Egiptolog

The Egyptologist
83-7301-649-X
przygoda, sensacja, Egipt,
hunter

Akcja powieści Phillipsa rozpoczyna się na egipskiej pustyni w 1922 roku, a potem przenosi się od australijskich slumsów do sal balowych Bostonu, poprzez Oxford, pola bitewne I wojny światowej i pewien rozpustny dwór królewski.

Ta książka to przykład na to, co kiepski pisarz potrafi zrobić ze wspaniałym tematem :(

zolzowata_franca | 2015-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Myślę, że powieść Arthura Phillipsa ma równo przeciwników jak i zwolenników. Pisana jest w formie dziennika oraz listów, które przyznam nie przypadły mi do gustu, jestem tradycjonalistką. Opis na okładce był bardzo zachęcający. Akcja powieści rozpoczyna się w Egipcie w 1922 roku. Generalnie sam fakt, że powieść jest o Egipcie, o wykopaliskach już na wstępie miała u mnie 10 punktów na 10, należało je jedynie utrzymać. Nie udało się niestety, "Egiptolog" wśród wszystkich książek nawiązujących do tematyki egipskiej, które udało mi się przeczytać zdobył u mnie niewiele, bo 3 punkty, w większości za determinację autora, który doprowadził nas do końca, do 512 strony. Nie znalazłam w niej żadnej tajemnicy, dreszczyka emocji, czy też humoru, zakończenie od początku było podane na tacy.

książek: 2012
Shetani | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 lutego 2014

Przyznaję szczerze, że nie przeczytałam jej w całości. Skoro pierwsze 150 stron książki nie jest w stanie mnie zainteresować, to wątpię, żeby się to zmieniło. Liczyłam na szybką akcję, sporą dawkę napięcia i więcej dynamiki... a tutaj figa z makiem. Jest to połączenie dwóch opowieści - jedna z nich to historia tytułowego egiptologa, a druga detektywa. Zapewne pod koniec książki okazałoby się, że miały ze sobą jakiś związek ,ale szczerze? W ogóle mnie to nie interesuje. Myślę, że mogłabym się zanudzić, gdybym dalej czytała te flegmatyczne przemyślenia bohaterów. A opis wskazywał na to, że będzie to świetna powieść! Niestety, zawiodłam się i nie przebrnęłam.

Brian | 2015-04-01
Przeczytana: 25 marca 2015

Kolejna książka która trafiła w moje ręce przypadkiem. Po prostu byłem w bibliotece i nie miałem pomysłu co wypożyczyć. Moją uwagę zwrócił tytuł wypisany na grzbiecie – Egiptolog. Od dziecka uwielbiam Egipt ale z początku pomyślałem sobie : Faraonowie, Piramidy, Sfinks, Ozyrys, Amon – Re, piasek, piasek, piasek… ile już tego było ? ile razy już to przerabiałem ? Pewnie już pominąłbym tą książkę ale z uwagi na to że i tak nie miałem innych pomysłów, doszedłem do wniosku, że czemu nie ? W sumie to fajnie będzie po raz kolejny przemierzać bezkresne egipskie pustynie.

Opinie na temat tej książki, z jakimi się spotkałem, nie były raczej pochlebne, dlatego też tym większe było moje zdziwienie gdy po kilkudziesięciu stronach tej powieści zdałem sobie sprawę, że bawię się świetnie ! Temat niby już przewałkowany wielokrotnie ale opowiedziany w tak ciekawy i niekonwencjonalny sposób że efekt był piorunujący. Ta historia po prostu niesamowicie wciąga. Można nawet pokusić się o stwierdzenie...

Tomek Kupczak | 2013-11-06
Przeczytana: 06 października 2013

"Egiptolog" to książka, która łączy w sobie dwa krzyżujące się pamiętniki. Pierwszy jest pisany w formie dziennika przez tytułowego egiptologa - Ralph'a Trilipush, drugi przez emerytowanego detektywa, który opisuje swoje śledztwo z czasów młodości. Jak nietrudno zgadnąć, oba teksty znajdują w końcu swój wspólny mianownik.

