Krzyżówka z „Przekroju”

Okładka książki Krzyżówka z „Przekroju” Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Krzyżówka z „Przekroju”
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Seria:
Seria z Jamnikiem
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
203
179

Na półkach:

Kiedy w sobotnie popołudnie staję przed biblioteczką i zastanawiam się co poczytać, często sięgam na półkę z twórczością pana Zygmunta, aka ZZZ - ten klasyk milicyjnego kryminału swoim nazwiskiem stanowi gwarancję jakości lektury.
Nie inaczej jest w przypadku "Krzyżówki z Przekroju", gdzie życie wiejskiego chłopaka splata się z życiem warszawskiego półświatka, a którym to splotem szczególnie interesuje się znany nam już z "Czerwonej nitki" i "Pieczeni sarniej" Franek Kociuba, obecnie porucznik. Dorzućmy do tego jeszcze wątek (a jakże) miłosny, tym przyjemniejszy, że stosunkowo niewiele rozbudowany, i kniga gotowa. Serdecznie polecam!

Kiedy w sobotnie popołudnie staję przed biblioteczką i zastanawiam się co poczytać, często sięgam na półkę z twórczością pana Zygmunta, aka ZZZ - ten klasyk milicyjnego kryminału swoim nazwiskiem stanowi gwarancję jakości lektury.
Nie inaczej jest w przypadku "Krzyżówki z Przekroju", gdzie życie wiejskiego chłopaka splata się z życiem warszawskiego półświatka, a którym to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
235
94

Na półkach: ,

Super się czyta :)

Super się czyta :)

Pokaż mimo to

avatar
566
518

Na półkach: ,

Marcysia, mieszkanka podjędrzejowskiej wsi przyjechała do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Niestety, państwo u których miała pracować wyjechali i dziewczę nie wiedziało co z sobą zrobić. A piękna to była dziewczyna „mocno, ale foremnie zbudowana. Tryskała zdrowiem i ochotą do życia. Dziewucha jak trza…”[3] – pomyślał Wojtek Kalina, który wybawił ją z opresji wieczorną porą, gdy szła samotnie parkową alejką. Pokonując trzech opryszków i ratując cnotę niewiasty, ten barczysty a zarazem prostolinijny młodzieniec sprawił, że niebawem Marcysia ulokowała w nim swe uczucia.

Nie była to do końca udana lokata, gdyż jak się okazało Wojtek miał niebywały talent do pakowania się w kłopoty.

Więcej na:
http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2013/11/krzyzowka-z-przekroju-zeydler-zborowski.html

Marcysia, mieszkanka podjędrzejowskiej wsi przyjechała do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Niestety, państwo u których miała pracować wyjechali i dziewczę nie wiedziało co z sobą zrobić. A piękna to była dziewczyna „mocno, ale foremnie zbudowana. Tryskała zdrowiem i ochotą do życia. Dziewucha jak trza…”[3] – pomyślał Wojtek Kalina, który wybawił ją z opresji wieczorną porą,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1702
1687

Na półkach: ,

„Im to dobrze – myślał. – Mają skrzydła, mogą lecieć, gdzie chcą. Nikt ich nie zatrzyma, nikt nie zażąda paszportu. Tylko ptak może być naprawdę szczęśliwy, naprawdę wolny.”

Serię wydawniczą kryminałów z jamnikiem poznałam stosunkowo niedawno i od tej pory kolekcjonuje książki, które zostały w niej wydane nakładem wydawnictwa Czytelnik. Książki z jamnikiem były wydawane od 1959 r. do 1996 r., także jest ich całkiem sporo (220 tytuły). W serii można spotkać wydania klasycznych twórców kryminałów takich jak Agata Christie czy Raymond Chandler ale przede wszystkim polskie nazwiska Zeydler-Zborowski, Edigey czy Sekuła. Rozpoczynając swoją przygodę z tą serią, nie znałam w większości nazwisk polskich pisarzy kryminałów. Pewnie dlatego, że świetność ich przypadała na lata PRL-u. Potocznie kryminały z tamtej epoki nazywane są literaturą milicyjną bądź literaturą bezpieczniacką – z wiadomych nam względów ówczesnego ustroju i propagandy.

Zygmunt Zeydler-Zborowski ( pseud. Helner Tomasz, Zoor Emil) to mistrz powieści kryminalnej, która dotyczy okresu PRL-u. W sumie napisał 28 kryminałów, które początkowo nie miały swoich wydań książkowych, lecz były drukowane w regionalnych gazetach. Wszystkie jego kryminały doskonale ukazują stosunki społeczno-obyczajowe ówczesnych czasów.

„Krzyżówka z przekroju” (1976 r.) to typowy przykład literatury milicyjnej. Głównym bohaterem jest w niej wiejski chłopak -Wojciech Kalina, który po wyjściu po trzech latach z więzienia, próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Niestety spotyka dawnego kolegę, przez którego siedział w więzieniu i sprawy zaczynają się komplikować.
Kalina zostaje wciągnięty w szeroko zakrojoną intrygę, którą rozwiązać mogą jedynie funkcjonariusze milicji obywatelskiej porucznik Olszewski oraz Kociuba. Są morderstwa, jest namiętność, jest intryga – wszystko co musi się znajdować w dobrym kryminale.
Poza tym świetnie ukazany rys obyczajowy doby socjalizmu jest wielkim plusem.

Mimo tego, że w kryminałach z serii Jamnik, zazwyczaj funkcjonariusze ówczesnej MO są postaciami bez skazy, ukazani jako idealni stróże porządku i sprawiedliwości, a wiemy przecież, że niekoniecznie tak było myślę, że warto je poczytać aby przenieść się w lata szmuglowania dewiz, wymiany dolarowej, propagandy „złego” Zachodu itd. W szczególności jest to dobry rys historyczny dla młodszych czytelników, którzy lata socjalizmu znają tylko z lekcji historii bądź opowiadań rodziców.

Ja odkrywając serię tych kryminałów, nie spodziewałam się takiego zainteresowania z mojej strony. Każdy kryminał to około dwie godzinki intensywnego czytania ale za to czytania, które w tym czasie przenosi mnie w lata socjalizmu. W czasy, które były patrząc z mojej perspektywy groteskowe i śmieszne ale zarazem trudne i bardzo niebezpieczne. Jest to z pewnością wielka gratka dla wielbicieli literatury i kina doby PRL-u. Polecam.

„Im to dobrze – myślał. – Mają skrzydła, mogą lecieć, gdzie chcą. Nikt ich nie zatrzyma, nikt nie zażąda paszportu. Tylko ptak może być naprawdę szczęśliwy, naprawdę wolny.”

Serię wydawniczą kryminałów z jamnikiem poznałam stosunkowo niedawno i od tej pory kolekcjonuje książki, które zostały w niej wydane nakładem wydawnictwa Czytelnik. Książki z jamnikiem były wydawane od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
86
57

Na półkach: ,

Uwaga! Okładka sugeruje rozwiązanie zagadki 😀

Uwaga! Okładka sugeruje rozwiązanie zagadki 😀

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    41
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    14
  • Kryminał
    2
  • Kryminały PRL-U
    1
  • Nie posiadam :)
    1
  • Kryminały milicyjne
    1
  • Dawno temu
    1
  • Domowa Biblioteczka
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Więcej
Zygmunt Zeydler-Zborowski Krzyżówka z „Przekroju” Zobacz więcej
Zygmunt Zeydler-Zborowski Krzyżówka z „Przekroju” Zobacz więcej
Zygmunt Zeydler-Zborowski Krzyżówka z „Przekroju” Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także