Co ja tu robię?

What am i doing here?
83-06-03020-6
podróżnicza, opowiadania,
Tomek

Po przedwczesnej śmierci Bruce'a Chatwina w 1989 roku ukazał się zbiór jego pism, który obecnie ukazuje się w polskim przekładzie pod tytułem Co ja tu robię?. W krótszych formach (pomieszczone eseje liczą od kilku do kilkudziesięciu stron) pisarz zawarł relację ze spotkań z fascynującymi go ludźmi, takimi jak Andre Malraux, Werner Herzog czy Indira Gandhi. Znajdziemy tu między innymi poruszający Tren dla Afganistanu (pisany w okresie sowieckiej interwencji, ale - jak się okazało - proroczy), czy tekst Nomadzi, w którym Chatwin próbował podsumować swoje przemyślenia i spotkania z rozmaitymi grupami koczowników. Dzięki zaledwie kilku książkom, a także dzięki swojemu niezwykłemu stylowi życia Bruce Chatwin odnowił gatunek literatury drogi. Pod wpływem lektury jego książek ludzie z rozmaitych krajów wyruszali do Patagonii, Australii; kilka osób przyznaje, że z chatwinowskiej inspiracji zaczęło pisać.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Anglik, który nie miał w sobie nic z pogardy do innych nacji. Żywotnie zainteresowany innymi kulturami, cywilizacjami i nietuzinkowymi postaciami szlajał się po świecie, wiodąc żywot wagabundy. Rozstał się ze świetnie zapowiadającą się pragmatyczną karierą, ale ile zyskał w zmian. Czy jest to droga do naśladowania? Tak, ale dla nielicznych. Uczyć się pisarstwa i życia od niego nie spośb. Pozornie szare szkice i portrety Chatwina są jednak poruszającą kroniką czasów, w których przyszło mu żyć. Żadnego efekciarstwa, za to szczerość.

Grażyna | 2016-09-19
Natalie | 2013-08-05
Przeczytana: wrzesień 2013
Ernestto Lindyberg | 2013-07-31
Dobrze wyjść z pisarzem: Bruce Chatwin

Napisał m.in. takie zdania: W konfrontacji z aligatorem moralizowanie mija się z celem. Trzeba go zabić! Ale jest również autorem takich słów: Przedmioty są jak lustra, w których obserwujemy proces naszego przemijania. Dziś o pisarzu, o którym aż do znudzenia powtarzam, że jest niesamowity, a dla mnie osobiście stanowi niewypalającą się od lat inspirację.

Czytamy w weekend

Od dzisiaj ruszamy z nowym cyklem. Co piątek kilka osób z redakcji serwisu będzie dzielić się tym, co zamierza czytać w weekend. Nie ma żadnego klucza - mogą to nowości, mogą książki stare, odgrzebane na półce, komiksy, książki kucharskie - warunek jest tylko jeden, to musi być książka, którą planujemy czytać (niekoniecznie przeczytać) w sobotę i niedzielę.