Żegnaj, Jaśmino

Wydawnictwo: Telbit

Jaśmina jest licealistką, którą natura hojnie obdarzyła talentem i urodą. Dom dał jej miłość, zasady moralne i... niezbyt mocne poczucie własnej wartości. Pragnęła być na topie i dobrze się bawić, najlepiej z narkotykowym dopingiem. Nigdy nie chciała popaść w nałóg. Była przekonana, że wszystko ma pod kontrolą, tymczasem niepostrzeżenie dla siebie przekroczyła cienką granicę, poza którą nie rozróżnia się już dobra od zła, niegodziwość powszednieje, sumienie traci wrażliwość, nieprawość staje się sposobem na życie, i gdzie nawet okrutna zbrodnia nie przywołuje do opamiętania. Za czyny popełnione w nierzeczywistym świecie narkotycznych oparów karę wymierza świat realny. Jaką cenę zapłaci Jaśmina?
Ewa Barańska jest znaną autorką książek dla dzieci i młodzieży. W jej dorobku literackim znajdują się m.in. powieści: Kosmiczna heca, czyli wakacje z zielonym, Kosmiczna heca, czyli na Wiridii, Kamila, Karla M.,Ja, Blanka, z kim płaczą gwiazdy, opowiadania: Propozycja nie do odrzucenia, Nocna przygoda, oraz słuchowiska radiowe: Filip i Helena i Ezechiel. W swoich powieściach dla młodzieży autorka podejmuje tematy trudne, ale aktualne, nie stroni też od tematów kontrowersyjnych, takich jak samobójstwo czy anoreksja. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa TELBIT Kamila została doceniona przez młodych czytelników i znalazła się na liście najlepiej sprzedających się książek dla młodzieży w Polsce.

Samhain | 2012-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2012

Kolejna książka o uzależnieniu od narkotyków i kolejne myśli, jak można tak upaść? Mając wszystko, czego naprawdę się potrzebuje, nagle przychodzi ochota na spróbowanie narkotyków.

Jaśmina miała wszystko, prócz rodziców niestety, ale rodziców zastępowali jej dziadkowie. Miała dach nad głową, miała gdzie spać, miała się gdzie umyć, miała co jeść, dobrze się uczyła, ale jak to zwykle bywa - nie doceniamy tego co mamy, za to wyszukujemy rzeczy, które tak na dobrą sprawę nie są nam jakoś szczególnie potrzebne, w tym przypadku: markowe ciuchy (o zgrozo).

W tej książce wszyscy, WSZYSCY bez wyjątku są winni. Znajomi, przez których zaczęła brać, dziadkowie, którzy niestety przez znaczącą różnice wieku jej nie rozumieli. Wszyscy. Bez narkotyków można różnie dobrze się bawić, nie wpadając przy tym w uzależnienie. Do dobrej zabawy potrzeba tylko wspaniałych ludzi, dobrego miejsca i pomysłów. Narkotyki są tu zbędne.

Wyróżniam tą książkę tylko z jednego powodu - w żadnej książce (którą do...

Ulka | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Co trzeba zrobić, żeby wreszcie ponieść karę za popełnione czyny? Co trzeba zrobić ,żeby upaść na samo dno? Co trzeba zrobić, żeby stracić godność i szacunek drugiej osoby? Do czego doprowadzają narkotyki? Na te wszystkie pytania odpowiedź możemy znaleźć właśnie w tej powieści. Autorka pokazuje bardzo obszernie jak narkotyki zawładnęły życiem Jaśminy. Tylko do czego doprowadziły?

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Okropna. Przeczytałam ją specjalnie na konkurs szkolny. W wielkim stopniu odstraszała mnie okładka. Biała dziewczyna z wielkimi czerwonymi sińcami (nie mam pojęcia jak to inaczej nazwać) pod oczami. Również fabuła nie przypadła mi do gustu. Pokroić swoją babcię tasakiem, wrzucić do worka i zamurować... Dla mnie to okropne. Nie mogłabym więcej wziąć jej do rąk.

Ruthless_Woman | 2013-10-12

Książka świetnie ukazuje jak zwykła dziewczyna może przeistoczyć się w narkomankę i ćpunkę. Jak może szybko zejść na dno. Jak przez narkotyki można stracić wszystko i do czego można się posunąć, byle by zdobyć towar..
Przerażająca rzeczywistość.

patulka1237 | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Książka "Żegnaj Jaśmino" ukazuje losy dziewczyny poukładanej, grzecznej, która w pewnym momencie życia popada w narkotykowy nałóg. Bardzo dobrze ukazane są uczucia i emocje Jaśminy, można się w nią wczuć. Według mnie wniosek, by nie popaść w jakikolwiek nałóg jest jeden: NIE ZACZYNAĆ!

