Życiorys własny przestępcy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
83-218-0795-X
Witold Lisek

Jest to pierwsze po wojnie wydanie książki będącej napisanym podczas pobytu w więzieniu autentycznym pamiętnikiem - życiorysem przedwojennego złodzieja-recydywisty narodowości żydowskiej. Były kandydat na rabina, ukochany i rozpieszczany przez matkę syn zamożnej, cieszącej się ogólnym poważaniem żydowskiej rodziny, mieszkającej gdzieś nad Narwią, stopniowo stacza się na drogę występku, zostaje tzw. "urke" (międzynarodowym włamywaczem) o przezwisku "Nachalnik", przebywa w kolejnych więzieniach. "Tłem przeżyć autora jest bagnisty teren melin złodziejskich, szynków i domów publicznych, w ktorych grzęźnie słaby charakter, i ciemna, ponura cela więzień rosyjskich i pruskich, będąca - jak sam pisze - "matką zbrodni"" (Stefan Błachowski, z "Przedmowy" do I wyd. książki).

To, co stanowi głównie o wartości "Życiorysu", to tchnący szczerością i autentyzmem wypowiedzi zapis przeżyć i cierpień moralnych młodego człowieka, wplątanego w środowisko przestępczego świata, od ktorego nie potrafi się uwolnić. Z tego punktu widzenia książka stanowi ciekawy dokument psychologiczny.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1989

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Michal | 2015-03-01
Przeczytana: 16 lutego 2014

„Świat widziany oczyma polskiego Żyda, którego ciekawość (i słaba wola) wiodą na margines społeczeństwa”. Tak wyglądałaby moja recenzja, gdyby ktoś kazał mi ją zmieścić w jednym SMSie. Warto jednak podjąć tę kwestię nieco szerzej i to z kilku co najmniej powodów.

Zacznę od stwierdzenia, że nie jest to pozycja dla osób szukających wysublimowanych przeżyć estetycznych wynikających z wirtuozerskich uzdolnień warsztatu literackiego pisarza. Język Farbarowicza jest toporny i nieraz schematyczny. Musimy jednak pamiętać, że był on samoukiem, że polskiego języka literackiego nie posiadł nigdy w stopniu biegłym (stąd konieczność poprawek w jego rękopisach przed ich publikacją). Technika narracji przywodzi na myśl gawędę co unaoczniają zwroty bezpośrednio skierowane do czytelnika. Można powiedzieć więcej: Farbarowicz to niepoprawny gawędziarz, który nieraz popuszcza wodze fantazji, by zdynamizować akcję. Wybaczamy mu jednak wszystkie potknięcia, bo najważniejszy jest świat, który podaje nam...

takisobiejac | 2012-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Polubiłem Melchiora Wańkowicza!
Nie, nie za jego twórczość, gdyż nadal jest to "nie moja półka". Ma sympatia do Wańkowicza wynika z tego, że... pomógł w karierze literackiej Ickowi Boruchowi Farbarowiczowi, bardziej znanemu jako Urke Nachalnik.
Nachalnik, choć zapowiadał się na przykładnego ucznia jesziwy, a w przyszłości zacnego rabina, szybko zszedł na manowce. Bardziej niż studiowanie Talmudu pociągało go lekkie życie złodzieja i włamywacza (stąd pierwszy człon pseudonimu - "Urke"). Ale nie był to człowiek całkowicie zdemoralizowany, wielokrotnie próbował powrócić na dobrą ścieżkę życia. Niezbyt się to udawało, więc za każdym razem lądował w więzieniu. Dopiero pomocna dłoń Wańkowicza przesłała mu na tyle silny impuls, że zerwał z szemranym towarzystwem. Poświęcił się pisarstwu. I bardzo dobrze! Bo "Życiorys własny przestępcy" to ciekawie opowiedziana historia pierwszych dwudziestu kilku lat życia Nachalnika, od jego narodzin po koniec I wojny światowej. Autor przedstawia męki...

Krzem88 | 2014-10-03
Przeczytana: 01 października 2014

Zdecydowanie za krótka. Życiorys własny przestępcy jest pamiętnikiem Urke- Nachalnika (Icka Farbarowicza) międzynarodowego złodzieja.
Bardzo żywy opis i historie, które przeżywa główny bohater wprowadzają nas w świat przestępczego świata, w którym jest wplątany. Niestety słaby charakter Nachalnika, ciągle go sprowadzają w ten półświatek, mimo gorących modlitw i obietnic poprawy nie udaję mu się dotrzymać słowa i zerwać z tym złodziejskim życiem.

Mimo wszystko postać ta przypadła mi do gustu, myślę, że brakło mu trochę szczęścia i oczywiście zbyt wczesna śmierć matki doprowadziła go do takiego życia.

Zdecydowanie polecam każdemu bez wyjątku, warto przeczytać opis życia w XX Polsce. Warto też poznać, że życie złodzieja nie jest usłane różami, bardzo często sam główny bohater ocierał się o śmieć, i za każdym razem "jakoś" udawało mu się przesunąć wyrok śmierci, który nad nim wisiał (Niestety w 1939 gestapo wykonało na nim wyrok śmierci.

Polecam 10/10

wiking | 2012-08-27

"Trzeba mieć więcej odwagi do przyznania się do zła niż do popełnienia go" - to słowa Urka - czyli złodzieja o międzynarodowej sławie, o przydomku Nachalnik - czyli śmiałek. Książka to pamiętnik pisany podczas jednego z wielu pobytów w więzieniu przez złodzieja - recydywistę narodowości żydowskiej. Były kandydat na rabina uczący się w chederze (trafai tam, gdyż zostaje przekupiony przez ortodoksyjną matkę słodyczami) i jeszywecie (tradycycjne, zacofane szkoły religijne), ukochany i rozpieszczany przez matkę (ojciec kocha go równie mocnao, a może mocniej, ale nie potrafi przeciwstawić się matce), syn zamożnej i cieszącej się szacunkiem żydowskiej rodziny kupieckiej, stopniowo stacza się na drogę występku, na którą po części sprowadzają go jego wybryki miłosne i młodzieńcze nienasycenie. Inicjację seksualną rozpoczyna bardzo wcześnie jako 13 latek, a ponieważ jest szalenie przystojny nie musi się trudzić, aby zaliczać kolejne zdobycze. W tle pojawiają się meliny pijackie, szynki i...

Afghan | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Dałem mocną piątkę i to tylko ze względu okres i środowisko w którym się dzieje akcja. Niestety jako fan twórczości Piaseckiego, jestem dość mocno rozczarowany innym odkryciem Wańkowicza, panem Nachalnikiem.

analogman | 2015-11-30
Na półkach: 2015, Przeczytane

Podobny życiorys do Piaseckiego, któremu również pomógł Wańkowicz. Jedyna różnica, że Piasecki wydaje się potrzebował wrażeń i adrenaliny którą otrzymywał w zlodziejstwie, szmuglerce czy byciu szpiegiem, a Nachalnik zaczął złodziejstwo przez chęć ucieczki od rodziców a także przez poczucie niedopasowania do całego swiata?

babciastefcia | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Ciekawe historie, okraszone kolorowym, złodziejskim językem, klimat początku XXw... Bardzo wciągająca lektura, zwłaszcza, że o ile wierzyć autorowi - prawdziwa!

Drapek25 | 2016-06-24
Przeczytana: 16 marca 2014