Jak być niewinnym

Tłumaczenie: Kryzsytof Jachimcyzk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisarze Jezyka Niemieckiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Anleitung zum Unschuldigseien
830803506X
literatura niemiecka
satyra
Morveuse

Jak czuć się niewinnym w kraju totalnego reżimu? Na to pytanie zna odpowiedź Florian Illies. Książka przeznaczona dla ludzi o dużym poczuciu humoru i niekoniecznie czystym sumieniem ; )

Dag | 2011-01-20

Doświadczenie czytelnicze nauczyło mnie, że wszystko, cokolwiek wydawca umieści na okładce jest kłamstwem. A jeśli znajdzie się tam przymiotnik "zabawne", wiadomo na pewno, że książka może wprowadzić na w wiele różnych nastrojów z irytacją i zażenowaniem na czele, ale możemy być pewni, że nas nie rozbawi. A jednak! "Jak być niewinnym" to bardzo, bardzo pozytywne zaskoczenie, książka napisana bardziej w formie niezwiązanych ze sobą lekkich uwag dotyczących życia codziennego - naprawdę rozśmiesza! Wprawdzie część z opisywanych sytuacji nie była dla mnie do końca zrozumiała z racji tego, że autor opisuje tam przywary społeczeństwa niemieckiego, lecz zdecydowana większość spostrzeżeń jest cudownie uniwersalna. Autor kończy każdy z krótkich rozdziałów ćwiczeniem, którego ewentualna realizacja na pewno doprowadziła by nas do bycia winnymi zarzucanych nam czynów, bo mimo tak sformułowanego tytułu autor zdaje się nas kierować w zupełnie przeciwnym kierunku.

czerwiec | 2014-11-26
Przeczytana: 17 października 2014

Poczucie winy spowodowane częstym jedzeniem w sieci McD. płynnie przechodzące do samozadowolenia przy kupowaniu warzyw, zaniepokojenia losem obcego człowieka i przerażenia swoim rzekomym wsparciem zbrodni nazistowskich. Prysznic jako narzędzie presji seksualnej. Albo mrożący krew w żyłach rozwój sytuacji na przyjęciu nie wprost urodzinowym.

Jako pretekst do przemyślenia kulturowego wątku poczucia winy - niezłe, jako intelektualna rozrywka jednak trochę za płytkie.

porządekalfabetyczny | 2011-12-13

Agata | 2012-01-21