Jeńcy

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia z bliska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1457-5
historia
36maro

Amerykańscy jeńcy, przetrzymywani przez Japończyków podczas II wojny światowej, byli poddawani wymyślnym, nieludzkim torturom – „badaniom” japońskich naukowców. Mimo to, w trosce o dobre stosunki z Japonią, Amerykanie przez wiele lat zaprzeczali wojennemu koszmarowi. Opowieść opiera się na relacjach „z pierwszej ręki”, spisanych bądź opowiedzianych autorowi przez więźniów, na których przeprowadzano makabryczne eksperymenty medyczne.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

Anna | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Spodziewałam się książki historycznej bądź quasi-historycznej i w obydwu przypadkach się zawiodłam. Zacznę jednak od początku. Sposób pisania książki zdradził mi niemal natychmiast, że nie jest to książka pisana przez badacza historycznego czy też historyka sensu stricto. Autor bowiem momentami fabularyzuje wydarzenia, dodając do tego własne subiektywne odczucia. Trochę czasu musiałam poświęcić kwerendzie w internecie, by uzyskać informacje, kim jest ów autor, gdyż w książce brak jest notatki o autorze. Jak się okazało autorem jest amerykański pisarz i filmowiec, redaktor czasopism z zakresu biologii i nauki, z wykształcenia biolog i literat. Nie twierdzę, że ktoś, kto nie ma wykształcenia historycznego nie jest w stanie napisać dobrej książki historycznej. Niestety w tym przypadku brak naukowego historycznego podejścia sprawia, że książki nie można zaliczyć do grona rzetelnych publikacji naukowych. Poza wadą fabularyzowania, przez co otrzymujemy nacechowaną subiektywizmem...

pozeraczksiazek | 2014-02-11

Bardzo mało obiektywna książka. A obiektywność w książkach historycznych to raczej pożądana rzecz. Z drugiej strony nie powinna się czepiać kiedy tytuł i podtytuł mówi sam za siebie o czym ostrzega już sam autor na samym początku. Zbrodnie i okrucieństwo Japońskich władz i żołnierzy oczywiście razi i przeraża. W pozycji nie ma jednak słowa o liczbie osób śmiertelnych, kalek które doświadczyły piekła bomby atomowej spuszczonej przez Amerykanów. Myślę że trzeba pamiętać że to właśnie USA po II wojnie światowej są w czołówce krajów które najeżdżają i bombardują inne kraje. Książka ciekawa, pełna szczegółów aczkolwiek wzbudza nieprzyjemne uczucia kiedy pomyśli się o historii.

Marta | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Jeńcy to zapis przesłuchiwań i procesu japońskich lekarzy, wojskowych i naukowców, którzy w czasie II wojny światowej przeprowadzali eksperymenty medyczne na zestrzelonych amerykańskich żołnierzach.
Książka ze względu na mnogość nazw i nazwisk japońskich jest dość trudna w odczycie, a forma przekazu informacji (zapis przesłuchań) również nie ułatwia lektury. Mimo to była interesującym przekazem jednych z wielu przerażających wydarzeń II Wojny Światowej.

GAME_MAN | 2016-01-06

Zabierajac sie ksiazke spodziewalem sie innej tresci, czytajac jej wstep od razu poczulem sie wciagniety, ale z przeskakujac przez kolejne rozdziały okazalo sie ze nie jest juz to co na poczatku, a jednak zanteresowanie i pochloniecie pozostało. Zupełnie jakbym ogladal film o rozprawie sadowej. I jak to czesto w filmach bywa, koniec byl dosc zaskakujacy. Warto przeczytac, nie tylko dla zainteresowanych II wojna swiatowa.

Ciężko komentować tego typu książki, ale uważam, że każdy, kto choć trochę interesuje się historią tego regionu jak i wojny na Pacyfiku powinien po nią sięgnąć.

Muminka | 2016-04-02
Na półkach: 2016, Przeczytane