jedynie antysemici. Pierwsze tropy śledztwa wskazują na lokalną grupę chasydów, ale sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy ofiarą staje się Żyd. Poproszony o pomoc doktor Liebermann, bez względu na własne problemy zawodowe, postanawia włączyć się w poszukiwania mordercy. Dzięki legendom i magicznym spotkaniom zwykle racjonalny medyk zagłębia się w tajniki kabały. Finalnie dochodzi do zaskakujących wniosków, a jego celem staje się czeska Praga i grób rabina Loewa.

Dalsza część recenzji:http://www.beitkultura.pl/index.php/literatura/item/332-tropem-praskiego-golema

DannY_21 | 2012-02-12
Przeczytana: 2012 rok

Książka ogólnie mi się podobała, dlatego chętnie bym do niej wrócił. Jest pełna tajemniczości i trzyma w napięciu do końca. Można powiedzieć, że przeczytałem ją "jednym tchem" :)

Sanna | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Czytam wiedeńską serię Tallisa chronologicznie. Pierwsze trzy części były świetne. I oto część czwarta - rozczarowanie. Niewciągające, w dużej mierze nudne, kilka obiecujących wątków potraktowano po macoszemu. Nawet mój ukochany Wiedeń niewiele ratuje sprawę. Mimo to zamierzam sięgnąć po część piątą!

Diwina | 2011-07-04
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2011

Zupełnie nie mój klimat.
Zaczęłam czytać, ale nijak nie mogłam się wciągnąć. Odłożyłam, bo po co mam się męczyć, skoro jeszcze tyle fajniejszych książek czeka.

adi91 | 2016-10-23
PetitQKW | 2016-10-14