Wyrzutek

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Kroniki Pradawnego Mroku (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
Outcast
przeszłość, magia, przygoda, fantasy

Czwarty tom "Kronik Pradawnego Mroku", cyklu powieści fantasty przenoszących czytelnika sześć tysięcy lat wstecz, do epoki kamiennej. Tym razem Torak, młody syn szamana, musi się ukrywać. Podstępnie pojmany przez wroga i naznaczony jego stygmatem, zostaje wypędzony przez Klan Kruka. Przeprawa przez Jezioro Rękojeści Topora, gdzie w błotnistym zakamarku uwił sobie kryjówkę ogromny...

Tym razem Torak, młody syn szamana, musi się ukrywać. Podstępnie pojmany przez wroga i naznaczony jego stygmatem, zostaje wypędzony przez Klan Kruka. Przeprawa przez Jezioro Rękojeści Topora, gdzie w błotnistym zakamarku uwił sobie kryjówkę ogromny śmiercionośny wąż, okaże się dla chłopca próbą sił i charakteru.

Czy ścigany przez Ukrytych Ludzi i Pożeraczy Dusz wyjdzie z niej cało?

źródło opisu: [W.A.B., 2008]

Michał | 2014-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Uwielbiam naturę, uwielbiam las. Mieszkam blisko lasu więc mam przyjemność regularnie w nim biegać. A ponieważ uwielbiam też odwiedzać las na kartkach powieści, z przyjemnością wróciłem na tereny dzikiej północy, do Toraka, jego towarzysza Wilka oraz jego przyjaciółki Renn.

Wydarzenia z tomu trzeciego "Pożeracze dusz" doprowadziły do tego, że Torak został uznany za wyrzutka i wygnany z Klanu Kruków. Musi się ukrywać przed wszystkimi, gdyż prawo klanowe mówi, że każdy kto spotka go w lesie ma obowiązek go zabić. Torak wielokrotnie musiał polegać na własnym sprycie i sile charakteru, niemniej jednak po raz pierwszy jest ścigany przez wszystkie klany jak zwierzyna łowna. Sytuacja ta doporowadza do tego, że Torak szybko zaczyna tracić zmysły, pamięc oraz wszystkie swoje umiejętności tropiciela. Jak tym razem sobie poradzi?

Po słabszym trzecim tomie zaczęły mnie ogarniać wątpliwości, że seria "Kroniki Pradawnego Mroku" zaczyna mnie nudzić. To wrażenie utrzymywało się na pierwszych...

Caroline | 2013-11-09
Przeczytana: 10 października 2009

Świetna książka, gorąco polecam !

| 2011-12-07
Przeczytana: 13 maja 2011

"Wyrzutek" to już czwarty tom z sześciu sagi "Kroniki pradawnego mroku", opowieści, które rozgrywały się w czasach prehistorycznych, kiedy ludzie każdego dnia walczyli o przetrwanie. Muszę przyznać, że ta część była niesamowita. Zaskoczyła mnie.
Okładka książki jest cudowna, wygląda jak malowidło naskalne i doskonale przedstawia tematykę książki. Ogólnie całe wydanie książki bardzo mi się podoba. Na pierwszej stronie można również znaleźć mapę- za pomocą, której możemy śledzić podróż głównych bohaterów. Myślę, że to był świetny pomysł, ją tam umieścić.
Głównym bohaterem "Pożeracza Dusz" jest chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Chłopiec potrafi rozmawiać z wilkami, a do tego ma zadanie do wykonania- pokonać Pożeraczy Dusz, choćby miał poświęcić temu całe życie.
Czwarta część...

Wiórek | 2011-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2011

"Wyrzutek" opowiada dalsze losy Toraka- chłopca, który został sierotą i który musi walczyć z potężnymi i złymi czarownikami- Pożeraczami dusz. W poprzednim tomie, na dalekiej Północy, ludzie ci 'obdarowali' go tatuażem- harpunem do chwytania dusz, który jest ich symbolem. Jednak Torak nie jest w stanie powiedzieć o tym swojej przyjaciółce, ani tym bardziej jej wujowi. Boi się odrzucenia. Jednak wszystko zmienia się, kiedy Aki (syn przywódcy klanu Dzika) odkrywa u Toraka ten tatuaż. Niewinny Torak zostaje więc wyrzutkiem i musi uciekać i kryć się przed wszystkimi, którzy teraz mają prawo go ścigać i zabić... Kisążka, tak jak poprzednie części, jest interesująca, ciekawa i świetnie napisana.

Daniel Sługocki | 2013-08-26
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Według mnie,to najlepszy jak do tej pory tom z cyklu-od pięknej jak zawsze okładki,do niebanalnej akcji.
Więc nie dość,że Torak został tytułowym Wyrzutkiem(a jest to coś gorszego niż sam umarły)i nikt mu nie ma prawa pomóc-nawet sam Fin-Kedinn-oraz wszyscy muszą na niego polować,to jeszcze ujawnia się głęboko skrywany sekret Renn,aa na dodatek bohater zapadł na tajemniczą chorobę,a gdzieś w okolicy czai się na niego podstępna i wyjątkowo chytra Pożeraczka Dusz.Musi więc ukrywać się i walczyć o przetrwanie,ale przez stan swojego zdrowia traci kontakt z samym Lasem i wszystko się pogarsza.Okazuje się,że nawet współplemieńcy z jego klanu nie mają prawa mu pomóc,z nieprzewidzianych okoliczności.Na szczęście wbrew zakazom opiekuna,zagrożeniu i konsekwencjom,jego przyjaciółka-Renn-oraz kuzyn klanowy-Bale-próbują go odnaleźć i pomóc w walce.
Mroczny klimat i genialnie opanowana przez autorkę"mowa natury" sprawiają,że nawet czasy nie odrzucają od przeczytania,a wręcz przeciwnie!Obecne są...

Czytelnick | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2013 rok

To nie ten sam klimat, który posiadał "Wilczy Brat". Choć książka jest i tak warta przeczytania.

Zuza | 2012-07-16

Uwielbiam tą serię! Naprawdę polecam! Strasznie wciągająca książka!

klaudiabla2 | 2011-10-01
Przeczytana: 04 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwaga SPOJLER! Torak po tym, jak wszyscy widzą jego tatuaż Pożeraczy Dusz zostaje wyrzutkiem. Nikt nie może się z nim widywać, jeśli go spotka- musi zabić. Na dodatek zaczyna się dziać z nim coś dziwnego. Koniec! Dzisjaj nie ma recenzji, a jedynie krótka opinia, gdyż nie mam czasu i weny. Nie wiem co się dzieje. Książka dorównuje innym z serii. Czytało mi się szybko i bardzo ciekawie.

loker | 2016-03-10

Tak naprawdę mógłbym kopiować wyrazy uznania dla autorki pod każdą częścią Kronik Pradawnego Mroku. Każdy tom ma swój urok swoją historię, która de facto jest świetnie przedstawiona przez autorkę. Polecam zapoznać się z tą książką (jak i z całą serią).

Caroline | 2011-08-06
Przeczytana: 2008 rok

Niesamowita! Fascynująca! Najlepsza część tej serii. Upłakałam się przy niej jak cholera. Tak dawno ją czytałam, ale teraz gdy dowiedziałam się, że są następne części - nie mogę się już ich doczekać!