Mit państwa

Tłumaczenie: Anna Staniewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia z Filozofii Systematycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Filozofii i Socjologii PAN
The Myth of the State
83-7388-131-X
mit, państwo
filozofia i etyka
n0e

"To jest ostatnia książka napisana przez profesora Ernsta Cassirera. Została ona ukończona i przepisana z rękopisu kilka dni przed jego nagłą i przedwczesną śmiercią 13 kwietnia 1945 roku. Nie ma potrzeby przedstawiać autora i jego filozofii. Nazwisko i dzieło profesora Cassirera są już dobrze znane. O miejscu, które sobie zapewnił w filozofii amerykańskiej w ciągu czterech lat pobytu w tym kraju, świadczy obecnie szerokie zapotrzebowanie na przekłady jego dzieł, które szczęśliwie ukazują sięw niewielkich odstępach czasu. Gdzie indziej będzie więc sporo okazji, aby dowiedzieć się więcej o samym człowieku i o znaczeniu jego dalekosiężnych osiągnięć w świecie nauki. Jakkolwiek żadne wprowadzenie nie jest niezbędne, odpowiednie będzie słowo wstępne do tej ostatniej książki. Wszyscy, którym znane są Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego Locke'a, przypomną sobie owo rozbudzone żywsze uczucie osobistego zainteresowania, ogarniające ich, kiedy dotarli do fragmentu, gdzie autor opowiada, jak doszło do napisania jego książki, przy czym szczególnie wspomina owe dyskusje z przyjaciółmi, gdy uporczywie go prosili, aby przedstawił światu myśli dzielone z nimi w rozmowach. Podobny odkrywczy szczegół można wymienić, mówiąc o tym dziele." (ze wstępu)

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/55305

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/55305