Wiara człowieka radzieckiego

Wydawnictwo: Nomos
978-83-60490-22-8
n0e

Nie znam innej pracy, ani w literaturze polskiej, ani w światowej, która w sposób tak zdecydowany, konsekwentny i z tak dużym rozmachem analizowałaby komunizm jako zjawisko religijne, stawiając - tym lepiej, że w sposób prowokacyjny - fundamentalne pytania nie tylko o naturę komunizmu, ale też o naturę religii. Z recenzji prof. dr hab. Wioletty Małgorzaty Kowalskiej „(...) spośród znanych...

Z recenzji prof. dr hab. Wioletty Małgorzaty Kowalskiej

„(...) spośród znanych opracowań tego tematu Rafałowi Imosowi udało się najpełniej odnaleźć soteriologiczne i kosmologiczne sensy ideologii marksistowskiej i najgłębiej dotrzeć do ich podstawowego paradygmatu. (...) Autor zrywa z dominującą tendencją traktowania marksizmu jako struktury 'religiopodobnej', 'quasi-religijnej' czy 'pseudoreligijnej', dowodząc nie tylko na poziomie funkcjonalnym, lecz także i istotowym jego religijnego charakteru. Na tym polega główne novum jego podejścia, którego eksplikacją jest cała praca".

Z recenzji dra hab. Andrzeja Szyjewskiego

źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/153/p/243

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/153/p/243

marcjn | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Fascynująca choć napisana cokolwiek ciężkim językiem książka. Autor argumentuje za uznaniem marksizm-leninizmu za religię i robi to przekonująco i z gracją. Marksim-leninizm skupiony nie na człowieku, lecz na prawdzie, lub raczej Prawdzie, mieniący się systemem naukowym był w istocie kwestią wiary, niczym więcej. Miał swoich proroków i świętych, doktrynę wykładaną w katechizmie i odpowiedzi na wszystko, mówiąc krótko był religią, nie quasi-religią czy jakimś nędznym i niegodnym zamiennikiem a religią właśnie.
Człowiek radziecki żył w czasach ostatnich czekając na wypełnienie się dni; komunizm był tuż za rogiem, tak jak Jezus spodziewał się szybkiego nadejścia Królestwa Bożego tak Lenin uważał, iż współcześni mu 15 latkowie żyli będą w komunizmie. Czym jednakże miał być ów komunizm było rzeczą ludzkiemu umysłowi niedostępną, wiedziano jedynie czym nie będzie, wiara zaś w jego osiągnięcie usprawiedliwiała wszelkie zbrodnie.
Dla osób chcących spojrzeć na marksizm-leninizm z innej...

damageshealth | 2011-11-27
onyria | 2016-09-18