W Obiektywie Wroga. Niemieccy Fotoreporterzy w Okupowanej Warszawie 1939-1945

Książka jest przypisana do serii/cyklu "RYTM / Albumy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
36maro

Album W obiektywie wroga... zawiera 358 zdjęć, w większości dotąd niepublikowanych, wykonanych w Warszawie w latach 1939-1945 przez żołnierzy Kompanii Propagandowych Wehrmachtu i SS. W czasie wojny fotografie te były wykorzystywane przez niemieckie mass media do przedstawiania Polski jako śmiertelnego wroga III Rzeszy. Miały też uzasadnić agresję hitlerowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku i bezwzględny charakter okupacji.
Autorzy albumu, starając się oddać możliwie pełny obraz wojennej i okupacyjnej egzystencji Warszawy, wybrane fotografie opatrzyli komentarzem i dodatkowym materiałem źródłowym. Dzięki takiemu ujęciu powstała sugestywna opowieść o stolicy Polski, która zajmowała szczególne miejsce w polityce okupanta, o jej polskich i żydowskich mieszkańcach w okresie najcięższej próby i najsroższych represji, ale też największego poświęcenia i bohaterstwa.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie i Archiwum Federalnego w Koblencji. Ich uzupełnienie stanowią różnorodne materiały źródłowe, w tym: fragmenty wspomnień i dzienników, artykuły prasy oficjalnej i konspiracyjnej, a także plakaty i obwieszczenia.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM Sp. Z o.o., 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl

1strazak52 | 2014-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2014

Fotograficzny, skrótowy zapis życia w okupowanej Warszawie w oczach fotoreporterów hitlerowskich agencji propagandowych. Całość uzupełniona fotokopiami z ówczesnej prasy codziennej oraz współczesnym komentarzem. Wstęp zawiera m.in. pożyteczne informacje o hitlerowskich Kompaniach Propagandowych. Całość stanowi super pożyteczną pozycję w tym temacie.

36maro | 2011-01-14
PannaJoanna | 2014-06-27