Klątwa Mąciwodziciela

Cykl: Kroniki Kresu (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Curse of the Gloamglozer

W podniebnym mieście Sanctaphrax dzieją się dziwne rzeczy. Profesorowie zajmują się nie tylko przesiewaniem mgły i smakowaniem deszczu, ale także intrygami i podstępami, a w mrocznych labiryntach wewnątrz lotnego głazu, na którym stoi miasto, żyje istota, o której nawet zahartowane w bojach gobliny płaskogłowce opowiadają trwożnym szeptem. Właśnie z powodu pewnej strasznej tajemnicy Quint, syn kapitana podniebnych piratów, musi opuścić statek swojego ojca i zamieszkać u Najdostojniejszego Akademika Liniusa Pallitaksa, choć wcale nie ma na to ochoty.

Chihiro | 2012-06-15
Przeczytana: 16 czerwca 2012

To już czwarta część niesamowitych "Kronik Kresu", lecz zupełnie inna od swoich poprzedniczek. Strużka zastępuje Quint, jak można się domyśleć, ojciec chłopca, gdy był mniej więcej w jego wieku. W trzech pierwszych tomach autorzy skupiają się na tym, aby pokazać czytelnikowi te dzikie nieoswojone i niebezpieczne oblicze Kresu; w tym akcja skupi się w obrębie lotnego głazu, na którym wybudowano Sanctaphrax, podniebne miasto nauki pełne intryg i kłamstw. To co główni bohaterowie - Quint i Maris - odkryją wewnątrz głazu, zmrozi im krew w żyłach. Książka podoba mi się głównie dlatego, że różni się klimatem; jest bardziej mroczna, tajemnicza i - zwłaszcza druga połowa - trzyma w napięciu. Poprzednie tomy - takie odniosłam wrażenie - były bardziej skierowane do młodszych czytelników, ten natomiast, jak już wcześniej wspomniałam, ma w sobie więcej mroku.
To ogromny plus. Moim zdaniem to niebanalna i wciągająca powieść. Cała seria jest raczej dla fanów, że tak to ujmę baśniowej fantastyki,...

| 2012-08-28

Chociaż nie jest to, jak mam wrażenie, klasyczne fantasy, to jednak ta seria mocno przyczyniła się ( jeśli nie spowodowała ) do mojego zainteresowania fantastyką. To dzięki niej zacząłem doceniać potencjał wyssanych z palca światów, to dzięki niej nauczyłem się kochać i podziwiać takie światy, a miejscami bać się ich czy pałać do nich wstrętem.

W tej serii bowiem, najważniejszy jest świat. Pełen nowatorskich, pięknych, epickich, przerażających i odrażających pomysłów. Fabuła, przede wszystkim dzięki ułożeniu kolejności tomów, ( ci którzy czytali wiedzą o co chodzi ) jest pełna emocji i miejscami tajemnicza. Akcja powieści dorównuje kunsztem światowi - potrafi być pomysłowa, epicka i przerażająca.

Nie czytałem tej serii tak niedawno, jednak gdy czytałem, wywarła na mnie właśnie takie wrażenie. Może jest wyolbrzymione, ale skoro zapamiętałem je do teraz, to znaczy że książka na nie zasługuje.

Linoline | 2013-01-24

Trochę się zawiodłam, że zmienili się bohaterowie. No, trochę bardzo.

Ichiro | 2013-04-11

Kolejne straszydło z dzieciństwa ! Zaraz po Buce z Muminków.

Rege | 2014-12-29

Dobra kontynuacja.