Człowiek w Ogniu

Tłumaczenie: Grażyna Jagielska
Cykl: Najemnik John Creasy (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Man on fire
837245289X
sensacja, zemsta, życie
Strzygusia

Creasy, były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, alkoholik i życiowy bankrut, rozpoczyna pracę dla włoskiego przemysłowca. Jest ochroniarzem jego jedenastoletniej córki. Dzięki niej odzyskuje radość życia i po raz pierwszy zaczyna wierzyć w jego sens. Ale dobre dni nie trwają długo. Tragiczny obrót zdarzeń sprawi, że jedynym celem Creasy'ego stanie się zemsta.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

chmurka | 2016-11-05

W zasadzie niewiele stron, ale za to dzieje się w tej książce wiele. Wojna, przemoc, przestępczość zorganizowana, zemsta i wszystkie brudy tego świata przeplatają się ze sobą. Ale jest też o uzdrawiającej potędze przyjaźni i miłości. Może brzmi banalnie, ale wplecione w całość, fantastycznie współgra. A to zakończenie......matko!!
Nie spodziewałam się, że książka wywrze na mnie aż takie wrażenie. Niby niepozorna, a tyle skrajnych emocji.
Bardzo polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

A. J. Quinnell, właść. Philip Nicholson (1940 – 2005) - autor thrillerów, w tym serii Creasy.
Cykl Creasy (Wikipedia):
Man on Fire (1980) (wyd. Pol. 1995 Najemnik, 2000 Człowiek w ogniu)
The Perfect Kill (1992) (wyd. Pol. 1996 Lockerbie)
The Blue Ring (1993) (wyd. Pol. 1996 Błękitny Kartel)
Black Horn (1994) (wyd. Pol. 1997 Czarny róg)
Message from Hell (1996) (wyd. Pol. 1998 Piekło)
Bohaterem jest John Creasy, były amerykański żołnierz Legii Cudzoziemskiej. Jego powieść "Człowiek w ogniu" doczekała się dwóch adaptacji filmowych w 1987 i 2004.

Trupów dużo, miłości i przyjaźni też, niedopałków w mojej popielniczce pełno, kubek po kawie pusty, a mnie chce się siusiu, bo nie mogłem od połowy książki nawet na chwilę się oderwać, czego i Państwu życzę. Daję tylko 8 gwiazdek, bo zbyt optymistyczne, by dać więcej.

emindflow | 2016-03-02
Przeczytana: 01 marca 2016

Klasyczna pozycja z półki literatury sensacyjnej.
Mamy tu klasyczny westernowy schemat ze zbrodnią i samotnym mścicielem osadzony we Włoszech opanowanych przez mafijne rodziny.
Niby nic nadzwyczajnego, pomysł wielokrotnie wykorzystywany był w literaturze i filmie, a mimo to naprawdę dobrze się to czyta. Powieść powstała dość dawno i wprawdzie na każdym kroku to się czuje, szczególnie przy opisach uzbrojenia i innych środków technicznych używanych przez głównego bohatera, ale i tak całość doskonale broni się dobrym pomysłem, spójną akcją i dynamiką.
Z perspektywy czasu razi nieco czarno-biały podział charakterologiczny postaci, dzisiaj już nikt tak nie pisze.
Mimo wszystkich zastrzeżeń nie żałuję czasu poświęconego na lekturę tej książki.

dawno temu czytałam książki A.J. Quinnella, nie pamiętam szczegółów, ale ciągle mam w pamięci wrażenie jakie zrobiły na mnie jego książki, rewelacja! :)

Mirek | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Trzecia część dotycząca najemnika o nazwisku Creasy, którą miałem przyjemność przeczytać. Co prawda nie czytałem ich chronologicznie jednakże wcale mi to nie przeszkadzało. Po zakończeniu lektury doszedłem do wniosku,że muszę obowiązkowo skubnąć trochę grosza ze skarbonki na zakup innych części.

"Najemnik" należy do grupy powieści, które wciągają już na samym początku i tak już zostaje do ostatniej strony. Książkę czyta się szybko i zrozumiale,ale nie cierpi na tym treść - jest to zasługa stylu Quinnella, który niezmiernie sobie cenię.

Jeżeli chodzi o fabułę. Jest to bardzo dynamiczna akcja. Nowa praca ochroniarza. Przyjaźń. Porwanie. I zemsta. Niby banalne, a jednak książka wzbudza silne emocje. Creasy - człowiek zimny, samotny i zamknięty przed większością świata, któremu przez praktycznie całe życie towarzyszyła śmierć i zniszczenie poznaje młodą 11-letnią Pitę. Zostaje jej ochroniarzem. Po wielu zmaganiach dziewczynka przełamuje w nim pewne blokady i uczy go patrzenia na...

Komig | 2015-11-22
Przeczytana: 18 listopada 2015

Bardzo szybka akcja mocno trzymajaca w napieciu. Jedna z lepszych lektur w ostatnim czasie. Polecam.

Oceniam na 5.

Jakub | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Genialna. Obejrzałem film, potem wchłonąłem w 3 dni książkę i znów wróciłem do filmu. Film raczej na podstawie książki, ale mocno zmieniono fabułę. Książka wciąga niesamowicie, bardzo wartka akcja i zaskakujące zakończenie.

gpsia | 2014-11-02
Przeczytana: 2004 rok

Polecam. W książce dzieje się baaardzo dużo. Jak ktoś oglądał film - to pamiętajcie - najdłuższy (z trzech) rozdziałów został pominięty.
Pochłonęłam w dwa wieczory :)

ziellona | 2018-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2018

Quinnell - absolutny mistrz pióra. Wciąga od pierwszej linijki. Cykl z Creasy'm jest cyklem... uroczym. Pomimo tego, że jest on najemnikiem, zabija, morduje, mści się... Nie wiem jak autor to zrobił (i czy w ogóle to było w jego zamiarze), ale Creasy od razu wzbudza sympatię, choć opis tej postaci do sympatycznych nie należy.
Najemnik jest pierwszą książką z cyklu - stąd zapewne dość dużo miejsca zajmuje opis głównej postaci, historię "skąd się wziął" .. itd. Akcja zaczyna się dopiero w połowie. I dlatego dostaje ode mnie tylko 5 gwiazdek - bo dla mnie jest to najsłabsza książka z cyklu.
Co nie zmienia faktu, że czytam ją już trzeci raz...

dask | 2013-03-15
Przeczytana: 15 marca 2013

Pierwsza część książki skojarzyła mi się z "Sarą" Pasikowskiego, bo oto szkolony w walce pijak staje się ochroniarzem...

Ostatnia część książki jest bliższa "Commando" ze Schwarzeneggerem...

Dobrze napisana proza sensacyjna, ze stopniowaniem akcji, w momentach wzbudza silne emocje.