Kobiety dyktatorów

83-7319-936-5
dyktator, XX wiek
historia
Alicja

XX wiek bywa często nazywany stuleciem dyktatorów. Jednak o kobietach u ich boku wiemy niewiele. Jakie były? Co wiedziały o zbrodniach swoich małżonków? Czy cieszyły się ich zaufaniem i czy także ponoszą odpowiedzialność za ich czyny? Jak wykorzystywały swoją pozycję? A może reprezentowały zupełnie inne interesy? Po Nadieżdzie Allilujewej pozostało podarte zdjęcie. Jej małżonek, Józef Stalin, podarł je z wściekłości po jakiejś strasznej kłótni, ale potem skleił je starannie któryś z przyjaciół. Niedługo potem Nadieżdę znaleziono martwą, zapewne zamordował ją sam Stalin. Szczegóły nigdy nie wyszły na jaw - życie i śmierć Nadieżdy Allilujewej przysłania cień czerwonego cara. Carmen Polo natomiast traktowana była niemal jak królowa u boku swego męża, Francisco Franco, i wychowała ich córkę niczym Elżbietę II. Pisywała artykuły do prasy światowej i odgrywała ważną rolę w spotykającym się z międzynarodowym potępieniem reżimie Franco, nadając mu ludzkie oblicze. Podobnie jak Stalin i Franco, większość XX-wiecznych dyktatorów miało żony lub kochanki, albo jedne i drugie. Historycy rzadko wspominają o tych kobietach. Antje Windgassen wydobywa je z cienia historii i stara się zaprezentować inne spojrzenie na wiek dyktatorów.

źródło opisu: muzaklub.com

źródło okładki: muzaklub.com

Aleksandra90 | 2014-04-13

Książka przypadkowo wpadła w moje ręce (pomyłka przy zamówieniu w bibliotece :) ) . Całkiem ciekawa, szybko się czyta. Każda historia jest opisana krótko, zwięźle i na temat. Znajdują się również fotografie. Jedynym minusem wg. mnie jest oprawa książki, dość nie ciekawie wygląda, ale treść jak najbardziej w porządku.

Superchick | 2014-01-09

Książka warta przeczytania. Autor opisuje biografie kobiet słynnych dyktatorów w sposób zwięzły i z licznymi ciekawostkami na temat ich życia. Jedne historie były bardziej porywające inne mniej, dla mnie najciekawsze były losy kobiet Stalina, ponadto zaprezentowane zostały partnerki Mussoliniego, generała Franco, Mao Zedonga, Caucescu, Perona, Honeckera, Tito oraz Milosevica

Marta Chruszczewska | 2016-09-18
Syla | 2016-05-01