Pomysł jest ciekawy i przyznam, że przez pierwsze sto stron książce udało się wzbudzić moje zainteresowanie. Niestety jednak, po owych stu stronach moje zaciekawienie całkowicie zgasło. "Egiptolog" okazał się być pozycją tak koszmarnie nudną, że nie byłem w stanie zmusić się do przeczytanie większej ilości stron za jednym zamachem. W końcu udało mi się zmęczyć całość, jednak ciągnęła mnie ku temu chyba tylko niechęć do odkładania niedoczytanych książek.

Finał, dodam że całkowicie przewidywalny i nie stanowiący zaskoczenia, okazał się być niegodny czasu, jaki poświęciło się na dobrnięcie do niego. Za karę, książka została przeze mnie natychmiast...

Esme | 2015-05-28
Przeczytana: 16 maja 2015

Cóż... po pierwszych 100 stronach nie było nadal wiadomo o co dokładnie chodzi i dlaczego książka ma być - według opisu na tylnej okładce - taka popularna; po 150 stronach już było wiadomo jakie są główne wątki, ale nadal było nudno. Przez jakiś czas zastanawiałam się nawet, czy nie odłożyć lektury na bok i zająć się czymś bardziej wartościowym, jednak nie mam w zwyczaju porzucać raz zaczętych książek, a poza tym sama intryga stawała się powoli na tyle ciekawa, że chciałam poznać zakończenie. Intryga bowiem, owszem, jest ciekawa, jednak została napisana w tak nudny do bólu sposób, że bardzo ciężko jest to wszystko przetrawić. Nie wiem, z czego to wynika, choć ekstremalnie mała ilość dialogów też jest pewnie na rzeczy. Sporo czasu przed końcem książki czytelnik może się domyśleć wszystkich "niewiadomych" i w jakim kierunku zmierza zakończenie, więc brak elementu zaskoczenia także przemawia na niekorzyść. Jedyna niespodzianka to wyjaśnienie wątku, który w żaden sposób nie jest...

wirydiana | 2011-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

Opis książki umieszczony na okładce wskazywał, że będzie to kolejna pozycja z gatunku archeologiczno-awanturniczo-przygodowego. Nic bardziej mylnego. Tzn, w książce jest szeroko rozwinięty wątek archeologiczny, jest awantura obejmująca kilka kontynentów, jest także przygoda ( dla niektórych bohaterów ostatnia w życiu), ale to jednak nie to czego można spodziewać się po okładkowym opisie.
Młody archeolog wyrusza w podróż do Egiptu, aby odkryć grobowiec króla XIII dynastii Atum -Hadu. Nikt poza nim nie wierzy, że taka postac w ogóle istniała. Przekonany o własnej nieomylności Ralph Trilipush stawia wszystko na jedną kartę, pozostawia w Bostonie narzeczoną, inwestuje wszystkie posiadane środki finansowe oraz pieniądze wspólników ( w tym przyszłego teścia ) i wyjeżdża po chwałę odkrywcy. W Egipcie zawiązuje znajomość z Carterem, dzięki czemu ma możność uczestniczyc w otwarciu grobowca Tutenchamona. W przekonaniu Ralpha skarby zgromadzone w tym grobowcu to nędzna namiastka tego co sam...

benia86 | 2016-03-05

Nie było tak źle. Spodobała mi się forma listów zamiast klasycznej prozy, spodobała mi się tematyka Starożytnego Egiptu i spodobał mi się australijski detektyw, ale psuło się wszystko sukcesywnie wraz z każdą przeczytaną stroną. Drażni ł mnie Trilipush, drażnił mnie Atum hadu, rozczarowałam się czytając jak skończył się jedyny obiecujący wątek detektywistyczny, samo zakończenie to chyba jakiś żart. Znowu książka z pomysłem, potencjałem, a po prostu zje#$na. Jestem zła i rozczarowana i NIE POLECAM.

Anksunamun | 2016-07-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016