Monika | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

"Żegnaj, Jaśmino" - książka o dziewczynie, która przez narkotyki popełnia błąd za błędem. Wzięłam ją dziś do ręki i w ten sam dzień skończyłam. Tak jak Jaśmina uzależniła się od narkotyków, tak ja uzależniłam się od tej książki. Cóż można o niej powiedzieć? Książka jest cudowna, czyta się ją w zaskakującym tempie. Na pewno pouczająca i skłaniająca do refleksji. Poruszyła moje serce, a ostatnia kwestia Łukasza doprowadza mnie do łez :). Zdecydowanie polecam.

sujeczka | 2010-03-31
Przeczytana: kwiecień 2010

Od jakiegoś czasu zabieram się za przeczytanie którejś książki pani Ewy Barańskiej, mój wybór padł w końcu na "Żegnaj, Jaśmino".
Książka od razu mnie wciągnęła, pisana jest fajnym językiem - młodzieżowym, a jednak nie sztucznym, a sama fabuła od początku zapowiada się interesująco. Jaśmina niedawno straciła rodziców i w związku z tym w jej życiu zachodzą spore zmiany - przeprowadza się do dziadków, zmienia szkołę w środku roku szkolnego. Pomimo ciężkich przeżyć nie ma innego wyjścia - musi przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż w nowej szkole aby być kimś trzeba należeć do klasowej elity... Jaśmina w końcu znajduje na to sposób, jednak jego skutki są dla niej tragiczne. Jaśmina zaczyna bowiem oszukiwać najbliższe osoby, nadwyręża ich zaufanie, wpada w nałóg, a ostatecznie popełnia zbrodnię, której konsekwencji nie uda jej się uniknąć.
Jaśmina jest bohaterką co do której nie można mieć stosunku obojętnego. Początkowo była osobą, która budziła...

Veronica | 2014-05-05
Przeczytana: 04 maja 2014

To pierwsza książka p. Ewy Barańskiej, którą miałam okazję przeczytać. To sięgnięcia po coś tej autorki zachęciła mnie dobra opinia babci i siostry. Bardzo ciekawi mnie także " Nie odchodź Julio" mam nadzieję, że gdzieś znajdę tą książkę :) Wracając do "Żegnaj Jaśmino" bardzo szybko się czyta, jest wciągająca i w doskonały sposób ukazuje co narkotyki mogą zrobić z człowiekiem. Warto przeczytać :)

Zuziuchna | 2011-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2011

'Żegnaj, Jaśmino' to kolejna książka Ewy Barańskiej, którą udało mi się przeczytać. Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu ,że autorka ta jest moją ulubioną polską pisarką, która rewelacyjnie potrafi kierować emocjami czytelnika przedstawiając różne rodzaje problemów. W przypadku tej pozycji ukazuje nam narkomanie. Jednak nie ,jak w większości książek, problem z uzależnieniem (chociaż oczywiście on również jest poruszony), ale ze zmianą jaka może zajść w człowieku ciągnąc go na dno.
Główna bohaterka, Jaśmina, jest licealistką, która po śmierci rodziców zamieszkała z dziadkami, co wiązało się ze zmianą szkoły. Dziewczyna jest ładna, zdolna, oczytana, a przede wszystkim otoczona ogromem miłości ze strony dziadka i babci. Jednak wiadomo , jak to starsi ludzie, bywają oni nieco staroświeccy, co często wprawia Jaśminę w zakłopotanie. Przede wszystkim jednak kochają swoją wnuczkę i chcą dla niej jak najlepiej. Niestety główna bohaterka nie widzi w sobie zalet, a fakt, że nie jest...

Lucy Shirley | 2016-04-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

Jaśmina Zaniewska jest wzorową uczennicą i przykładną dziewczyną, która po śmierci rodziców zamieszkuje z dziadkami. W nowej szkole imponują jej ludzie, którzy prowadzą zupełnie inny styl życia, niż ona. Jej pokora i skromność zaczynają ją przytłaczać, za wszelką cenę pragnie stać się taka, jak szkolna elita. Wymaga to od niej wielu poświęceń. Sięga po narkotyki. Z początku tylko dla zabawy, żeby widzieć więcej, jaśniej, lepiej. Szybko wpada w uzależnienie, które ciągnie ją na samo dno.
Nie mam jednoznacznej opinii, co do tej książki. Po "Nie odchodź, Julio" polubiłam styl Ewy Barańskiej, jednakże ta powieść nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Była po prostu płytka i nudna. Jest antyreklamą narkotyków, ale w tej tej roli znacznie lepiej sprawdza się książka Christiane F. Tutaj zabrakło mi autentyczności. Jest tylko przytłaczającą przestrogą dla młodych ludzi, żeby nie zaczynali eksperymentować, bo skutki ich ciekawości mogą okazać się katastrofalne, a cena jaką przyjdzie za...