Wybór nowel

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
klasyka
Julita

Zbiór utworów Elizy Orzeszkowej zawierający następujące tytuły: "A... B... C...", "Dobra Pani", "Gloria Victis".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

maszynistaGrot | 2017-04-20

Nowelki Orzeszkowej poruszają problematykę ucisku pod zaborami (ABC), fałszywej dobroczynności (Dobra pani) oraz hołdu powstańcom styczniowym (Gloria Victis).

Dwie pierwsze są bardzo proste w odbiorze, w przeciwieństwie do chyba najsłynniejszej „Glorii Victis” , której fabuła jest pozbawiona chronologii, oraz wydaje się dość niespójnie napisana, choć tu Orzeszkowa musiała celowo nieco szyfrować swój utwór, aby ominąć cenzurę. I trzeba przyznać genialny zabieg zastosowała Orzeszkowa zmieniając zwrot „vae victis” (biada zwyciężonym) na „gloria victis” (chwała zwyciężonym), podkreślając w ten sposób, iż choć powstanie skończyło się porażką militarną to jednak miało bardzo duże znaczenie moralne dla narodu jako czyn ku pokrzepieniu serc.

Na koniec trzeba pochwalić to wydanie za opracowanie, charakterystykę utworów.

Korynna | 2016-09-25
Przemysław | 2016-03-23