Faszyzm włoski i hitleryzm w publicystyce Romana Dmowskiego w latach 1922 - 1939

Wydawnictwo: Nortom
978-83-89684-48-6
historia
n0e

Autor ukazał stosunek Romana Dmowskiego do dwóch masowych ruchów społeczno-politycznych które dominowały w I połowie XX w. w Europie. Faszyzm włoski oraz hitleryzm - systemy powstałe jako przeciwwaga dla komunizmu - były ruchami które odcisnęły decydujące piętno w historii Europy. Reżimy te w wyniku militaryzacji polityki stały się zagrożeniem dla pokoju w Europie i na całym świecie zaś rywalizacja ich przywódców Benito Mussoliniego z Adolfem Hitlerem o pierwszeństwo w hierarchii wodzów państw totalitarnych uwidoczniła się w zapędach imperialistycznych. Książka ukazała również w szerokim kontekście ewolucję poglądów Romana Dmowskiego na oba ruchy społeczno-polityczne.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/175883

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/175883

Michał Mikucki | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Ciekawe zebranie poglądów przywódcy Narodowej Demokracji wobec tych dwóch, jakże ważnych masowych ruchów narodowych w Europie. Ogromna ilość przypisów nadaje pracy wiarygodności. Jednak czasem miałem wrażenie, że autor próbuje wzmocnić znaczenie niektórych słów Dmowskiego, a osłabić znaczenie innych.

Anna | 2017-12-01
Sezar | 2017-06-07