Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy

Cykl: Ksiądz Rafał (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura piękna
Madeleine

Kontynuacja przygód księdza Rafała Nowiny, nieszablonowego proboszcza wplątanego w walkę o sukcesję po zmarłym biskupie Jakubie. Staje się on powiernikiem sporej sumy pieniędzy, którą biskup zostawił gródeckiej parafii. Rafał nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił oryginalnego sposobu przechowywania tych pieniędzy i zarządzania nimi. Budzi to w Gródku - i nie tylko - sporą sensację. We wsi...

We wsi buzują emocje związane zarówno z wybuchem „Solidarności”, jak i z życiem osobistym mieszkańców. Ujawniają się skrywane związki i sekrety, na scenę wkracza tajemnicza matka Marianowej, lokalna uzdrowicielka. W obliczu nadchodzących niespokojnych czasów siostra Rafała, lekarka Maja, usiłuje uchronić przed służbą wojskową młodzieńców z wioski, co owocuje dramatycznym zwrotem akcji. Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się
w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Błogo | 2019-09-13
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Moja opinia dotycząca całej serii:

"Ksiądz Rafał" to bardzo dobrze oddająca klimat opowieść o perypetiach mieszkańców małego miasteczka gdzieś w Polsce pod koniec zeszłego stulecia.Odrobinę przywodzi na myśl "Mały światek Don Camilla" Giovannino Guareschiego.
Ciekawie było dla mnie wrócić do czasów i realiów mojego wczesnego dzieciństwa.Chociaż seria kończy się porażką głównego bohatera, mimo wszystko zakończenie napawa nadzieją.
Całą serię czyta się rewelacyjnie!

Marczewek | 2019-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Ksiądz Rafał dobrze czuje się Gródku, pokochał swoich parafian, i nie ma ochoty się stąd ruszać. Nie interesują go awanse, nawet propozycja zostania dziekanem, nie robi na nim wrażenia. Ale w oczach nowego biskupa jest zagrożeniem i najlepszym wyjściem będzie odsunięcie go i wysłanie w najgorsze miejsce jakie można sobie wymarzyć. Taka jest cena sprzyjania zmarłemu i uwielbianemu biskupowi Jakubowi.

Ale biskup Kazimierz nie wie że Jakub przed śmiercią starał się zrobić wszystko żeby przekazać stanowisko swojemu protegowanemu. Ksiądz Rafał staje się mimowolnie narzędziem w rękach przyjaciół Jakuba.

Druga część już nie jest tak sielankowa jak pierwsza. Tym razem to już bardziej przypomina dramat społeczny niż lekką powieść obyczajową.
Polecam.

Agnieszka Garncarczyk | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Ks. Rafał Nowina wrasta w środowisko parafii w Gródku.Zyskuje zaufanie członków rady, ale nieszablonowe pomysły duchownego nie zyskują uznania zwierzchnika w kurii. Proboszcz zostaje wezwany do kurii, gdzie dostaje odwołanie ze stanowiska.Bunt parafian i listy otrzymane od poprzedniego biskupa sprawiają jednak, że Rafał wraca na probostwo.
Oprócz osobistych problemów, Nowina boryka się z troskami mieszkańców Gródka, a to powołaniem do wojska młodych chłopców, a to szuka sposobów na dofinansowanie do remontu kościoła.
Ciepła powieść o tym, że najważniejsi są ludzie i żyjąc w zgodzie można wiele wspólnie osiągnąć, nawet wtedy gdy czasy są trudne.

justi | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

Żeby napisać taką książkę, trzeba samemu posiąść mądrość, którą przypisuje się postaciom. Wielki szacunek dla autora za rozległą wiedzę, umiejętność rozwiązywania trudnych problemów i niebanalny styl. Gródek to wieś jak z bajki, ale właśnie w takiej chciałoby się żyć, gdzie nie ma ludzi całkiem złych, a średnio źli po zastanowieniu mądrzeją.

Vemona | 2018-01-07
Przeczytana: maj 2017

Tu już wiedziałam, czego się spodziewać, było zdecydowanie bardziej przewidywalnie, stąd i ocena nieco niższa. Poza tym - końcówka mi trąciła stereotypem, dobrzy księża i źli SB-cy - mało odkrywcze

santanka | 2016-08-04
Przeczytana: 28 lipca 2016

"Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" to opis dalszych losów księdza Rafała Nowiny, gródeckiego proboszcza, którego mogliśmy poznać w książce "Ksiądz Rafał". Właściwie: którego wszyscy powinniśmy poznać. To postać od której bije mnóstwo ciepła, dobra, a zarazem sprytu i pomysłowości. Ale tyle wiadomo już z pierwszej części. O czym traktuje więc część kolejna?
Powieść zaczyna się w tym momencie, w którym zakończono część pierwszą - biskup Jakub umiera, a Jan Paweł II zostaje wybrany na papieża. Ksiądz Rafał spodziewa się sporych zmian w kurii, do których przygotowywał go Jakub. Nie są to jednak zmiany na lepsze. Poznajemy księży, których żadne z nas nie chciałoby spotkać. Posada biskupia dostaje się chciwemu i zawistnemu księdzu, który kapłanem nigdy nie powinien zostać. Rafał, choć stara się nie mieszać w sprawy urzędowe, mimowolnie zostaje w nie wciągnięty, jeszcze przez Jakuba. A na jego głowie zostaje jeszcze przecież cała parafia! Czeka go generalny remont kościoła, na który jak...

Kontynuacja równie dobra jak część pierwsza, nic nie straciła ze swej świeżości:) Polecam!

liaguszka | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: lipiec 2018

Według mnie część pierwsza była lepsza

Renia_Z | 2015-04-16
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

cz. 1 z 2 Ksiądz Rafał.
cz. 2 z 2 Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy.

Alicja | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Tak samo jak w pierwszej części Ksiądz Rafał sprawia, że w jego towarzystwie odpoczywamy. Chce się tam być. W wiejskim kościółku, na plebanii, przechadzać polną drogą, zaglądać w okna chaty Pani Hiacynty, przysiąść przy stole u Antoniego. Nawet w wiejskim barze Pani Halinki chce się posiedzieć. Maciej Grabski nie zaskakuje tak cudownie jak w pierwszej części. Poniekąd dlatego, że wiemy czego się spodziewać. Ale też nie zawodzi.
Jedną gwiazdkę zabieram,za niedbała końcówkę. Jakby autor koniecznie chciał skończyć i spieszył się. Ostatnie strony czyta się trochę jak streszczenie. Ale mimo to warto :)
7/10